UMKE kurallarıyla taşınıyor!

Bir süredir asansörlerin bozuk olduğu Üsküdar Devlet Hastanesi’nde hastaları temizlik görevlilerinden oluşan bir ekip taşıyor. Bazı hasta yakınları duruma tepki gösterirken başhekim, “Hastalar odalarına özel kaşık sedyeyle taşınıyor. Taşıma işlemleri de UMKE kurallarına uygun yapılıyor” dedi...

UMKE kurallarıyla taşınıyor!

Üsküdar Devlet Hastanesi’ndeki hasta asansörleri yaklaşık 10 gündür çalışmıyor. İki hasta asansörü bulunan 4 katlı hastanede, asansörlerin aynı anda bozulması engelli ve yaşlı hastalar için çileye dönmüş durumda. Ameliyat olacak hastalar ise ‘Taşıma Ekibi’ adı verilen bir ekiple ameliyathaneden odalarına taşınıyor. Ameliyata girecek olan hastaların yakınlarına ise hastanının elle taşınmasını kabul ettiğine dair bir belgede imzalatıldığı belirtiliyor. Ameliyattaki hastasını bekleyen Şahin Baltacı asansörlerin arızalı olmasına tepki göstererek “10 gündür bozuklar ve bir türü tamir edemediler. Hastamız ameliyata girmeden önce elle taşınacağını ve mesuliyet kabul etmediklerine dair bir belge imzalattılar. İmzalamazsak ameliyata almıyorlar” dedi. Bazı hasta yakınları ise asansör sorunu yaşasalar da sağık hizmetinin aksatılmaması nedeniyle memnun olduklarını dile getirdi.

‘UMKE kurallarıyla taşınıyor’

Hastanedeki hizmetlerin aksamaması için böyle bir yönteme başvurduklarını belirten Üsküdar Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Cem Yücel de şunları söyledi: “Binamız ve asansörlerimiz çok eski. Rutin bakımları yapılıyordu. Daha önce de arızalar olmuştu ama ikisi aynı anda bozulmamıştı. Bakım firması en son 13 Haziran’da asansörlerin bakımını yaptı ve problem olmadığını söyledi. 10 gün önce asansörlerin ikisi birden talihsiz bir şekilde bozuldu. İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı teknik ekip tamiriyle ilgileniyor. Üçüncü bir asansör yapma planımız var. Hizmetlerin aksamaması için hasta taşıma ekibi oluşturduk. Hastalar odalarına özel kaşık sedyeyle taşınıyor. Taşıma işlemleri de UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) kurallarına uygun bir şekilde yapılıyor.”

Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER