“TERRA MADRE ANADOLU” ÖDEMİŞ’İN DEMİRCİLİ KÖYÜNDE TUNÇ SOYER TARAFINDAN TANITTI

İzmir'de 2022 yılında “Terra Madre Anadolu” adıyla düzenlenecek uluslararası gastronomi fuarının tanıtımı Ödemiş'in Demircili Köyü’nde yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Ülkemizde üretilen tarımsal ve gastronomik ürün zenginliğinin dünyada eşi benzeri yok. Bu kültürün dünyaya anlatılması ve tanıtılması gerekiyor. Terra Madre, Anadolu mutfağının bu eşsiz tariflerine yeni pazarlar kazandıracak ve onları hak ettiği itibara ulaştıracak” dedi.

Gündem 21.11.2021, 12:10
“TERRA MADRE ANADOLU” ÖDEMİŞ’İN DEMİRCİLİ KÖYÜNDE TUNÇ SOYER TARAFINDAN TANITTI

İzmir'de 2022 yılında “Terra Madre Anadolu” adıyla düzenlenecek uluslararası gastronomi fuarının tanıtımı Ödemiş'in Demircili Köyü’nde yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Ülkemizde üretilen tarımsal ve gastronomik ürün zenginliğinin dünyada eşi benzeri yok. Bu kültürün dünyaya anlatılması ve tanıtılması gerekiyor. Terra Madre, Anadolu mutfağının bu eşsiz tariflerine yeni pazarlar kazandıracak ve onları hak ettiği itibara ulaştıracak” dedi.

İzmir, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda en büyük gıda hareketi Slow Food'un (Yavaş Gıda) önderliğinde “Terra Madre” gastronomi fuarına ev sahipliği yapacak. İki yılda bir İtalya’nın Torino kentinde yapılan fuar ilk defa İzmir'de düzenlenecek. Terra Madre,  İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) ile eşzamanlı olarak 2-11 Eylül 2022 tarihleri arasında “Terra Madre Anadolu” adıyla gerçekleşecek. Fuarın tanıtımı Ödemiş'in Demircili Köyü’nde geniş bir katılım ile yapıldı.

"HEPİNİZİN EKMEĞİNİ BÜYÜTECEĞİZ"

Tanıtım etkinliğinde konuşan Başkan Soyer şunları söyledi:

"Başka bir tarım vizyonumuzun altı aşamasını, İzmir Tarımı Ekosistemini paylaşmıştım. O günden bugüne, üreticilerimize ve tüm vatandaşlarımıza verdiğim sözleri harfiyen yerine getirdim. Yerine getirdiğimiz sözler arasında, Bayındır’daki süt fabrikamızın temelini attık, Sasalı’da İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’ni açtık. Ödemiş’teki et entegre tesisini yeniledik ve atalık tohumlar ile yerli hayvan ırklarını desteklemek gibi pek çok çalışmaları yaptık. Üretim yollarını yeniledik. Üreticilerin ürünlerini satın alarak destekliyoruz.  Bugün, İzmir Tarımı kapsamında verdiğimiz vaatlerden bir başkasını daha hayata geçirmek üzere buluştuk. Terra Madre Anadolu Fuarı için çok heyecanlıyım çünkü dünyanın lezzetlerini İzmir’le, İzmir’in lezzetlerini dünyayla buluşturacağız. Ürettiklerinizi ihraç edeceğiz. Hepinizin ekmeğini büyüteceğiz.”

"TOPRAK ANA ANADOLU”

Terra Madre’nin sözcük anlamının “toprak ana” olduğunu ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, şöyle devam etti:

“Bu büyük organizasyonu İzmir’e ve ülkemize taşımamızın tek bir gayesi var. Küçük üreticimizi ihracatçı haline getirmek. Köylümüzü içinde bulunduğu ekonomik darboğazdan kurtararak ekmeğini büyütmek. Anadolu mutfak kültürü, bu coğrafyanın bereketli toprakları, havası ve suyuyla yoğrulmuş. Ülkemizde üretilen tarımsal ve gastronomik ürün zenginliğinin dünyada eşi benzeri yok. Bu kültürün dünyaya anlatılması ve tanıtılması gerekiyor. Terra Madre, Anadolu mutfağının bu eşsiz tariflerine yeni pazarlar kazandıracak ve onları hak ettiği itibara ulaştıracak.” 

"BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BUNUN İÇİN VAR"

İzmir Tarımı’nın temel hedefinin, kuraklık ve yoksullukla mücadele olduğunun altını önemle çizen Başkan Soyer şöyle konuştu:

“Kuraklıkla mücadelenin yegane anahtarı, atalık tohumları ve yerli hayvan ırklarını yeniden yaygınlaştırmamız. Yoksullukla mücadelenin yolu ise küçük üreticilerimizi ve üretici kooperatiflerini desteklemek. İzmir Tarımı, sömürücü, tahrip edici ve tektipleştirici büyük şirketlerin bize dayattığı tarım ekonomisine karşı bir direniştir. Yerli ve milli tarımın, ülkemizdeki yeniden inşasıdır. Bunu başarmanın yegane yolu ise milletin efendilerinin, yani üreticilerimizin yanında olmaktır. Bugüne kadar köylümüzü küçümseyen, küçük üreticinin ihracat engelinden bahseden bilindik söylemleri çok duyduk. Küçük üretici bilemezmiş. İhracat, büyük tarım şirketlerinin işiymiş. Köylü pazarlamadan, satıştan, ihracattan ne anlarmış? “Başka Bir Tarım Mümkün” anlayışımız ile bunların hepsi tarih oluyor. Küçük üreticimiz isterse ürününü pazarda satar. İsterse en güzel ambalajı tasarlar, market ve bakkallara ulaştırır. Dilerse örgütlenir, bir araya gelir, güçlenir. Ektiğini tarlasından kamyona yükler, İzmir Limanı’na gönderir. Bütün dünyaya satar. İzmir Büyükşehir Belediyesi, işte bunun için var.”

“ÇİFTÇİMİZE PİYASA DEĞERİNİN ÜÇ KATINDAN ALIM GARANTİSİ VERİYORUZ”

“Sen uğraşma, ver şirkete mahsulü, sat yok pahasına, gerisine karışma şeklinde yürüyen tarımdaki bu devir İzmir'de kapandı” diyen Tunç Soyer konuşmasını şöyle tamamladı:

"Kimse kusura bakmasın.  Gerçekleştirdiğimiz desteklerle, alımlarla üreticimiz ürününden para kazanıyor. Artık İzmir Büyükşehir Belediyesi var.  'Başka Bir Tarım Mümkün' vizyonumuz doğrultusunda iki buçuk yıldır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Arkadaşlarım 24 ilçemizin meralarını tek tek gezdi. 4160 çobanla tanıştı, sorunlarını dinledi. İzmir’in, Türkiye’de bir eşi daha olmayan, çoban haritasını çıkardı. Meralarımızda şimdiye kadar 110 bin 430 keçi, 352 bin 185 koyun ve 15 bin 489 kara sığır tespit etti. Diğer yandan 10 yıl önce tükenmek üzere olan karakılçığın, saz çavdarının, mürdümük ve gambilyenin tohumlarını yeniden ortaya çıkardık. Bir avuçla başladık, binlerce dönüm araziye yetecek kadar tohum elde ettik ve çiftçilerimizle paylaştık. Bu tohumları üreten çiftçimize piyasa değerinin üç katından alım garantisi veriyoruz. Vermeye de devam edeceğiz. Tüm bunları neden yaptık ve yapacağız? Çünkü bu memleketi çok seviyoruz. Ne köyde ne de şehirde hiçbir çocuk yatağa aç girmesin istiyoruz. Herkesin doğduğu yerde doyma hakkı olduğunu kabul ediyoruz. Okul bahçesinde oynayan bu günümüzün ortağı çocuklarımız, gençlerimiz bunları yaşamayacak.  Onlar için güzel bir geleceği biz hep beraber kuracağız. Hiç birimizin hak etmediği bu siyasal ve ekonomik krizler sona erecek. El birliğiyle, birlikte bu işi başaracağız.” 

"İYİ Kİ BU YOLU TUNÇ BAŞKAN İLE YÜRÜYORUZ"

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ise şunları söyledi:

“Söylenecek çok söz var koşulacak çok yol var. Terra Madre’yi ışık olarak Demircili köyünde yaktığınız için çok teşekkür ediyoruz. Tarım ve hayvancılıkla kendi kendine yeten bir ülke olarak doğru tarım yöntemlerini ne yapmamız gerektiğini Tunç Başkan bize öğretiyor. Bize öğretmenlik yapıyor. Terra Madre’de yine bizim ışığımız oldu Tunç Soyer. İyi ki var, iyi ki de biz onunla birlikte bu yolu yürüyoruz. Tunç Başkan ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ dediğinde bu topraklara geldi. Çünkü Ödemiş’in önemi toprağından geliyor. Bu toprak o kadar güzel kullanılmalı ki gelecek nesillere tüm işlevliğiyle bırakılmalı. Bizler biliyoruz ki üretici kazanırsa İzmir kazanır tüm Türkiye, Anadolu kazanır diyoruz. Üreticinin işini kolaylaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” 

TAŞ DEĞİRMENDEN FIRINA, SONRA SOFRAYA

Terra Madre lansmanı öncesinde, Ödemiş Demircili Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin yaklaşık 20 yıldan beri atıl durumda olan, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenerek yeniden devreye alınan taşlı tip un değirmeninin açılışı yapıldı. Başkan Tunç Soyer, Ödemiş Demircili Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Coşkun’dan kooperatif ürünleri ve işleyişiyle ilgili bilgi aldı. Değirmen açılışında bereket simgesi olarak testi kırıldı ve küçük çuvallara doldurulan ata tohumu karakılçık buğdayı Başkan Tunç Soyer ve protokol tarafından değirmene verildi. Değirmenden ilk çıkan un çuvala konularak Demircili Köyü evlerindeki taş fırınlara ekmek yapılmak üzere bırakıldı. Ardından Başkan Soyer, üreticilerin fırınlarında pişen karakılçık buğdaylı ekmeği çıkardı ve tadına baktı.

TERRA MADRE NEDİR?

Dünyanın en büyük gıda hareketi olan, “iyi, temiz ve adil gıdayı” savunan Slow Food (Yavaş Gıda) tarafından 2004’te başlatılan Terra Madre (Toprak Ana) etkinliği, gıda üretiminin aktif üyelerini ve dağıtım zincirlerini birleştirerek sürdürülebilir tarım, balıkçılık ve gıda üretimini yaymayı amaçlıyor. Tarımdaki endüstriyel koşullara ve yemek kültürlerinin standartlaşmasına teslim olmayı reddeden Terra Madre küçük ölçekli çiftçileri, hayvan yetiştiricilerini, balıkçıları, gıda zanaatkârlarını, akademisyenleri, aşçıları, tüketicileri ve gençlik grubunu kapsıyor. 2012 yılında dünyanın en önemli gastronomi fuarı olan Torino’daki Salone del Gusto ile beraber yapılmaya başlanan Terra Madre, tek bir organizasyon çatısı altında değişik kıtalardan gelen gıdaları çok daha geniş kitlelerle buluşturuyor. İki yılda bir İtalya’nın Torino kentinde yapılan “Terra Madre” gastronomi fuarı İzmir’de ise “Terra Madre Anadolu” adıyla düzenleniyor.

“Terra Madre Anadolu” adıyla düzenlenecek fuara sadece İzmir değil, tüm Türkiye ve Akdeniz’den küçük üreticilerle beraber du¨nyanın dört bir yanından ekonomistler, entelektu¨eller, ekolojistler, antropologlar, yazarlar, filozoflar, aşçılar, üretici birlik ve kooperatifleri ile “iyi, adil ve temiz” gıdaya ulaşmak isteyen tüketiciler katılacak. Anadolu mutfağının ve tarım ürünlerinin tüm örneklerinin buluşacağı fuarda, bugüne kadar ürettiğini pazarlamakta zorlanan üreticiler, kadimden gelen yerel ürünlerini tüm dünyaya aracısız olarak tanıtacak. Gıda sistemini bütüncül ve çoklu disiplinler yaklaşımıyla irdelemek üzere bilgi alışverişinin de yapılacağı Terra Madre Anadolu sayesinde tüketiciler ürünlerin arkasındaki çiftçiyi, balıkçıyı ve üreticiyi keşfetme fırsatı yakalayacak.

KİMLER KATILDI?

Tanıtım etkinliğine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi İzmir Köy- Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, İzmir İtalya Başkonsolosu Valerio Giorgio ve eşi Michelle Moubarak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu ve eşi Müyesser Özuslu, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ve eşi Seçil Gürbüz, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve Selma Eriş, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran ve eşi Necibe Duran, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz ile eşi Nesrin Kırgöz, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar ve eşi Filiz Yılmazlar, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin’in eşi İlke Engin, Kemalpaşa Belediye Başkanı Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı'nın eşi Lütfiye Karakayalı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ve Ödemiş Demircili Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Coşkun ve eşi Birgül Coşkun, Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleri Odası Başkanı Hülya Çavuş, bölgedeki üretici kooperatiflerinin başkanları ve ortakları, Büyükşehir bürokratları,  meclis üyeleri ve bölge muhtarları katıldı.

banner257
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 06 Aralık 2021
İmsak 06:36
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Fenerbahçe 15 27
3. Konyaspor 14 26
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 14 18
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 14 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Bursaspor 14 17
14. Menemenspor 13 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 14 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Brentford 15 17
13. Crystal Palace 15 16
14. Leeds United 15 16
15. Southampton 15 16
16. Everton 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Osasuna 16 21
10. Athletic Bilbao 15 20
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 16 8

Gelişmelerden Haberdar Olun

@