İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) hazırladığı ve kasım ayında 47,8 değerinde olan Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, aralıkta hafif bir yükselişle 48,5 değerini aldı. Bu da Türk imalatçılarının ihracat ikliminde üst üste 5'inci ayda bozulmaya işaret etti.

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) hazırladığı ve kasım ayında 47,8 değerinde olan Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, aralıkta hafif bir yükselişle 48,5 değerini aldı. Bu da Türk imalatçılarının ihracat ikliminde üst üste 5'inci ayda bozulmaya işaret etti.

İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin aralık dönemi sonuçları bugün açıklandı. Endekste eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor. 12 aylık dönemde beşinci kez eşik değer 50’nin altında kalan ihracat iklim endeksine ilişkin İSO'dan yapılan açıklama şöyle:

“İHRACAT KOŞULLARINDA YAVAŞLAMA SÜRÜYOR: Kasımda 47,8 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, aralıkta 48,5 oldu ve Türk imalatçılarının ihracat koşullarında yavaşlamanın sürdüğü yönünde sinyal verdi. Dış talep koşullarındaki bozulma, eylülden bu yana en hafif düzeyde gerçekleşmiş olmakla birlikte üst üste 5'inci ayda da devam etti.

MÜSİAD: ARALIK 2022’DE SANAYİ SEKTÖRÜ SAMEKS ENDEKSİ, ÖNCEKİ AYA GÖRE 6,3 PUAN AZALDI MÜSİAD: ARALIK 2022’DE SANAYİ SEKTÖRÜ SAMEKS ENDEKSİ, ÖNCEKİ AYA GÖRE 6,3 PUAN AZALDI

EKONOMİK AKTİVİTE KÖRFEZ ÜLKELERİNDE GÜÇLENDİ: 2022 yılının son ayında Türk imalat sektörünün ana ihracat pazarları içerisinde ekonomik aktivitenin genişlediği tek ülke BAE oldu. Petrol dışı özel sektörde büyüme, son 15 ayın en düşük düzeyine gerilemesine rağmen güçlü seviyelerini korudu. Orta Doğu’daki diğer pazarlara bakıldığında, ekonomik aktivite Katar ve Suudi Arabistan’da belirgin artış, Lübnan ve Mısır’da ise gerileme kaydetti.

EKONOMİK AKTİVİTENİN ARTTIĞI TEK ÜLKE BAE OLDU: İhracat pazarlarının talep koşullarında süregelen yavaşlama eğilimi, 2022 yılının son ayında da devam etti. Nitekim Türk imalat ürünlerinin en büyük 18 ihracat pazarı içerisinde ekonomik aktivitenin arttığı tek ekonomi, güçlü büyüme trendini sürdüren Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu.

AVRUPALI ORTAKLARIN EKONOMİK AKTİVİTELERİ YAVAŞLADI: Ekonomik aktivitenin belirgin şekilde yavaşlayarak son 4 ayın en sert düşüşünü kaydettiği ABD, ihracat talebinde yavaşlamanın ana kaynaklarından biri olmayı sürdürdü. Avrupalı ticaret ortaklarında ise iyileşme yönündeki kısmi belirtilere rağmen ekonomik aktivite genele yayılı yavaşlama kaydetti.

ALMANYA’DA ÜRETİM ÜST ÜSTE 6’NCI AY GERİLEDİ: Türk imalat sanayii ürünlerinin en büyük ihracat pazarı olan Almanya’da üretim üst üste altıncı ay geriledi. Ancak söz konusu gerileme, ılımlı düzeyde ve mevcut daralma döneminin en düşük oranında gerçekleşti. Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Fransa, Hollanda, Polonya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nde de aktivite önceki aya göre daha ılımlı düşüş gösterdi.

EN HIZLI EKONOMİK BÜYÜME TAYLAND’DA: Aralık ayında takip edilen ekonomiler içerisindeki en hızlı büyüme Tayland’da gerçekleşti. Diğer Asya ülkeleri incelendiğinde, Hindistan’ın ekonomik aktivitesinde gözlenen güçlü büyümeye karşılık, Çin’de salgının yol açtığı zorluklara bağlı olarak üretimin üst üste dördüncü ay azaldığı görüldü. Diğer BRIC ülkeleri olan Brezilya ve Rusya’da ise üretim 2022’nin son ayında ılımlı düşüş sergiledi.”

“ORTA DOĞU, TÜRK İHRACATÇILAR İÇİN ANA BÜYÜME KAYNAĞI”

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirme yapan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları kaydetti:

“2022 yılının son ayı itibarıyla küresel ekonomide öne çıkan eğilimlerde kayda değer bir değişim gözlenmedi; ABD ve Avrupa’da zayıflık devam etti. Bununla birlikte, Avrupa’da yavaşlamanın aralık ayında hız kestiğine dair gözlenen işaretler, 2023’te daha olumlu bir görünüm için umut verdi. Yine de ekonomik aktivitedeki güçlü artışın yeni yıla girilirken de devam ettiği Orta Doğu, şimdilik Türk ihracatçılarının ana büyüme kaynağı olmaya devam ediyor.”