İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremde hasar gördüğü için boşaltılan ana hizmet binasının yıkım ihalesi sonuçlandı. 11 firmanın katıldığı ihaleyi Nermanoğlu Altyapı Kentsel Dönüşüm firması 19 milyon liralık teklifle kazandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremde hasar gördüğü için boşaltılan ana hizmet binasının yıkım ihalesi sonuçlandı. 11 firmanın katıldığı ihaleyi Nermanoğlu Altyapı Kentsel Dönüşüm firması 19 milyon liralık teklifle kazandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Ekim depreminde hasar gördüğü için boşaltılan ana hizmet binasının yıkımına ilişkin düzenlenen ihale sonuçlandı. İki aşamada düzenlenen ihalenin geçen hafta yapılan ilk aşamasına katılan 13 firmadan ikisi, ihale komisyonu tarafından elendi. 11 firmanın mali tekliflerini sunmasının ardından yapılan ihalede kazanan belli oldu. İhaleyi, 19 milyon liralık teklifle Nermanoğlu Altyapı Kentsel Dönüşüm Petrol Ürünleri Akaryakıt Madencilik Geri Dönüşüm Tesisi İşletmeleri firması kazandı.

AİLE HEKİMLERİ YARIN İŞ BIRAKACAK. TÜRKİYE'DEKİ TÜM AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ İKİ GÜN KAPALI OLACAK AİLE HEKİMLERİ YARIN İŞ BIRAKACAK. TÜRKİYE'DEKİ TÜM AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ İKİ GÜN KAPALI OLACAK

Kültürpark 2 No’lu holde bulunan Çetin Emeç Toplantı Salonu’nda yapılan ihaleye İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe başkanlık etti. İstanbul Teknik Üniversitesi Afet Yönetimi Enstitüsü tarafından hazırlanan rapor ile binanın güçlendirme seçeneğinin teknik yönden ve kamu kaynaklarının verimli kullanımı açısından uygun olmadığı ortaya çıkmış ve Büyükşehir Belediyesi yıkım için ihaleye çıkmıştı. Firma ile yapılacak sözleşmenin ardından başlayacak yıkım çalışmaları 90 günde tamamlanacak.

İHALEYE KİMLER KATILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın düzenlediği ihaleye Acar Yıkım İnşaat, Özbüker Hafriyat, Nerman Hafriyat, Çermiksu Metal Kimyasal Madde Gıda Nakliyat, Gürsoy İzaberlik Geri Dönüşüm Metal Nakliyat İnşaat, Emg İşletme Tesisleri Geri Kazanım Atık Depolama Lojistik İş Sağlığı ve Güvenliği, Karadoğan Yıkım Hafriyat, Yılmazlar Hurdacılık, Dağoğlu Enerji Elektrik Nakliye, Nermanoğlu Altyapı Kentsel Dönüşüm Petrol Ürünleri Akaryakıt Madencilik Geri Dönüşüm Tesisi İşletmeleri, Asya Grup Kentsel ve Dönüşüm firmaları katıldı.   

TEKNİK ŞARTNAMEDE ASBESTE İLİŞKİN ÖZEL BÖLÜM

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yıkım işlemleri öncesi sağlık ve güvenlik önlemlerini içeren özel bir teknik şartname hazırladı. Buna göre; ihaleyi alan firma, yıkım işlemine başlamadan önce Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş laboratuvardan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı tespit raporuna göre asbest içerikli malzemeyi toplayıp ambalajlayarak taşıyacak ve sahayı temizledikten sonra yıkım işlemine başlayacak. Tüm bu işlemlerde İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre Kanunu, Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Yönetmeliği’ne uyacak. Asbest söküm işleri, ‘Asbest Söküm Sertifikası’na sahip personel tarafından yapılacak.

MİMARİ PROJE YARIŞMASI YAPILACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yıkımın ardından boşalan alanı başkanlık ve belediye meclis salonunun bulunacağı daha küçük bir yapıyla değerlendirecek. Yeni bina mimari proje yarışması ile belirlenecek. Kamusal, kültürel ve sanatsal işlevlerle desteklenmesi amaçlanan proje, yakın çevreyi içeren kentsel tasarım ölçeğinde, katılımcı bir yöntemle ilgili meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları gibi kentli paydaşların katkılarına açık olacak. Yarışma ulusal ve uluslararası katılıma açık olacak ve iki aşamada sonuçlandırılacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yıkılacak binanın yerine başkanlık ve belediye meclis salonunun bulunacağı, tarihi meydanla uyumlu daha küçük bir yapı planlandığını açıklamıştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binası'nın projesine 1966 yılında açılan ‘Mimari Proje Yarışması’ ile karar verilmişti. Binanın inşaatı 1968 yılında başlamış ancak açılışı 1982 yılında yapılmıştı.