Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin Asi Nehri’ndeki kirlilik ile mücadele etmek için geliştirdiği proje, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) ve Japonya hükümetinden destek buldu.

Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin Asi Nehri’ndeki kirlilik ile mücadele etmek için geliştirdiği proje, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) ve Japonya hükümetinden destek buldu.

'İklim Eylemi İçin Entegre Atık ve Ekosistem Yönetimi' projesinin tanıtım toplantısı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton’ın katılımıyla yapıldı.

Toplantıya gelemeyen Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro, düşüncelerini video kaydı ile paylaştı.

SAVAŞ: "HATAY VE DOĞA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE"

ATAKUM BELEDİYESİ’NDEN DOĞA ŞENLİĞİ ATAKUM BELEDİYESİ’NDEN DOĞA ŞENLİĞİ

Projenin Hatay ve bölge için çok önemli olduğunu söyleyen Lütfü Savaş, "İklim değişikliği ve hava kirliliği için son günlerde özellikle gelişmiş ülkelerin büyük çalışmaları var. Biz de akarsularımızın temizlenmesi ve Akdeniz’in kirletilmemesi için çeşitli projeleri başlattık. Fabrikalardan çıkan atıklar gibi birçok sebeple kirlenen Asi Nehri, hem şehrimiz hem de bölgemiz açısından çok önemli bir yere sahip" diyerek Antakya'nın ve Asi’nin önemine dikkat çekti.

Asi Nehri’nin 6 yıl önceki halini hatırlatan Savaş, “6 yıl önce Asi Nehri kuruyordu çünkü su, Amik Ovası’nın sulanması için kullanılıyordu. Antakya’nın birçok bölgesinde kanalizasyon suyu Asi’ye akıyordu. Nehir, hem fiziksel hem de kimyasal kirlilik konusunda üst seviyedeydi. Büyükşehir olduktan sonra Antakya girişine çok güzel bir membranlı bir arıtma tesisi yaptık. Asi Nehri’ne akan tüm kirli suları kanalizasyon şebekesine bağladık. Şimdi yapacağımız tek bir şey kaldı o da Turunçlu bölgesinde daha yüksek hacimli membranlı bir arıtma tesisi” dedi.

SAVAŞ’TAN BİRLİKTE HAREKET ETME VURGUSU

Savaş, çevre kirliliği ve iklim krizi konusunda birlikte hareket etmenin önemini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Bu projede, dışarıdan gelen su sümbülleri başta olmak üzere bütün kirlilik kapanlarla toplanacak. Projemizde bize destek veren UNDP ve Japon hükümetine teşekkür ediyorum. Bundan sonraki sorunların çözümünde ülkeler birlikte hareket ederse geri dönüşümü yüzyıllar boyunca yapma şansımız var. Eğer yapamazsak bizden sonraki nesiller, önceki nesiller için güzel şeyler düşünmeyecek. Bu nedenle üstümüze düşen görevi bütün paydaşlar birlikte yaparsak gelecek kuşaklara biraz daha temiz bir şehir bırakma şansımız olur.” 

VINTON: "EFSANEVİ AKDENİZ’İN KARŞI KARŞIYA OLDUĞU TEHDİTLERLE MÜCADELE EDECEĞİZ"

Yerel iklim eylemi olmadan, iklim taahhütlerinin kâğıt üzerinde kalmaya mahkûm olduğunu söyleyen UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, “Hatay’daki yeni girişimimiz sadece Asi Nehri ekosisteminin ve nihayetinde efsanevi Akdeniz’in karşı karşıya olduğu tehditlerle mücadele etmekle kalmayacak. Başka yerlerde de kolayca uygulanabilecek uygulamalı iklim azaltım ve uyum çözümlerini test edip daha rafine hale getirecek” diye konuştu.

BÜYÜKELÇİ KAZUHİRO: "İKLİM KRİZİ TÜM İNSANLIĞA YÖNELİK BİR TEHDİTTİR"

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro ise video mesajında, “Japonya, iklim krizini tüm insanlığa yönelik bir tehdit olarak görüyor. UNDP ile iş birliğindeki amacımız, birçok ülkenin verdiği ancak uygulamakta zorlandığı pozitif net sıfır taahhütleri bakımından ilerlemeyi hızlandırmaktır” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, UNDP ve Japonya’nın sağladığı maddi destek ile başlattığı projede, Hatay’da hassas durumdaki denizel ekosistemi korumayı amaçlıyor. 1 yıl sürecek projenin sonunda Lübnan’da doğup Suriye’den geçerek Akdeniz’e dökülen Asi Nehri’nin getirdiği atıkların temizlenmesi, nehirleri tıkayan, su kalitesini düşüren ve yerel balıkçılık ekonomisini tehdit eden bir istilacı tür olan su sümbülünün yayılımının engellenmesi hedefleniyor.