Akademisyen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı faillerinden Mustafa Levent Göktaş, Bulgaristan'ın iade kararının ardından Türkiye'ye getirildi. Göktaş, dün gece saat 04. 4'te eski adı Silivri olan Marmara Kapalı Cezaevi'ne teslim edildi.

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ: SEÇİMLERİ KAYBEDECEĞİNİZİ BİLDİĞİNİZ İÇİN HDP’NİN OYLARININ BİR ŞEKİLDE SONUÇTA ETKİLİ OLMAMASI İÇİN BİR KUMPAS İÇİNDESİNİZ MERAL DANIŞ BEŞTAŞ: SEÇİMLERİ KAYBEDECEĞİNİZİ BİLDİĞİNİZ İÇİN HDP’NİN OYLARININ BİR ŞEKİLDE SONUÇTA ETKİLİ OLMAMASI İÇİN BİR KUMPAS İÇİNDESİNİZ

Akademisyen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı faillerinden Mustafa Levent Göktaş, Bulgaristan'ın iade kararının ardından Türkiye'ye getirildi. Göktaş, dün gece saat 04. 4'te eski adı Silivri olan Marmara Kapalı Cezaevi'ne teslim edildi.

Akademisyen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun 18 Aralık 2002’de suikast sonucu öldürülmesinin faillerinden ve hakkında kırmızı bülten bulunan Levent Mustafa Göktaş, Bulgaristan-Türkiye sınırına yakın Svilengrad kentinde rutin trafik polis kontrolü sırasında yapılan incelemede hakkındaki arama kararının tespiti üzerine Bulgar makamlarınca 1 Eylül’de gözaltına alınmıştı. Göktaş’ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında “tasarlayarak öldürmek” ve “örgüt kurmak” suçlarından 5 Eylül 2022’de Bulgaristan’dan iadesi talep edilmişti. Bulgaristan Haskova Mahkemesi, Türkiye'nin Levent Göktaş için yaptığı iade talebini reddetmiş, ancak bu karara yapılan itiraz kabul edilmiş ve Göktaş'ın Türkiye'ye iadesine karar verilmişti.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dan kalkan ve Göktaş’ın da içinde bulunduğu uçak, saat 23.55’te İstanbul Havalimanı’na indi. Göktaş’ı, uçaktan İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü ekipleri aldı. Göktaş, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra SEGBİS aracılığıyla Ankara 4.Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifade verdi. 

Kırmızı bültenle aranırken Bulgaristan'da yakalanan Mustafa Levent Göktaş, hakkındaki tutuklama kararı yüzüne okunduktan sonra dün gece saat 04.24'te eski adı Silivri olan Marmara Kapalı Cezaevi'ne teslim edildi. Levent Göktaş'ın duruşma tarihine kadar burada tutulacağı öğrenildi.

NECİP HABLEMİTOĞLU, GÜLEN CEMAATİNİN DEVLETE SIZDIĞINI TESPİT ETMİŞTİ

Akademisyen Necip Hablemitoğlu'nun dikkatleri üzerine çekmesine neden olan çıkışı FETÖ'nün sözde "cemaat" olarak bilindiği yıllarda bu yapıya yönelik tespitleriydi. "Gülen Cemaati"nin devlet içine sızarak kritik kadroları tuttuğuna dikkati çeken Hablemitoğlu, "Köstebek" isimli kitabında "Gülen Cemaati"nin silahlı örgüt halini almaya başladığı tespitini yaparak, yapıyı "Fetullahçılar" olarak tanımladı. Örgütün hedefi haline gelen Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002'de evinin önünde başından vurularak öldürüldü. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen faili meçhul kalan Hablemitoğlu dosyası, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden kısa bir süre önce yeniden raftan indirildi. Suikasta ilişkin detaylar yeniden incelendi, ulaşılan bilgiler, cinayetin FETÖ tarafından işlenmiş olabileceği şüphesini beraberinde getirdi.