Malatya İnönü Üniversitesi Meslek Yüksekokulu İnşaat Teknolojileri Bölüm Başkanı Vehbi Aluçlu, yapı stoku envanterinin çıkarılarak kentin olası bir depreme hazırlanması gerektiğini söyledi. Malatya merkezdeki yapıların sıkıntılı olduğuna dikkat çeken Aluçlu, "Malatya merkezdeki yapı stokumuz gerçekten vahim bir durumda. Olası bir depremde binaların yüzde 65’inin yıkılacağı ya da ağır hasar alacağını biliyoruz" dedi.

Malatya İnönü Üniversitesi Meslek Yüksekokulu İnşaat Teknolojileri Bölüm Başkanı Vehbi Aluçlu, yapı stoku envanterinin çıkarılarak kentin olası bir depreme hazırlanması gerektiğini söyledi. Malatya merkezdeki yapıların sıkıntılı olduğuna dikkat çeken Aluçlu, "Malatya merkezdeki yapı stokumuz gerçekten vahim bir durumda. Olası bir depremde binaların yüzde 65’inin yıkılacağı ya da ağır hasar alacağını biliyoruz" dedi.

İnönü Üniversitesi Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü İnşaat Teknolojileri Bölüm Başkanı Vehbi Aluçlu, Malatya’nın faylarla çevrili bir konumda yer aldığını belirterek, uyarılarda bulundu. Aluçlu, şöyle konuştu:

"BİNALARIN YÜZDE 65’İ YA YIKILACAK YA AĞIR HASAR ALACAK"

"3 tarafımız faylarla çevrili. Bu faylar zaman içerisinde deprem üretmiş, bundan sonra da üretecek. Biz bu konuda yapı stokuyla çalışma yapmamız gerekiyor. Bizim bugün ya da yarın deprem olacak diye bir beklentimiz söz konusu değil ama tarihten gelen verilere baktığımızda en son deprem 1893’te olmuş. 1893’ten sonra 129 yıl geçmiş. Burada bir enerji birikmesi söz konusu ve bu fay kırıldığı zaman Malatya’da geçmiş dönemde uygun olmayan, standartlara uygun olmadan ürettiğimiz yapıları etkileyecek.”

"MALATYA’NIN GELECEĞİNİ KURTARACAK ÇALIŞMALAR YAPILMALI"

Aluçlu, Malatya’da yapı stoku envanterinin çıkarılması gerektiğini ifade ederek, olası bir deprem öncesi yapılacak çalışmayla hem can kaybının en aza indirileceğini hem de Malatya ekonomisinin zarar görmesinin önüne geçileceğini söyledi. Aluçlu, şöyle devam etti:

“Depremi ve fayları konuşmaktansa mutlaka yapı stoklarını konuşmamız gerekiyor. Malatya merkezdeki yapı stokumuz gerçekten vahim bir durumda. Olası muhtemel bir depremde binaların yüzde 65’inin yıkılacağı ya da ağır hasar alacağını biliyoruz

Yapı stoku envanterinin çıkarılması ve bu envantere göre depremde dayanamayacak yapıların yerel yönetimler tarafından yıkılması, hasar alacaklarında tespit edilerek kentsel dönüşüme sokulması gerekiyor. Malatya’nın yapı stokunun bir an önce çıkarılması lazım. Yapılacak çalışmalarla da Malatya’yı olası muhtemel bir depreme hazırlamak durumundayız. Bu noktada da yerel yöneticilerin çok önemli bir karar vermesi gerekiyor. Oy kaygısı gütmeden Malatya’nın geleceğini kurtaracak çalışmalara bir an önce başlamaları gerekiyor. Malatya’nın geleceğini artık büyük risklerle karşılaşmayacak şekilde dizayn etmelidir.

"ŞEHRİN MERKEZİ ÇOK SIKINTILI BİR DURUMDA"

Sadece TOKİ’nin yaptığı konutlar mevcut. Burada şehrin merkezi çok sıkıntılı bir durumda. Özellikle Fuzuli Caddesi ekstra bir sıkıntılı durum yaşayacak. Fuzuli’de 2-3 metre hafriyat yapıldığında altından su çıktığını biliyoruz. Bina sağlam olsa dahi sıvılaşma olayı meydana geliyor. Sıvılaşma olayı meydana geldiğinde bina yıkılması dahi devrilme hatta yere doğru batma gibi sorunlarla karşılaşıyor. O zaman Malatya’da olası bir depreme hazırlık yapabilmek için devletimizin başlatmış olduğu kentsel dönüşüm projesi kazandırılmalıdır. Kentsel dönüşümü kazandırdıktan sonra da Malatya’nın merkezindeki dönüşümü ada bazlı çözümlerle bulmalıyız. Eski binayı yıkıp yerine yenisini yaptığınız zaman Malatya’yı depreme hazırlamış olmazsınız. Sizin binanız sağlam olabilir ama yanınızdaki bina çürükse sizin için büyük bir risk teşkil edecektir. Şehit Fevzi’de 700 konut yapılmaya başlandı. Merkezde de bu işi yaparsanız sadece Malatya’da değil Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş olursunuz. Kenar semtlerden başlayarak bu dönüşümü yaparsak zaman kaybı olacak, mutlaka Malatya merkezde bu dönüşümü yaparak, kenti olası muhtemel bir depreme hazırlarız."

"MALATYA’YI OLASI MUHTEMEL BİR DEPREME HAZIRLAMAK ZORUNDAYIZ"

Aluçlu, Malatya merkezden başlayıp çevreye doğru kentsel dönüşümün yapılması gerektiğine dikkat çekerek, "O zaman nüfusun çok yoğun olduğu merkezde yapı stoklarının dönüşümünü yapmadan depreme yakalanırsak, büyük bir can kaybıyla karşılaşacağız. Yapı stoku envanterini çıkararak, Malatya merkezdeki dönüşümü gerçekleştirmek zorundayız. Ana akslardaki 7 katlı binalar; Cengiz Topel, İstasyon Caddesi, Fuzuli Caddesi, Kışla Caddesi, Akpınar bölgesi, Paşaköşkü Mahallesi, Sıtmapınarı, Temelli Caddesi’nde dönüşümü ada bazlı yaparsak yeni bir şehir kazandırırız. Memleketimizin yaşam standardını üst düzeye çekecek bir dönüşümü yaparak, kenti olası muhtemel bir depreme hazırlamış oluruz" ifadelerini kullandı.