İYİ Parti'nin 27. dönem milletvekili adayı Coşkun Yıldırım, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı'na adaylığını açıkladı. Yıldırım, “Bu bir makam, yetki, ayrıcalık ve üstünlük talebi değildir; vazife, sorumluluk ve mücadele talebidir. Bu mücadeleye talibim” dedi. İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ise “İnşallah görevi en iyi şekilde 8 Ocak’taki ilk kongresinde kongreyi kazanacak olan adaya teslim edeceğim” diye konuştu.

Haber: ÇAĞATAN AKYOL - Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

İYİ Parti'nin 27. dönem milletvekili adayı Coşkun Yıldırım, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı'na adaylığını açıkladı. Yıldırım, “Bu bir makam, yetki, ayrıcalık ve üstünlük talebi değildir; vazife, sorumluluk ve mücadele talebidir. Bu mücadeleye talibim” dedi. İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ise “İnşallah görevi en iyi şekilde 8 Ocak’taki ilk kongresinde kongreyi kazanacak olan adaya teslim edeceğim” diye konuştu.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun yeni dönemde il başkanlığına aday olmayacağını açıklaması üzerine Coşun Yıldırım, adaylığını ilan etti. İYİ Parti'nin 27. dönem milletvekili adayı da olan Yıldırım, partinin Merter’de bulunan il başkanlığı binasında açıklama yaptı.

Toplantıya katılan Buğra Kavuncu, TBMM’de bugün AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık’ın, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’e yönelik yumruklu saldırısına değinerek geçmiş olsun dileklerini iletti. Kavuncu, Örs’ün sağlık durumunun iyi olduğu bilgisini de paylaştı.

KAVUNCU: ADAYLIĞA TALİP OLAN ARKADAŞLAR BİZE BAŞVURULARINI YAPABİLİRLER

Kongre sürecinin ortasında olduklarını belirten Kavuncu, şöyle konuştu:

“İlçe kongrelerimizin tamamını hemen hemen tamamladık. Bir ilçemiz kaldı. Onu da önümüzdeki haftalarda tamamlayacağız ve İstanbul İl Başkanlığı olarak il kongresine hazır hâle geleceğiz. Bugün tabii gayrı resmi, il yönetimi buna karar verecek ama hem İstanbul’daki salon hem de genel başkanımızın müsaitlik durumunu göz önünde bulundurarak 8 Ocak tarihi, muhtemel il kongre tarihimiz. Yani takvim yarından itibaren başlasa tam bir ay süremiz var, 8 Ocak Pazar. Tabii dediğim gibi bu bir ön açıklama. Kararı verecek olan il yönetim kurulumuz. Ben bundan bir süre önce bir açıklama yaptım. Tabii tarih enteresan. Bundan yaklaşık 4,5 yıl önce gene aynı salonda genel başkanımızla beraber kurucu il başkanımızdan görevi devralmıştım. İnşallah da görevi en iyi şekilde 8 Ocak’taki ilk kongresinde kongreyi kazanacak olan adaya teslim edeceğim. Bugün, adaylık açıklaması için burada toplandık. Tabii süreç başladı. Az önce de söyledim. 8 Ocak’ta yapılacak il kongresi için adaylığa talip olan arkadaşlar bize başvurularını yapabilirler. İl başkanlığında da adaylık açıklamasını yapabilecek imkânı kendilerine sağlarız. Sağlayacağımızı da hep söyledik. Bu kapsamda parti kurucumuz, kıymetli partilimiz, ben kendisine Coşkun ağabey diye hitap ediyorum. ‘Ben İstanbul İl Başkanlığı’nda adaylığımı açıklamak istiyorum’ dedi. Biz de kendisine ‘Şeref verirsiniz, buyurun’ dedik. Şimdiden İstanbul’umuza, partimize, ülkemize adaylığa hayırlı uğurlu olur, başarılar diliyorum.”

“BİRBİRİMİZE OLAN SEVGİMİZİ MUHAFAZA ETTİĞİMİZ SÜRECE AŞAMAYACAĞIMIZ PROBLEM YOK”

Kongre süreçlerinin kendilerine yakışır bir şekilde tamamlandığını da vurgulayan Kavuncu, sözlerini şöyle tamamladı:

“İnşallah dediğim gibi 8 Ocak’taki ilk kongremizde de bu süreci tamamlamış olacağız. Ondan sonra da önümüze bir genel seçim takvimi var. Hedef bellidir. Hedef Türkiye’yi, içine düştüğü bu çıkmazdan kurtarmaktır. Bunu kurtarmak için de ihtiyacımız olan iki temel şey var. Birisi inanç, Allah’a şükür o bizlerde var. İkincisi de birliğimiz, beraberliğimiz, birbirimize olan sevgimiz; onu muhafaza ettiğimiz sürece de aşamayacağımız problem olmadığını düşünüyorum.”

YILDIRIM: SÖZLERİMİZ DOSTLUKLA BAŞLASIN

EKREM İMAMOĞLU: BENİ BİR AVUÇ İNSAN MUTSUZ EDEMEZ EKREM İMAMOĞLU: BENİ BİR AVUÇ İNSAN MUTSUZ EDEMEZ

Adaylığını açıklayan Coşun Yıldırım da “Şair, ‘Dosta giden yol, senlik, benlik davası değildir’ diyor. Bugün bir araya geliş sebebimiz; bir senlik, benlik davası değildir. O yüzden sözlerime böyle başlamak istiyorum. Hep birlikte dosta gideceğiz. Hedefimiz, amacımız, maksadımız bu; dileğimiz, temennimiz bu. Sözlerimiz dostlukla başlasın. Toplantımız, dostlukla bereketlensin. Hep birlikte o dosta giden yolda neler yapabiliriz, ne vazifeler alabiliriz; bunu düşünelim, bunu konuşalım” diyerek sözlerine başladı.

