Yaşa takılanlara uzlaşma aranıyor

MHP’nin, TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifi, 1999 tarihinden önce sigortalı olup prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini dolduranlara emeklilik hakkı tanıyor. MHP, sorunun çözümüne hiçbir katkı sağlamadığı için İyi Parti’nin araştırma önergesine katılmadı.

Yaşa takılanlara uzlaşma aranıyor

Emeklilikte Yaşa Takılanların sorununun çözülmesi için, MHP, iktidar partisi ile uzlaşma arıyor. MHP’nin TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifi, 1999 tarihinden önce sigortalı olup prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini dolduranlara emeklilik hakkı tanıyor. Meclis araştırma komisyonu kurulması hiçbir çözüm getirmiyor. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “MHP taahhütlerinin ve tekliflerinin arkasında ve takipçisidir. Emeklilikte yaşa takılanlar sorununun bütçenin ve ekonominin yönetiminden sorumlu olan iktidarla uzlaşma sağlanarak çözüme kavuşturulmasının daha doğru bir yöntem olacağı kanaatindeyiz.’ dedi. TBMM’nin yeni dönem çalışmalarına başlamasıyla birlikte ana gündem maddelerinden birini de Emeklilikte Yaşa Takılanlar oluşturdu. MHP, sorunun çözümü için hazırladığı kanun teklifini 1 Ekim 2018 tarihinde Meclis Başkanlığına sundu. Teklif 1999 tarihinden önce sigortalı olup prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini dolduran ancak yaş şartını yerine getiremeyen sigortalılara emeklilik hakkı tanıyor. MHP’nin hazırladığı kanun teklifi 12 Ekim 2018 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderildi ve görüşülmeye başladı. İP’in sunduğu araştırma önergesi emeklilikte yaşa takılanların sorununa hiç bir katkı sağlamazken, gündemden düşürülmesinin kapısını aralıyor. MHP bu sebeple araştırma önergesine katılmadı. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin değerlendirmede bulundu. Konuya ilişkin partisinin konumunu “Milliyetçi Hareket Partisi taahhütlerinin ve verdiği kanun tekliflerinin arkasındadır ve takipçisidir” sözüyle açıklayan MHP’li Akçay, “Meclis Araştırma Komisyonu kurarak neyi araştıracaksınız? Emeklilikte yaşa takılanlar meselesinde sorun bellidir, çözüm de bellidir. Çözüm kanuni düzenleme yapmaktır. Hükümete de seslendim. Bu konuda resmî olarak bir düzenleme etki analizinin yapılarak kamuoyuyla paylaşılmasını ve akabinde, bütçeyi yöneten iktidarla birlikte bu uzlaşmanın sağlanması gerekir” dedi.

İSTİSMAR ARACI OLMASIN

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunun uzun süredir kamuoyunu meşgul ettiğini ifade eden Akçay “Emeklilikte yaşa takılanlar bazı siyasi partilerce istismar ve polemik aracı hâline getirilmiştir. Buna göz yumamayız. Türkiye Büyük Millet Meclisinde ilgisi olmayan komisyonlarda, Genel Kurulda veya değişik ortamlarda bu konu gündeme getirilmek suretiyle âdeta bir kutuplaşma atmosferi yaratılmak istenmektedir. Bilinmelidir ki, biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak taahhütlerimizin ve kanun tekliflerimizin arkasındayız ve takipçisiyiz. Bununla birlikte, EYT sorununun gittikçe artan bir şekilde polemik konusu yapılmasına araç olmayacağız” dedi.

TEKLİFLERİMİZİN ARKASINDAYIZ

Emeklilikte yaşa takılanlar sorununun çözümü için bütçenin ve ekonominin yönetiminden sorumlu olan iktidarla uzlaşma sağlanarak çözüme kavuşturulmasının daha doğru bir yöntem olacağını ifade den Akçay “Bu konuda Milliyetçi Hareket Partisi sorumlu ve doğru bir politika izlemektedir. Emeklilikte yaşa takılanlar sorununa ilişkin taahhüt ve tekliflerimizin takipçisi olmakla birlikte, çözüm için ekonomik şartların ve mali imkânların da dikkate alınarak ve bütçenin yönetimiyle görevli olan iktidarla uzlaşma sağlanması bir zorunluluk ve sorumlu siyasetin gereğidir” dedi. MHP’nin araştırma önergesine desteğini çekmesi üzerine twitter üzerinden açıklama yapan MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ise “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” şehit kanına, gazi hakkına takılmasın. Şer ittifakı ile ve özellikle PKK’nın siyasi uzantısıyla hiçbir yerde bir araya gelmemiz mümkün değildir. Yarın meseleniz hallolur. Mesele vatan haini ile el ele olmamaktır. MHP’nin sözü sözdür. Emeklilikte yaşa takılanlar konusu seçim beyannamemizde vardır. Aziz Türk milletine sözümüzdür. Meclis açıldığı anda bu konuda partimizin TBMM’ye sunduğu bir kanun teklifi vardır. Biz sözümüzün arkasındayız. Uygun zaman ve zeminde konunun halli hususunda mutlaka gereken yapılacaktır” dedi.

CHP’LİLER GERİYOR

Meclis Genel Kurulunun önceki günkü oturumunda kürsüde konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın Devlet Bahçeli’ye hakaret ettiği iddiasıyla MHP’li vekillerin üzerine yürümelerinin ardından CHP ve MHP milletvekilleri arasında arbede yaşandı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’a MHPli milletvekilleri, tepki gösterdi. MHP milletvekilleri, Genel Başkanları Devlet Bahçeli’ye hakaret ettiği iddiasıyla Engin Altay’ı eleştirdi. Bu sırada, MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Altay’a, “Bizim liderimize hakaret etme hakkın yok. Kemal Kılıçdaroğluna ya da bir başka lidere tek laf etmedik. Sen de bizim liderimize hakaret etme. Sen Devlet Bahçeli’ye ‘şamaroğlanı’ diyemezsin. Böyle bir hakkın yok senin, böyle bir hakkın yok” diye seslendi. Bunun üzerine Engin Altay da Enginyurt’a, “Gel. Sen beni dövecekmişsin zaten, gel. Had bildirecekmişsin, gel. Senden mi öğreneceğim ne konuşacağımı. Gel, gel, gel. Başka da kimse gelmesin” diye karşılık verdi. Bunun üzerine MHP’li Cemal Enginyurt ve bazı MHP milletvekilleri kürsüde bulunan Engin Altay’ın üzerine yürüdü.

MHP ve CHP milletvekilleri arasında yumruklu, itiş-kakışlı arbede yaşandı. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, “CHP ve onun sözcüleri Türkiye’nin meselelerine makul ve mantıklı çözümler üretemeyince çareyi çirkeflik, kavga ve husumet siyasetini TBMM’ye, parti kongrelerine ve meydanlara taşımakta bulmuşlardır. CHP, ebedi muhalefete mahkum olmanın verdiği hırçınlıkla uzlaşmaz, kavgacı, asi ve kirli siyaseti parti misyonu haline getirmiştir.” değerlendirmesinde bulundu. Büyükataman, yaptığı yazılı açıklamada, başta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olmak üzere MHP ve camialarının, CHP tarafından hedef tahtasında tutulmaya devam edildiğini belirtti. Ülkü Ocakları Genel Başkanı ve Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, CHP’li Engin Altay’a “Diline sahip olmayanın gün gelir dili düğümlenir. Sözünü ölçüp biçmeyenlerin o sözlerin altında kaldıklarında durumdan şikayet etmeye de hakları olmaz!” dedi.

Kaynak: Türkgün

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2018, 04:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER