Sakarya Bike Fest’te bayram coşlusu Sakarya Bike Fest’te bayram coşlusu

HABER: MERVE GÜVEN-OGÜN AKKAYA / KAMERA: ONUR BİNGÖL

(ANKARA)-  İYİ Parti Genel Başkan adayı Mehmet Tolga Akalın, iktidarın yeni anayasa çağrılarını değerlendirirken, "Eğer bu malum emeller bizim dışımızda sayısal çoğunluk elde edilip Meclis'ten geçtiği takdirde millet nezdinde yapacağı mücadele çok büyük bir mücadele olacak. İYİ Parti ve Cesurlar Hareketi ilk 4 ve 66. maddesinin müzakere edileceği masanın asla öznesi olmayacaktır" dedi. Salona izleyici alınmama kararını da eleştiren Akalın, "Siyasi hayatına 100 bin kişiyle Arena'da başlamış siyasi hareket bugün burada 3 bin kişiyle kongre yapmamalıydı" dedi.

İYİ Parti'nin 5. Olağanüstü Kurultay'ı ATO Congresium'da devam ediyor. Seçimli kurultayda genel başkanlığa aday olan Göç Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın, konuştu. Akalın, kürsüye çıkarken salondaki taraftarları "Gelecek biziz, biz geleceğiz" sloganları attı.

Akalın, "Bugün Tayyip Erdoğan Türkiye'sinin son günü, bugün Tükiye Cumhuriyeti'ni kuran Türk milliyetçiliği fikrinin yeniden iktidar yoluna girdiğinin ilk günü" diye sözlerine başladı. Akşener'e teşekkür eden Akalın, özetle şunları söyledi:

"8 yıllık siyasi hareketimizin lideri, partimizin Kurucu Genel Başkanı Meral Akşener bu süreçte yol başçısı olarak her birimize çok büyük katkılar yaptı. Erdoğan şovalye, alp değildir bir pusucudur. Erdoğan'ın bitiremediği tek siyasal, büyük hareket 'İyiler, Cesurlar Hareketi' oldu.

"22 YILLIK ERDOĞAN İKTİDARI TÜRKİYE'YE İMAR VANDALİZMİ, CUMHURİYET ROVANŞİZMİ HEDİYE ETTİ"

Bizim dönemimizdeki milliyetçilik kaygı üreten değil .. üreten yeni nesil milliyetçiliktir. Milliyetçilik ile demokrasiyi birbirine içselleştirecek demokratik milliyetçilik sürecini Türkiye'ye açmalıyız. 22 yıllık Erdoğan iktidarı Türkiye'ye imar vandalizmi, cumhuriyet rovanşizmi hediye etti. 22 yıllık iktidarın sonunda Türk devletini aldığınız günden daha ağır ekonomik ve siyasi koşullarla karşı karşıya bıraktınız. Samimi muhafazakarların nitelikli bir eleştiri yapıp cumhuriyetin ikinci yüzyılını hazırlamak için bizimle mücadeleye gelmesi gerekiyor.

Adaleti yaşatamazsanız devleti yaşatamazsınız, devleti yaşatamazsanız milleti yaşatamazsınız. Bir anaysa yapım sürecini yaşıyoruz. Erdoğan milletin çeşitliliği dedi, bu ülkeyi 36 etnik parçaya böldü, 36 etnik parçanın hepsi oldu ama sadece Türk olamadı. Milli kimlik bunalımında bir cumhurbaşkanı bu Trükiye Cumhuriyeti'nin geleceğine tehdittir. MHP de 100 maddelik anayasa taslağı hazırlayarak bu sürece ne yazık ki destek verir hale geldi. Milletinizi refah içinde yaşatabilmek için milli kimliğinizi korumak zorundasınız. Eğer bu malum emeler bizim dışımızda sayısal çoğunluk elde edilip Meclis'ten geçtiği takdirde millet nezdinde yapacağı mücadele çok büyük bir mücadele olacak. İYİ Parti ve Cesurlar Hareketi ilk 4 ve 66. maddesinin müzakere edileceği masanın asla öznesi olmayacaktır.

Tek kutuplu dünya dönemi bitti, belirsizlikler çağı başladı dünyada. Tek para dönemi bitiyor. Geleceğin çoklu belirsizlikleri bizi Türkiye'de çoklu ittifakları kurmaya zorluyor. Bizim için iktidar ellerimizin ucunda ve önümüzde duruyor. Bugünden beri çalışmaya başlamamız gereken şey devlet restorasyonu.

"AH ALDIK, BU İNSANLARLA HELALLEŞMEDİĞİMİZ MÜDDETÇE İKTİDAR YÜRÜYÜŞÜ BAŞLATAMAYIZ"

Türkiye artık yoruldu, Türk milleti birbirini kıran politik dilden nefret ediyor. Geçmişin eleştirisini açık alanlarda yapmak huzurlu gelcek inşa etmemize yetmiyor. Kuruluşumuzdan beri bazı sıkıntılarımız da var bunları yadsıyamazyız. 6,5 yıllık siyasi partiyiz, 5. olağanüstü kongremizi yapıyoruz. 6,5 yıllık siyasi partinin 6-7 tane eski il başkanı olmaz. Bu süreçte gönül köprilerimiz ciddi şekilde zedelendi. Beni genel başkanlığınızla şereflendiriseniz yıl sonuna kadar 81 vilayette gönül köprülerini yeniden kuracağım. Ne yazık ki ah aldık. Bu insanlarla helalleşmediğimiz müddetçe iktidar yürüyüşü başlatamayız. Siyasetin doğru dilini ve uygulamasını oluşturabilmek için partini yan kuruluşlara ihtiyacı var. Siyasi hayatına 100 bin kişiyle Arena'da başlamış siyasi hareket bugün burada 3 bin kişiyle kongre yapmamalıydı. Önümüz açık, Türkiye Cumhuriyetini en geç 2028 yışında İyiler ve Cesurlar Hareketi olrak birlikte yöneteceğiz."

Salondakiler Akalın'ı "Bozkurt Tolga" sloganları ile kürsüden uğurladılar.