İklim aktivisti Ömer Madra, “İsrail’in Gazze’de aylardır yürüttüğü saldırıda 1 milyondan fazla çocuk travmatize ve evinden olmuş durumda. Gelecekleri olamıyor, geçmişleri de silinmiş durumda. Bu felaket nesiller boyu devam edecek. Orta Doğu bölgesinin zaten ciddi bir kuraklık sorunu var. Bu çatışmaların temelinde de iklim değişikliği var” dedi.

“Yaşasın Çocuklar” programının iklim mültecisi çocukların konu edildiği altıncı bölümünde konuk olan İklim aktivisti, akademisyen ve Açık Radyo Genel Yayın Yönetmeni Ömer Madra, Gazeteci Semra Topçu ile Gazeteci ve Çocuk Hakları Uzmanı Menekşe Tokyay’ın sorularını yanıtladı. Madra, şunları söyledi:

“İklim değişikliğinin getirdiği korkunç bir sonuç da çatışmalar. Örneğin Sudan’da BM yetkilileri 18 milyon kişinin açlık sınırı altında yaşadığını açıkladılar. UNICEF, 4 milyon çocuğun yer değiştirdiğini belirtti. Çatışmaların, büyük savaşların kökünde iklim değişikliği, kuraklık, açlık, susuzluk var. Her gün 13 bin çocuk sadece Sudan’da yerinden ediliyor

BU ÇATIŞMALARIN TEMELİNDE DE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VAR”

YERLİ VE MİLLİ PARTİ GENEL BAŞKANI MUTLU'DAN, AVUKATLAR GÜNÜ MESAJI YERLİ VE MİLLİ PARTİ GENEL BAŞKANI MUTLU'DAN, AVUKATLAR GÜNÜ MESAJI

İsrail’in Gazze’de aylardır yürüttüğü saldırıda 1 milyondan fazla çocuk travmatize ve evinden olmuş durumda. Gelecekleri olamıyor, geçmişleri de silinmiş durumda. Bu felaket nesiller boyu devam edecek. Orta Doğu bölgesinin zaten ciddi bir kuraklık sorunu var. Bu çatışmaların temelinde de iklim değişikliği var. İsrail’in Gazze saldırıları sonucunda on iki bin beş yüz civarında çocuk öldürüldü. Bunu çözemezsek yeryüzünün en büyük sorunuyla baş başa kalacağız demektir. Bu, Hamas meselesinin çok ötesinde. Bu, iklim ve onun yarattığı travmalarla ilgili. Bu, dünyanın gerçek anlamda felakete gittiğini gösteriyor.”

 

Kaynak: anka