EVREN DEMİRDAŞ

Elazığ’da hayvancılık ve tarımla uğraşan üretici Kürşat Aykaç, üreticinden sütün 13 liraya alındığını, yemin torbasının ise 550 lira olduğu için zarar ettiklerini ve hayvanları satma noktasına geldiklerini söyledi. Şeker pancarı üretimi de yapan Aykaç, yaklaşık dört buçuk aydır da şeker fabrikasından parasını alamadığından yakındı. Yetkililere tepki gösteren Aykaç, "Buradaki yatırımım 30 milyon. 30 milyonu bankaya koysam en kötü senede 7-8 milyon para kazanması lazım ama bizim kazancımız sıfır. Allah’tan korkun faize haram diyorsunuz faizi yükseltiyorsunuz bize de ceremesini çektiriyorsunuz bizim cebimizdekini de alıp yiyorsunuz." dedi.

Elazığ’ın merkez Muratçık köyünde hayvancılık ve tarımla uğraşan Kürşat Aykaç, enflasyonun yükselmesinden dolayı üreticinin zarar ettiğini söyledi. 50 büyükbaş hayvanı olduğunu söyleyen Aykaç, arpayı, mısırı, şeker pancarı küsmesini kendisinin üretmesine rağmen halen zarar ettiğini yüksek fiyatların altından kalkamadığını söyledi.

"50 BÜYÜKBAŞ SÜT HAYVANIM VAR AMA BAKAMAYACAK DURUMA GELDİK"

Kürşat Aykaç, şunları söyledi:

"Çiğ süt üretiminin gündeme gelmesi lazım şuanda çiğ süt 13 lira olarak açıklandı. 13 liraya da süt verilmiyor verildiği zaman zarar ediyoruz şu anda hayvanlarımızın hepsini satmak üzereyiz. Keseceğiz hayvanları, beslemenin bir amacı yok. Yemin torbası 550 lira oldu, arpa düşük diyar 6 bin lira bu ucuz bir fiyat çiftçi olarak bu sefer mağdur durumdayız. Yeme 6 bin lira üzerinden yansıtmış olsalardı sıkıntı yoktu şu anda yem 550 lira, 11 bin lira üzerinden yansıtıldı bu başka bir sıkıntı. Bugünkü enflasyona göre 13 lira çok güldürücü bir rakam. Bugün marketlerdeki 1 litre sütün fiyatı 25 lira bizde ise 13 lira nasıl altından kalkacağız? 50 büyükbaş süt hayvanım var bakamayacak duruma geldik bu hayvanları iki sene önce aldım yapmaya çalıştım ama altından kalkamıyorum. Arpayı, mısırı şeker pancarındaki küspeyi kendim ürettiğim halde hayvandan zarar ediyorum. Karkas eti şu anda kestikleri fiyat 270 lira marketleri tamam et fiyatları yüksek millet şikayetçi doğrudur ama şu an bizim kestirdiğimiz fiyat 270 lira marketlerin bir kilo etin satış fiyatı 400-450 lira. Zarardayız, hayvanlarımızı kesin satacağız.

"ŞEKER FABRİKASINDAN 4 BUÇUK AYDIR PANCAR PARAMI ALAMADIM"

Şeker fabrikası halen kapatılmadı şu anda kalmış bir ayımız bir ay sonra yeni mahsul ekilecek halen fabrika kapanmamış halen paramızı almamışız. Zaten enflasyon geldi bizi yerle bir etti götürdü şu andaki enflasyon yüzde 60-70’lerde. 2023’ün fiyatından bize yüzde 27 verdiler. Verdikleri fiyat zamanında mazot 26 liraydı şu anda mazotun fiyatı 45 lira oldu biz nasıl altından kalkacağız? Kampanya döneminden bu zamana kadar yaklaşıl dört buçuk ay oldu halen fabrikamız kapanmadı fabrika kapanmadığı içinde para ödenmesi yapılmıyor. Ürünü ilk veren çiftçiyle son veren çiftçiyle mukayese etmeyin. Ben dört ay önce pancarımı teslim etmişim senin dört ay önce benim paramı vermen lazım. Dört ay sonra pancarını veren adamın parasını da ona göre ver. 2 bin 500 çiftçiyi iki çiftçiyle  bir kıyaslayıp yaparsan yazık günahtır. Zaten enflasyon altında ezildik, bittik bu para hiç oldu. 500 liraya çalıştırdığımız yevmiyeci bu sene bin lira istiyor. Geçen sene çalıştırdığımız sulamacı işçilerimiz 17 bin liraya çalışıyorlardı şu anda 35 bin lira istiyorlar.

"AMERİKA’DAN 80 BİN TON ŞEKER İTHAL EDECEĞİNE ÇİFTÇİYE DESTEK VERSEYDİN"

Bin 400 liradan bin 750 lira yaptın. Ben bu parayı ne yapacağım para kalmadı ki. Nakliye bedelini düşük verdin, nakliyeci ücretini veremedim nakliyeci kapıma dayanmış ‘benim paramı ver’ diyor. Biz nereden kazanacağız, nasıl vereceğiz bırakacağız o zaman. Amerika’da 80 bin ton şeker ithal edeceğine şeker pancarı çiftçisine destek verseydin. Şu anda şeker fabrikalarında ağzına kadar şeker dolmuş bizim onlara vermemiz lazım. Niye başka bir ülkenin şekerini bizim ülkemize koyuyorsun? Bakanın yaptığı bu yöntem çok yanlış, sayın cumhurbaşkanımızda rica ediyoruz. Bu fiyatların güncellenmesini istiyoruz isyanımız budur başka devletimize, hükümetimize isyanınız olmaz. Çiğ süt pancar ve buğday için çiftçiyi kalkındırması lazım. Çiftçi bu şekilde biter yarın öbür gün bu çiftçi de kalmaz.

"FAİZE HARAM DİYORSUNUZ BİZİM CEBİMİZDEKİLERİ DE ALIP YİYORSUNUZ"

Gelir düzeyimiz o kadar düşmüş ki benim buradaki yatırımım 30 milyon. 30 milyonu bankaya koysam gelir düzeyi daha yüksek ben burada daha düşüğe çalışıyorum ceremesini çekiyorum yazık günah değil mi? Allah’tan korkun faize haram diyorsunuz faizi yükseltiyorsunuz bize de ceremesini çektiriyorsunuz bizim cebimizdekini de alıp yiyorsunuz Allah’tan korkun. 30 milyon yatıran adam en kötü senede 7-8  milyon para kazanması lazım ama bizim kazancımız sıfır. Ben sekiz bin ton üzerinden pancar teslim ettim bugün hesabını yapalım eğer bana para kalıyorsa gelsin bölüşelim. İşçinin, mazotun, nakliyenin parasını yetmiyormuş gibi devlet bizden stopaj parasını kesiyor. 30 milyon gel sen buraya yatırım yap bir sürü para yatır faiz gelsin senin paran gitsin böyle bir şey var mı?"

 

 

 

Kaynak: anka