İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ((İBB) iştiraki olan İstanbul Enerji A.Ş., yerel yönetimlerde enerji ağını genişletmeye devam ediyor. Daha önce İzmir, Antalya, Edirne, Tekirdağ Belediyeleri ile işbirliği yapan İstanbul Enerji, bu kez Küçükçekmece Belediyesi’nin Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’nı (SECAP) hazırlamak için protokol imzaladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ((İBB) iştiraki olan İstanbul Enerji A.Ş., yerel yönetimlerde enerji ağını genişletmeye devam ediyor. Daha önce İzmir, Antalya, Edirne, Tekirdağ Belediyeleri ile işbirliği yapan İstanbul Enerji, bu kez Küçükçekmece Belediyesi’nin Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’nı (SECAP) hazırlamak için protokol imzaladı.

İstanbul Enerji A.Ş. ve Küçükçekmece Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanan SECAP'ın tanıtım toplantısı Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde bugün yapıldı. Programa, İstanbul Enerji Genel Müdürü Yüksel Yalçın ve Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Gözüdok, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir Bölge Planlama Dr. Öğretim Üyesi Erhan Kurtarır, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü temsilcileri, akademisyenler, belediye birim müdürleri, STK’lar, muhtarlar ve ilçe protokolü katıldı.

Toplantıda, İstanbul Enerji Genel Müdürü Yalçın ile Küçükçekmece Belediye Başkanı Çebi SECAP ile ilgili işbirliği protokolünü imzaladı. Protokolle, Küçükçekmece Belediyesi’nin enerji ve çevre programı kapsamında yeşil dönüşüm süreci de resmi olarak başlamış oldu.

ÇEBİ: 'NÖTR KARBON' HEDEFİNİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN TÜM İMKÂNLARI KULLANACAĞIZ

Program kapsamındaki konferansta konuşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, ‘2030 yılına kadar yüzde 40, 2050 yılına kadar nötr karbon’ hedefini kentte hayata geçirmek için tüm imkânları kullanacaklarının altını çizdi. 

Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’nın Küçükçekmece Belediyesi’nin çalışmaları arasında öncelikli olarak yer aldığını ve hedefe ulaşmak için tüm imkânları kullanacaklarını belirten Çebi, şunları söyledi:

“Çok kısa bir süre içinde hala etkileri devam eden bir Covid- 19 vakası yaşadık. Diğeri ise ondan daha büyük olan iklim krizi. Salgın sürecinde eş zamanlı olarak doğayı hoyratça kullanan biz insanların evlere kapanması ile birlikte bu hoyratlığa fren yapıldığında bir kentin kendini nasıl iyileştirdiğine şahit olduk. Covid -19 ile fark ettik ki tüketim ve yaşam alışkanlarımızın değişmesiyle sera gazı emisyonlarında düşüş gözlemlendi. Ne zaman kriz hayatımıza etki etmeye başladı o zaman kafamızı kaldırdık. İklim krizi artık bir özne olarak hayatımızdadır. Tüm dünyayı, tüm çevreyi ve insanların yaşamını ilgilendiren bir konu yapılabilirliği mümkün mü, gayet mümkündür. 2030 yılında yüzde 40 emisyona, 2050’de de sıfıra inmek gerçekten mümkündür. Biz bunu ne kadar ciddiye alırsak o kadar mümkündür. Üniversitenin bilim insanlarının yönlendirmelerine çok daha dikkat etmemiz gerektiğine inanan birisiyim. Vatandaşla birlikte, vatandaşı ve toplumu buna inandırmak ve ikna etmek hem de toplum bilincini geliştirebilmek için anlatmaya okullardan başlanabilir.” 

YÜKSEL YALÇIN: 2050 YILINA KADAR TÜM BİNALARDA YENİLENEBİLİR ENERJİYE GEÇİLMESİ GEREKİR

İstanbul Enerji A.Ş. Genel Müdürü Yüksel Yalçın da konunun tam anlamıyla bir paydaş çalışması olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Küçükçekmece’de 2030’da yüzde 40 azalma ve 2050’de sıfır karbon olmasını hedefliyoruz. Muhtarlar, sivil toplum kuruluşları, enerji tedarik şirketleri, üniversiteler, okullar bu planın paydaşlarıdır. Küçükçekmece bölgesinde 2030’a kadar binaların yüzde 50’sinin dönüşümünü yapacağız. 2030 ila 2050 arasında da geri kalan yüzde 50’yi yapmak suretiyle bütün çatılar geri dönüşümlü olacak. İki katlı villaların çatıları güneş enerjisi olması gerekir ve yüksek katlı binaların ortak kullanım alanları ile asansörlerin aydınlatmaları güneş enerjisinden yapılması gerekir.”

  1. KURTARIR: KÜRESEL OLARAK ATILMIŞ BİR ADIM ISKALANMADAN DESTEKLENMELİ

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir Bölge Planlama Dr. Öğretim Üyesi Erhan Kurtarır da toplantıda yaptığı konuşmada, iklim değişikliğinin sonuçlarına dikkat çekti. Yeryüzü kabuğunun hızla değiştiğini, iklimin varoluşsal bir sorun haline geldiğini vurgulayan Kurtarır, şunları kaydetti:

YILDIRIM KAYA’DAN BAKAN SOYLU’YA: “KIZILAY'IN MANİSA ŞEHZADELER'DE BULUNAN APARTMANDAKİ 16 DAİRESİ, KİRACILARINA BİLGİ VERİLMEDEN DEĞERİNİN ALTINDA SATILMIŞ MIDIR” YILDIRIM KAYA’DAN BAKAN SOYLU’YA: “KIZILAY'IN MANİSA ŞEHZADELER'DE BULUNAN APARTMANDAKİ 16 DAİRESİ, KİRACILARINA BİLGİ VERİLMEDEN DEĞERİNİN ALTINDA SATILMIŞ MIDIR”

"Biz bunu erken vakitte hissetmediğimiz için biraz geç toparlandık. Bu süreçte elini taşın altına koyan aktörlerle hızlı bir şekilde adımlar atacağımızı düşünüyorum. Küresel ısınma ile birlikte buzulların erimesi ve dünya üzerinde su seviyesinin sadece 1 metre yükselmesi büyük afetlere yol açacağını hepimiz biliyoruz. Küresel ısınmanın etkilerinden biri olan göç sorununda bile geri gönderelim gibi bir şansımız olmayacak. İklim değişikliği etkisiyle oluşacak göçlerde, geri gönderecek toprak kalmayacak. İnsanların iklim değişikliğine daha dirençli bölgelere göç etmesinin önüne kimse geçemeyecek. O zaman küresel olarak atılmış bir adım var. Yaklaşık 11 bin belediyenin imzacısı olduğu 340 milyon insanın içinde olduğu ve içinde Küçükçekmece Belediyesi’nin olduğu SECAP gibi bir adımı ıskalamadan desteklenmelidir.” 

İstanbul Enerji, Küçükçekmece Belediyesi’ne özel hazırlayacağı SECAP çalışmasıyla, şehirde karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik temiz enerji uygulamaları yürütecek.