Deprem uzmanlarından korkutan İzmir uyarısı

Şehrin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına 1. derece deprem bölgesinde olduğuna dikkat çeken Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Sinan Can Öziçer, “1 milyon yapı var. Yüzde 65’i kaçak ve ilk yıkılacak binalar” dedi.

Deprem uzmanlarından korkutan İzmir uyarısı

Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Sinan Can Öziçer, İzmir'in kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına 1. derece deprem bölgesinde olduğuna dikkat çekerek, "Kentte 1 milyon yapı stoğu var. Yüzde 65'i kaçak ve mühendislik hizmeti almamış binalar" dedi.

SAHTE MÜHENDİSLER
Çanakkale Ayvacık'taki 5.2 büyüklüğündeki depremin çevre illerde olduğu gibi İzmir'de de insanları korkuttuğuna dikkat çeken Öziçer, bunun sebebinin İzmir'de yapıların riskli olmasından kaynaklandığını söyledi. Kentteki 1 milyon binanın yüzde 65'inin vasat durumda olduğu, 6 ve üzeri büyüklüğündeki bir depremde en riskli bölgelerin ovalık yerler ve sahil kesimleri olduğunu anlatan Öziçer, kaçak binaların öncelikle yıkılacağına dikkat çekti. Zemin etüdü projeleri denetlenirken, yerel yönetimlerde jeofizik mühendislerinin istihdam edilmiş olması gerektiğini söyleyen Öziçer, "İzmir'de 30 ilçe belediyemizin ancak yarıya yakın kısmında jeofizik mühendisi var. Sahte mühendis ve mimarlar ortaya çıktı. Taahhütnameyi imzalayan kişinin jeofizik mühendisi olduğunun garantisi yok. Belediyelerde jeofizik mühendisi olursa odaya kayıtlı olup olmadıklarının kesin bilgisini alabilirler" dedi.

İNSANLARI KORKUTMAYIN
Öziçer, Çanakkale Ayvacık'taki depremin İzmir ve Ege'nin güney ve doğu kesimlerini etkileme potansiyeline sahip büyük bir depremin habercisi olmadığını da duyurdu. Bilimsel veri olmadan bazı akademisyenlerin korku ve endişeye yol açacak açıklamalarda bulunmasına tepki gösterdi.

​ÜŞÜMEZSOY, SKİROS FAYINA DİKKAT ÇEKTİ
Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, "Bu son depremin, Ayvacık'ta 2 yıl önce meydana gelen depremden farklı olarak ana fay hattı Bayramiç'tir. Bunun anlamı; bu fay hattında potansiyel bir deprem söz konusudur. Diğer tarafında ise Skiros'taki Babakale fay hattı düğüm noktasıdır. Skiros fayı kırılırsa Kuzey Ege ve İzmir için de tehlikeli olur" dedi. Üşümezsoy şunları aktardı: "Bu fay hattında 6.5-7 büyüklüğünde potansiyel bir deprem söz konusudur. Uzunluğu ve fay hattının devamındaki depreme bakarsak, Yenice depremi 7.2'lik bir depremle 1952 yılında kırılmıştır. Bayramiç- Avcılar kesiminde stres birikmiştir. 10 kilometre alanda 5'lik depremler olmaktadır. Bunlar ileride 500 veya bin kilometre karelik alanı kırabilir. 500 kilometrelik bir alan yırtılırsa 6.5 şiddetinde bir depreme, bin kilometrelik bir alan yırtılırsa 7'lik depreme yol açar.

KUZEY EGE TEHLİKEDE
Bunun diğer tarafındaki ise Skiros çukurundaki Babakale fay hattı bir düğüm noktasıdır. Skiros'dan gelen fay ile Kazdağları'nın kuzeyinden gelen Bayramiç fayının birleştiği noktada bir deprem yaparsa kesin 7'lik bir deprem yapar. Bunlar da gerek Bozcaada, gerekse Midilli hattında tarihsel depremler oluşturmuştur. İki yıl evvel Babakale düğümündeki depremden sonraki riskin Foça; yani Midilli fayında olabileceğini vurgulamıştık. Skiros fayı kırılırsa Kuzey Ege ve İzmir için de tehlikeli olur. Fay hatlarında küçük küçük yırtılmalar başlamıştır. Bir gün 6.5 veya 7'lik depreme yol açacaktır. Bu neticede kaçınılmaz bir süreçtir."

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2019, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER