CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, beraberinde gençlik örgütleri ve milletvekilleriyle birlikte Büyük Taarruz'un yıl dönümü dolayısıyla Afyonkarahisar Çakırözü Köyü’nden Kocatepe Anıtı’na yürüdü. Zafer Yürüyüşü'ne vatandaşlar da yoğun katılım gösterdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümü için organize edilen Zafer ve Anma Yürüyüşü ikinci gününde de coşkuyla devam ediyor.

Tarihi yürüyüşün Çakırözü- Kocatepe etabına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da katılıyor. Kafile Çakırözü'nden Kocatepe'ye doğru yola çıktı.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüşe katılmak üzere bugün Afyon'a geldi. Kılıçdaroğlu'nu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer karşıladı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarihi yürüyüş öncesinde Şuhut'taki Atatürk Anı Evi'ni ziyaret etti.

Ziyaretin ardından Kılıçdaroğlu, Başkan Tunç Soyer ve Türkiye'nin dört bir yanından katılımcıların oluşturduğu kafileyle 400 kilometrelik tarihi yürüyüşün 14 kilometrelik Kocatepe Zafer Yürüyüşü etabına katıldı.

Kafilenin 05.30'da Kocatepe'ye ulaşması bekleniyor. Program saat 05:30'da zafer törenlerine katılım, Kocatepe Atatürk Anıtı'na karanfil takdimiyle devam edecek.

Tarihi yürüyüşün ikinci günü (25 Ağustos Perşembe) Yeşilçiftlik Adalet Parkı'na Barış çınarının dikilmesiyle başladı. Yeşilçiftlik köy meydanında kooperatif buluşması düzenlendi. Yeşilçiftlik Üretim, Pazarlama ve İşletme Kooperatifi ortaklarıyla buluşan Başkan Tunç Soyer, belde meydanında köylü ve üreticilerle de bir araya geldi. Kafile, Akşehir Batı Cephesi Karargâh Müzesi'ni ziyaret ettikten sonra onur defteri imzalandı.

Tarihi Zafer ve Anma Yürüyüşü 24 Ağustos gecesi Afyon Dereçine'den başlamış ve kafile 8 kilometre yürüyerek Yeşilçiftlik'e ulaşmıştı.

CEMAL ENGİNYURT: BU ŞEREFİ YÜREĞİNDE TAŞIYANLARA SELAM OLSUN

Yürüyüşe katılan Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ise, “Zafer Yürüyüşü için Afyon Şuhut'tayız. M. Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Zafere koştuğu Kocatepe'deyiz. Bu şerefi yüreğinde taşıyanlara selam olsun” ifadelerini kullandı.

Kalabalık 5 saatten fazla süren yürüyüşün ardından sabaha karşı 04.45'te Kocatepe Anıtına geldi. Kılıçdaroğlu ve Uysal anıta çelenk bıraktı.

BUGÜN HEP BERABER BÜYÜTTÜĞÜMÜZ BİR UMUT VAR

Demokrat Partisi Genel Başkanı Gültekin Uysal, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

– Büyük Atatürk’ün 16 Mayıs 1919’da, Bandırma Vapuru ile Anadolu’ya taşıdığı cesaret ve iradenin, zirveye çıktığı Kocatepe’den akarak 9 Eylül’de düşmanın denize dökülmesi ile beraber genç Türkiye Cumhuriyeti’nin yolu açılmıştır. Biz de bu anlamlı yürüyüş ile beraber iliklerimize kadar; kıt kanaat imkânlarla, ‘iman varsa imkân da vardır’ diyerek yürüyen ecdadımızı andık.

Bir kez daha büyük lider, büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında tüm mücadele arkadaşlarını, silah arkadaşlarını rahmetle, minnetle anıyoruz. Bize bıraktığı emanetleri ilelebet yarınlara taşımak adına da bugün hep beraber büyüttüğümüz bir umut var, irade var. Allah’ın izniyle milletimizin de desteği ile bunu da en kısa sürede zirveye taşıyacağımızdan eminim. Büyük Taarruz’un 100. yılı hepimiz için kutlu olsun.

DAHA GÜZEL BİR TÜRKİYE'Yİ EL BİRLİĞİYLE KURACAĞIZ

Uysal’ın ardından açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu, önümüzdeki kuşaklara demokrasisi gelişmiş bir Türkiye bırakmak zorunda olduklarını söyledi:

Türk - İş açıkladı: Açlık sınırı 7 bin TL'yi aştı Türk - İş açıkladı: Açlık sınırı 7 bin TL'yi aştı

– Büyük Taarruz’un 100. yılında burada vatandaşlarımızla birlikte olmaktan son derece mutluyum. 100 yıl geçti. Yeni bir yüzyıla başlıyoruz. 100. yılda burada olmaktan, bir önceki yüzyılın atmosferini yaşamak için burada olmaktan son derece mutluyum. Önümüzdeki yüzyıla bakmalıyız. Daha güzel bir Türkiye’de yaşamak için; bağımsız, demokratik bir Türkiye’de yaşamak için bizden öncekiler hayatlarını verdiler. Düşmanla göğüs göğüse mücadele ettiler ve bugünkü bağımsız Türkiye’yi kurdular.

– Bize düşen görev, ikinci yüzyılda Türkiye’yi, Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyeti, demokrasiyle taçlandırmak. Biz, önümüzdeki kuşaklara güzel bir Cumhuriyet, demokrasisi gelişmiş bir Cumhuriyeti bırakmak zorundayız. O nedenle 100 yıl sonra burada olmaktan son derece mutluyum. Ve biz önümüzdeki yüzyılda çok daha güzel bir Türkiye’yi el birliği ile gönül birliği ile kuracağız.

– Şehitlerimize; gazilerimize minnet borçluyuz. Onları rahmetle anıyoruz, saygıyla anıyoruz. Onlara büyük borcumuz var. O borcun bize yüklediği bir yükümlülük var. O yükümlülüğün temel normu da önümüzdeki yüzyılda Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmaktır. Bunun için de her birimiz, geçmiş ayrılıklarımıza bakmadan daha sağlıklı ve daha güzel bir geleceği inşa etmek için mücadele etmeliyiz. O mücadelenin başlangıcı da burası olsun diyorum.