Yıldırım, şöyle konuştu:

“İYİ PARTİ, DEMOKRASİ MÜCADELESİNİN AKTÖRÜ OLDU: Demokrasilerin esası, makamların kalıcılığı, şahısların geçiciliği üzerine kuruludur. Tam olarak bu yüzden demokrasilerde hakimiyet, kayıtsız şartsız milletindir. Makamlar millet adına kullanılır. Vazifeler millet adına ifa edilir. Büyük ölçekte böyle işleyen demokrasilerin sağlığı, demokratik aktörlerin işleyiş biçimiyle anlaşılır. Demokrasinin aktörleri siyasi partiler olduğuna göre partilerin de aynı değerlerle hareket etmesi şarttır. İYİ Parti, kurulduğu günden bu yana bir demokrasi mücadelesinin aktörü oldu. Mahkemelerle, iftiralar ve hatta sabotajlarla engellemeye çalışsalar da bir defa kalkan bayrak bir daha inmedi. Halkın ve haklıların seli önünde muktedirlerin seddi duramadı. Ülke için demokrasi talebiyle başlayan yürüyüşümüz, parti içinde de geçerlidir.

SEÇİMLERE GİRERKEN HERKES, ELİNDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPMAK ZORUNDADIR: Bugüne dek kongrelerimiz ve seçimlerimizle hep bunu gösterdik. Bunu ispatladık. Her şeyden önce İl Başkanımız Sayın Buğra Kavuncu ve yönetimindeki bütün arkadaşlarıma, kurucu il başkanımız Ersin Beyaz ve yönetimdeki bütün arkadaşlarıma hizmetleri için teşekkür ediyorum. Partimizin en zor zamanlarında üstlendikleri görevleri hem layıkıyla yerine getirdiler hem de büyüterek, güçlendirerek geliştirdiler. Bundan sonra da görevlerini başarıyla ifa etmiş başkanlar gibi ben de partime, ülkeme hizmet etmek için İstanbul İl Başkan adayıyım. Cumhuriyetimiz bir asrı doldururken genel seçimler yakın tarihimizin en önemli dönüm noktasıdır. Bu seçimlere girerken Türk milletine karşı sorumluluk hissi duyan herkes, elinden gelenin en iyisini yapmak zorundadır.

BU MÜCADELEYE TALİBİM: İstanbul İl Başkanlığı gibi önemli ve etkin bir göreve talip olurken bu sorumluluk hissiyle hareket ediyorum. Bu bir makam, yetki, ayrıcalık ve üstünlük talebi değildir; vazife, sorumluluk ve mücadele talebidir. Bu mücadeleye talibim. Bütün üyelerimiz, arkadaşlarımız mücadele ederken onların hem il teşkilatı içinde hem genel merkezimizle ilişkilerindeki koordinasyonu en iyi şekilde sağlayacağımıza, kırıp dökmeden insan kazanma odaklı bir yaklaşımla en kritik seçimlerde olgun bir yönetim sergileyeceğimize inanıyorum. Partili arkadaşlarım beni tanıyor. Seçim süreçlerinde, kriz anlarında, karanlık günlerde nasıl davrandığımı, nasıl bir yaklaşım sergilediğimi biliyorlar.

EMEĞİNİ ESİRGEMEYEN HER ARKADAŞIMIN MÜCADELESİ, İKTİDARLA TAÇLANSIN: Nasıl devlet ölçeğinde makamların asıl sahibi milletse, parti ölçeğinde de asıl sahip üyelerimizdir. Vazife talebimi kıymetli partililerimizin takdirine arz ediyorum. Partimiz için en hayırlısının olmasını diliyorum. Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in çizdiği vizyonun en önemli birleşimi olan İstanbul il teşkilatımızın varlığı, birliği ve başarıları daim olsun. Cenabı Allah’tan niyaz ederim ki, emeğini esirgemeyen, çilesini çeken her arkadaşımın mücadelesi iktidarla taçlansın.”

COŞKUN YILDIRIM KİMDİR?

Erzincan'da 1964 yılında dünyaya geldi. İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği” bölümünü bitirdi. İstanbul Üniversitesi’nde “Sosyal Yapı-Sosyal Değişim” üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamlayan Yıldırım, gayrimenkul ve inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor.

Evli ve 2 çocuk babası olan Yıldırım’ın, Erzincan Kültür Vakfı kuruculuğu ve mütevelli heyeti üyeliği ile Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı mütevelli heyeti üyeliği bulunuyor. Coşkun Yıldırım, 25 Ekim 2017’de kurulan İYİ Parti’de Kurucular Kurulu Üyeliği ve iki dönem de Genel İdare Kurulu üyeliğinde bulundu.

Coşkun Yıldırım, ayrıca 2018'de yapılan 27. Dönem Milletvekili Seçimleri'nde İYİ Parti'den İstanbul 2. Bölge 5. sıradan adayı oldu.