İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde yapılan bir ihaleye ilişkin, 'ihaleye fesat karıştırma' iddiasıyla 7 yıla kadar hapis istemiyle yeni bir dava açıldı. Davanın ilk duruşması 15 Haziran 2023 tarihinde Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

FAHRETTİN ÖZTÜRK - OKTAY YILDIRIM

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde yapılan bir ihaleye ilişkin, 'ihaleye fesat karıştırma' iddiasıyla 7 yıla kadar hapis istemiyle yeni bir dava açıldı. Davanın ilk duruşması 15 Haziran 2023 tarihinde Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkan ve üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak kararı verilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında yeni bir dava daha açıldı.

İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye başkanlığı döneminde, 29 Aralık 2015 tarihinde yapılan, ‘Kültür Merkezleri’nde Personel Çalıştırılması ve Kültür Sanat Organizasyonları Hizmet Alım İşi’ ihalesini kaybeden firmanın şikâyeti üzerine, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliğinin başlattığı incelemenin sonucunda hazırlanan rapor doğrultusunda, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlatmıştı.

Dönemin Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediyesi eski Kültür İşleri Müdürü Fidan Gül, Spor İşleri Müdürlüğü Personeli Cem Ülker, eski İşletme İştirakler Müdürlüğü Personeli Hasan Çetin, eski Kültür İşleri Müdürlüğü Personeli Hilal Çuhadar, eski Mali Hizmetler Müdürlüğü Personeli Mehmet Hepgül ve eski İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü Personeli Türkan Demiren Dişisağlam hakkındaki soruşturma tamamlandı ve iddianame hazırlandı.

İddianamede; ihalede Ekrem İmamoğlu’nun Belediye Başkanı, Türkan Demirel Ddişisağlam’ın İhale Komisyonu Başkanı, Gerçekleştirme Görevlisi ve Kontrol Heyeti Üyesi, Fidan Gül’ün İhale Yetkilisi, Hasan Çetin’in İhale Komisyonu Üyesi, Mehmet Hepgül’ün İhale Komisyonu Üyesi, Cem Ülken’in İhale Komisyonu ve Kontrol Heyeti Üyesi, Hilal Çuhadar’ın ise İhale Komisyonu ve Kontrol Heyeti Üyesi olarak görevde bulunduklarının tespiti yer aldı.

İddianamede, Beylikdüzü Belediyesi tarafından açılan, ‘Kültür Merkezleri’nde Personel Çalıştırılması ve Kültür Sanat Organizasyonları Hizmet Alım İşi’ ihalesinde iddia edildiği gibi bir kamu zararının meydana gelip gelmediğinin anlaşılması için bir bilirkişi raporu alındığı, bu rapora göre söz konusu ihalede, “Görevlilerin ihaleye fesat karıştırdıkları ve kamu zararına neden oldukları kanaatine varıldığı” ileri sürüldü.

250 BİN LİRALIK KAMU ZARARINA NEDEN OLDUKLARI İDDİA EDİLDİ

Hazırlanan iddianamede; ihalede İmamoğlu, Gül, Ülker, Çetin, Çuhadar, Hepgül ve Demiren Dişisağlam’ın fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek, ihale alıcısı E. şirketi lehine kamu zararına neden olacak şekilde, ihaleye katılma yeterliliğine veya koşullarına sahip olmayan kişilerin ihaleye katılmasını sağlayarak, 250 bin TL fazladan para ödemesine ve neticede 250 bin TL tutarında kamu zararına neden oldukları iddia edildi.

İddianamede, İmamoğlu dahil 7 kişi, “ihaleye fesat karıştırdıkları” ileri sürüldü.

İMAMOĞLU DAHİL 7 KİŞİ HAKKINDA 7’ŞER YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR

Savcılığın hazırladığı iddianamede İBB Başkanı İmamoğlu dahil 7 kişi hakkında “ihaleye fesat karıştırmak” iddiasıyla 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İMAMOĞLU’NA BİR SİYASİ YASAK TALEBİ DAHA

İddianamede, daha önce Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkan ve üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında siyasi yasak kararı verilen İmamoğlu için tekrar Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) siyasi yasak talep eden 53. Maddenin de uygulanması istendi.

İLK DURUŞMA 15 HAZİRAN'DA

ALİ BABACAN: “HÜKÜMETE ACİL ÇAĞRIM, ŞU SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEKİ KARARTMAYI KALDIRIN” ALİ BABACAN: “HÜKÜMETE ACİL ÇAĞRIM, ŞU SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEKİ KARARTMAYI KALDIRIN”

Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame kabul edildi. İmamoğlu ve 6 ismin “ihaleye fesat karıştırma” suçundan yargılanacakları dava 15 Haziran 2023 tarihinde Büyükçekmece Adliyesi’nde yapılacak.

KEMAL POLAT: DANIŞTAY'IN EKREM BAŞKAN'IN DAHLİNİN BULUNMADIĞINI TESPİT ETMESİNE RAĞMEN DAVA AÇILDI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun avukatı Kemal Polat, konuya ilişkin ANKA'ya yaptığı açıklamada, İmamoğlu’nun söz konusu ihale sürecinin hiçbir aşamasına dahil olmadığı ve talimat veya yönlendirme yapmadığını söyledi. Polat, İmamoğlu'nun belediye başkanı olarak 5393 sayılı Belediye Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre 'harcama yetkilisi' ve 'ihale yetkilisi' olmadığı gibi üst yönetici olarak ihale iş ve işlemlerini onaylama yetkisinin bulunmadığını belirtti. Danıştay'ın da bu tespiti yaptığını dile getiren Polat, ancak savcılığın bir ayrım yapmaksızın bu davayı açtığını söyledi.

İMAMOĞLU, TUZLA CUMHURİYET SAVCILIĞINCA DA İFADEYE ÇAĞRILDI 

Öte yandan, bugün de İmamoğlu Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’na “hakaret” ettiği gerekçesiyle ifadeye çağrıldığı öğrenildi. 25 Ekim 2022 tarihinde “Tuzla İleri Biyolojik Arıtma Tesisi 3. Etap Açılış Programında” Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında gerginlik yaşanmıştı.

Açılış konuşmasını yapan Yazıcı’dan sonra konuşma yapan İmamoğlu, meydana gelen gerginliğe yönelik “O arkadaş burayı germeye gelmiş, bırakın. Nezaketsiz, provokasyon yapmaya devam ediyor, kötü söz sahibine aittir” demişti. Bu ifadeler üzerine Yazıcı, İmamoğlu’na “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama”, “suç işlemeye tahrik”, “hakaret”, “iftira”dan suç duyurusunda bulunmuştu.