Menderes Belediyesi'nden Klaros'un Tanıtımına Destek Menderes Belediyesi'nden Klaros'un Tanıtımına Destek

(ANKARA) - Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Katar'ın başkenti Doha'da yapılan Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog Dışişleri Bakanları Altıncı Toplantısı’nda; "2023 yılında Türkiye ile KİK ülkeleri arasındaki toplam ticaret hacmi bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 40 artarak 31,4 milyar dolara ulaştı. Son 20 yılda ticaret hacmimizde 16 kat artış olmuştur” dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Katar’ın başkenti Doha'da yapılan 'KİK Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog Dışişleri Bakanları Altıncı Toplantısı'na katıldı. Fidan, toplantıda yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi:

"Bu toplantının somut sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Türkiye olarak Körfez ülkeleriyle ilişkilerimize özel önem atfediyoruz. Ortak çabalarımız neticesinde ilişkilerimizde bugün geldiğimiz nokta memnuniyet vericidir. 2023 yılında Türkiye ile KİK ülkeleri arasındaki toplam ticaret hacmi bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 40 artarak 31,4 milyar dolara ulaştı. Son 20 yılda ticaret hacmimizde 16 kat artış olmuştur (2002 yılında 2,1 milyar dolardı).

"KİK ülkelerinin vatandaşları Türkiye'ye seyahatlerinde vizeden muaf tutuldu"

İkili ilişkilerimizi güçlendirirken Körfez İşbirliği Konseyi ile kurumsal işbirliğimizi geliştirmeye de önem veriyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz aralık ayında Doha'da düzenlenen 44'üncü KİK Zirvesi'ne katılması ilişkilerimizde önemli bir dönüm noktası olmuştur. KİK Zirvesi'nden birkaç hafta sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Umman vatandaşlarına vize muafiyeti tanıyan bir kararname yayımladı. Böylece tüm KİK ülkelerinin vatandaşları Türkiye'ye seyahatlerinde vizeden muaf tutulmuş oldu. Geçtiğimiz mart ayında Türkiye-KİK Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerini yeniden başlatmaya karar verdik.

"İsrail ile tüm ticareti askıya aldık"

Filistin’deki Gazze’de savaşla ilgili olarak da bölgesel sahiplenmeyi güçlü bir şekilde savunuyoruz. Gazze'de katliam devam ederken, Kudüs, Mescid-iAksa ve Batı Şeria'daki durumu da unutmuyoruz. Hepimizi İsrail ve müttefikleri üzerinde baskı kurmak için elimizdeki tüm imkanları kullanmaya çağırıyorum. İİT/AL Temas Grubu olarak Filistin'i tanıyan ve iki devletli çözümü destekleyen ülkelerin sayısını arttırmayı başardık. Ateşkese yönelik haklı çağrılarımızı İsrail üzerindeki baskıyı arttıracak güçlü somut adımlarla desteklemeliyiz. Türkiye olarak, Güney Afrika'nın İsrail'e karşı Uluslararası Adalet Divanı'nda açtığı davaya müdahil olma kararımızı açıkladık. İsrail ile tüm ticareti askıya aldık. Filistin'e destek amacıyla farlı uluslararası platformları devreye soktuk ve farklı bölgelerden ülkelerin sesi olduk.

"KİK ile Türk Devletleri Örgütü arasındaki üst düzey temasları memnuniyetle karşılıyoruz"

Türkiye çeşitli sektörlerde farklı yatırım fırsatları sunmaktadır. Türkiye'de ortak girişimler ve sanayi üsleri kurmaya odaklanabiliriz. Ekonomik gelişmişlik seviyemiz göz önüne alındığında, daha iyi bir ekonomik entegrasyon için bir adım daha ileri gidebilir ve bölgesel ittifakımızı geliştirebiliriz. Körfez İşbirliği Konseyi'nin diğer bölgesel örgütlerle ilişkilerini geliştirmesi barış, istikrar ve refaha önemli katkılar sağlayacak, bölgemizde ve ötesinde ticareti ve bağlanabilirliği güçlendirecektir. KİK ile Türk Devletleri Örgütü arasındaki üst düzey temasları memnuniyetle karşılıyoruz. Bu temasların kurumsal bir çerçevede daha da güçlendirilmesini destekliyoruz. Önümüzdeki dönemde Türkiye ile Arap Ligi arasındaki işbirliği ve koordinasyon mekanizmalarını yeniden canlandırmaya hazır olduğumuzu ve bu konuda desteğinizi beklediğimizi vurgulamak isterim."

 

Kaynak: anka