Gönüllü yaşam elçileri

UMKE’nin gönüllü yaşam elçilerine 25 cesur yürek daha katıldı. Doktor ve hemşire gibi sağlık personelinden oluşan kursiyerler 5 günlük eğitimi tamamlayıp sertifikalarını aldı

Gönüllü yaşam elçileri

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) gönüllüleri ile büyüyor. Farklı sağlık kuruluşlarında görevli doktor, hemşire ve sağlık teknisyeni olarak görev yapan 25 gönüllü, UMKE'nin 5 günlük eğitim kampını tamamlayarak UMKE'ye katıldı.

ÇADIRDA YAŞADILAR
UMKE'de görev almak için gönüllü olan kursiyerler öncelikle temel yaşam desteği, enkaz güvenliği, temel kampçılık, afete yaklaşım gibi konularda 3 günlük teorik eğitim aldı. Uzman ve pratisyen hekimler, hemşire, sağlık memurları, paramedik ve sağlık teknisyenleri gibi sağlık personellerinden oluşan gönüllü ekip ardından 2 gün kamp hayatı yaşadı. Gönüllüler, otobüs yada uçak kazası gibi çoklu yaralanma vakalarına müdahale, ileri yaşam desteği, solunumu durmuş bir hastaya müdahale gibi konularda arazide pratik eğitim aldı. Geceyi de çadırda geçiren gönüllüler, Güver Uçurumu'nda gece intikal yürüyüşü, pusula ve GPS kullanımı, karanlıkta yön bulma gibi eğitimlerin yer aldığı 5 günlük kursu tamamladı.

FİNAL BÜYÜK TATBİKATLA
Kursun finali ise Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile birlikte gerçekleşen deprem tatbikatıyla yapıldı. Tatbikatta AFAD ekipleri enkazın güvenliğini sağladı. Yeni UMKE gönüllüleri depremde yıkılmış bir bina enkazında afetzedeleri bulma, onlara ilk müdahaleyi yapma ve afetzedeyi enkazdan çıkartma aşamalarını tamamladı. Yapılan tatbikat ise senaryo olmasına rağmen gerçeği aratmadı.

ZOR ANLAR YAŞADILAR
Tatbikatta yaklaşık 70 santimetre çapındaki bir delikten 20-25 metrekarelik bir enkaz boşluğuna inen kursiyerler, bu dar alanda çalışmayı deneyimlerken, karanlık, toz ve havasızlık nedeniyle de zor anlar yaşadı. Kursları tamamlayan UMKE gönüllülerine sertifikalarını İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür verdi. Hülür, "UMKE personeli kendi görev tanımları kapsamındaki asli işlerini yapan istekli sağlık personeli arasından seçiliyor. Antalya'da 140'ı aktif görevde olmak üzere 301 gönüllümüz var. Aktif görevde olan personelin 40'ı doktor" dedi.

YIL İÇİNDE EĞİTİM SÜRÜYOR
UMKE gönüllülerinin ilk etapta temel eğitimden geçtiğini anlatan Hülür, personelin yıl içerisinde çeşitli zamanlarda eğitim ve tatbikatlara katıldığını açıkladı. Hülür, personelin aldıkları özel eğitim ve donanımla, kazazedelere olay yerinde medikal müdahale etmek, kurtarılanların en kısa sürede ileri acil tedavi ünitelerine naklini sağlamak üzere eğitim aldığını anlattı.

sabah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER