KILIÇDAROĞLU’DAN GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM AÇIKLAMASI: "150 SAYFALIK RAPOR HAZIRLADIK, LİDERLER BAZINDA İMZAYA AÇILIR"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili ittifak ortakları ve ittifaka katılmak isteyen partilere sunulmak üzere 150 sayfalık rapor hazırladıklarını açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Biz bunu 1,5 sayfada maddeler haline dönüştüreceğiz. Daha sonra ilkeler konusunda kendi aramızda tartışacağız. Sonra liderler bazında bunlar imzaya açılır” dedi.

Gündem 14.05.2021, 22:08
KILIÇDAROĞLU’DAN GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM AÇIKLAMASI: "150 SAYFALIK RAPOR HAZIRLADIK, LİDERLER BAZINDA İMZAYA AÇILIR"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili ittifak ortakları ve ittifaka katılmak isteyen partilere sunulmak üzere 150 sayfalık rapor hazırladıklarını açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Biz bunu 1,5 sayfada maddeler haline dönüştüreceğiz. Daha sonra ilkeler konusunda kendi aramızda tartışacağız. Sonra liderler bazında bunlar imzaya açılır” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV’de “Liderler ile Söyleşi” programında gazeteciler Suat Toktaş, İpek Özbey, Gökmen Karadağ ve Ozan Gündoğdu’nun sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü “Sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız çalışanımız olduysa, hepsinden helallik istiyoruz” sözünü de değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, yurttaşların yardım beklerken Erdoğan’ın “helalleşmekten söz ettiğini” kaydederek, şunları söyledi:

“ERDOĞAN GERÇEKTEN HELALLEŞMEK İSTİYORSA, 5’Lİ ÇETEYE PARAYI VERMEYECEK, ESNAFA DAĞITACAK”

“Helalleşme diyor, neyin helalleşmesi. Vatandaş sizden hibe bekliyor, bana yardım et diyor. Açım diyor… Erdoğan para yok diyemez, para var. Birileri için para var. Üstelik dolar ve euro var. Doların fiyatı yükseldiği zaman 5’li çete seviniyor. Tünelden geçerken, uçağa binerken ödeyeceksin. Peki esnaf, kahveci ne yapacak? Bırakın helalleşmeyi, bunlara imkan ver. İnsanların duygularını sömürmek amacıyla ‘Onların sıkıntıları nasıl unutturabilirim?’ böyle bir çaba. Erdoğan gerçekten helalleşmek istiyorsa, 5’li çeteye parayı vermeyecek, esnafa dağıtacak.”

“ESNAF OY VERECEK DİYE DÜŞÜNÜYOR”

“Esnafa ‘Nasıl olsa bana oy verecek’ diye düşünüyor Erdoğan. Ben (5’li çeteye) parayı vereyim… 21 elektrik dağıtım şirketi için fiyatlarında indirim yaptı, sağladığı imkan 21 milyar lira. Para yok diyor, para var. Ama siyasi tercih daha varlıklılardan yana.”

Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı, Gelecek ve DEVA partilerinin seçime giderken belirli ilkeleri olup olmadığı yönündeki soruya “Bilmiyorum, bu konu hiç görüşülmedi. Şu var, güçlendirilmiş parlamenter sistemden neyi anladığımız konusunda ilkeler belirleyin diye bir çalışma var. Bizde de 150 sayfalık rapor hazırlandı. Sonra biz bunu 1,5 sayfada maddeler haline dönüştüreceğiz. Daha sonra ilkeler konusunda kendi aramızda tartışacağız. Sonra liderler bazında bunlar imzaya açılır” diye yanıtladı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

MUHALEFETİN ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI: Erdoğan Türkiye’yi seviyorsa süratle erken seçime gitmelidir. En büyük hakem halkın kendisi. Memnunsa zaten seçecektir. Hiç kimse vazgeçilmez değildir… Sen de dersin ki ‘Halep oradaysa arşın burada’.  Getireceksin sandığı halkın önüne koyacaksın. Gecikilen her gün esnaf üzerinde daha ağır bir yük bırakacaktır.

İKTİDAR ERKEN SEÇİME NASIL MECBUR KALIR?: Bir, vatandaşa iktidar olduğumuzda nasıl daha iyi Türkiye’yi yönetiriz mesajını vermemiz lazım. Bunu vermeye çalışıyoruz zaten. İktidar olduğumuzda ilk 1 haftada ne yapacağımızı bile kamuoyuna deklare ediyoruz… Şunu yapmak istiyoruz, önce vatandaşı rahatlatacağız. İki, rahatlıkla her hareketi, aldığımız her kararı eleştirebileceksiniz. Biz de o eleştirilerden ders çıkaran siyasiler olacağız. Biz eğer topluma inançla ve güvenle bunları verirsek, vatandaş doğal olarak ‘Niye erken seçime gitmiyorsunuz?’ diyecek… Vatandaş bunların yönetemediğini görüyor. Bana söyler misiniz? Cumhuriyet tarihinin hangi döneminde bu kadar intihar oldu, işsiz bir kişi Meclis’in çatısına çıkıp ‘Bana iş bulun yoksa kendimi atacağım’ dedi. Tepeye oturacak kişinin ahlaklı bir insan olması, insanını sevmesi, hesap vermekten korkmaması lazım. Mal varlığını açıklaması lazım.

Biz ne diyoruz, bu döviz garantili 5’li çetenin yaptığı işler bırakın torunlarımızı, onların torunlarını borcun altına sokuyor.  Para yok diyorlar, para veriyorsun. Onlara para var. 128 milyar dolar nereye gitti? Türkiye bugün savaşa girse Merkez Bankası’nın kasasında 1 centi yok.

KAMULAŞTIRACAĞIZ: (5’li çeteye gidenleri) Kamulaştıracağız. ‘Gelin buraya bizden önceki hükümetin yapmış olduğu anlaşmayı içinize sindirebiliyor musunuz’ diyeceğiz. ‘Sindiriyoruz’ derlerse biz sindiremiyoruz, gelin bunları maliyetini çıkaralım diyeceğiz. Gerçek maliyetler çıkacak. Üstüne makul bir kar vereceğiz, al paranı, hadi güle güle. Gerekirse ben bunun için kampanya da açacağım. Türkiye’nin geleceğini 5’li çeteden kurtaralım. Hakkını teslim ediyorum zaten, kamulaştıracağım. Mağdur etsem haklılar. Maliyeti çıkarıyorum, üstüne kar payı veriyorum.

NİYE TİCARİ SIR DİYORLAR?: Devletin yaptığı yolun köprünün ticari sırrı mı olur? Niye ticari sır diyorlar, birilerine olağanüstü avantajlar sağladılar. Yargıya taşısınlar, dünyanın hangi ülkesinde böyle adaletsiz düzen kabul edilir. Bu soygun düzenine son vereceğiz.

ERDOĞAN İLE ŞİRKETLER ARASINDA ÇIKAR İLİŞKİSİ Mİ VAR?: Yeri zamanı geldiğinde hepsi ortaya çıkacak. Bu ülkede başka müteahhit mi kalmadı. İhale kanunu zaten iflas etmiş, ihale kanunu diye bir kanun yok. Cumhurbaşkanlığı makamı ihale dağıtma makamı mıdır? O zaman Kamu İhale Kurumu’nun ne işi var. Kapatalım. Şu an fiyatı, ihaleyi belirleyen bir kişi var, o da Erdoğan. Türkiye açıkça söylüyorum, resmen soyuluyor.

TOPLU HAREKET ETMEK İÇİN GÖRÜŞME YAPIYOR MUSUNUZ?: Az önce söylediklerimi Millet İttifakı bileşenlerinin tamamı söylüyor. Devletin göz göre göre soyulduğunu onlar da görüyorlar. Millet İttifakı’nın dışındaki Sayın Babacan ve Davutoğlu onlar da söylüyorlar. Soygunu kabullenemeyiz, oraya noktayı koyacağız. Bu millet bizi iktidara tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunun diye getirdi. Hepimiz güçlendirilmiş parlamenter sisteme ihtiyaç var diyoruz. Neden bu sistem Türkiye’yi batırdı. Düşünebiliyor musunuz, Türkiye Cumhuriyeti devleti yanlış yönetim yüzünden saygınlığına darbe yemiş bir ülkedir. Doğu Akdeniz’de karbon yataklarına bizi dahil ettiler mi? Hakkımız olan yerde size hak vermiyoruz dediler. Tam üye olacaktık Avrupa Birliği’ne şimdi hukuk sistemi askıya alınmış devlet görünümündeyiz. Efendim, polisler bilmem ne yaparken fotoğraf çekmeyeceksiniz. Anayasa’nın bana tanıdığı hakkı kullanmayacaksın diyor bir genelge ile. Başka, siz rüşvet alan bir kişiyi Türkiye Cumhuriyeti’nin büyükelçisi atadığınız zaman saygınlık mı kalır? Rüşvetle yaptırmadılar mı her işi. Bir ülke gösterin bana rüşvet alan birini büyükelçi tayin etsin, biz ikisini tayin ettik.

MİTHAT SANCAR’IN CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYI AÇIKLAMASI: İttifakın genişleyip genişlememesi bugünkü sorun değil. Yerel seçimlerde ittifak yoktu, ama doğrudan doğruya bir ittifak oluştu. Önümüzdeki süreç içinde normal seçimler, milletvekilliği, cumhurbaşkanlığı seçimleri içinde oturur konuşuruz. Ama şöyle bir gözlemim var. Belli şeyleri belli zaman dilimi içinde ortaklaştırdık. Örneğin güçlendirilmiş parlamenter sistem. Bunları bir araya gelerek ortaklaştırmadık. Her parti kendi söylemini geliştirdi ama bir baktık ki sözcükler farklı da olsa aynı şeyleri söylüyoruz. HDP bizim ittifakın içinde değildi, nasıl bir pozisyon alır bilmiyorum… HDP’yi Cumhur İttifakı kendi yanında tutmak için özel bir çaba harcıyor. Seçimlerde, Kırmızı Bülten’le aranan kişiyi devletin televizyonuna çıkardılar. Ama ben bu milletin ferasetine güveniyorum, yemediler bunu. Halkı kendi ayak oyunlarıyla kandırabileceklerini sanıyorlar.

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ’NİN YERİNE KONULACAKLAR LİSTESİNDE YER ALMASI: Sembolik olmanın dışında kendi toprağını terör örgütüne veren devlet olur mu? Anıtkabir’e oradan toprak geldi mi? Geldi. Sen kendi toprağını terk ediyorsun. Bu devlet kendi toprağını terk eden devlet görüntüsü asla vermemelidir. Bu toprak kimin benim, bayrak kimin benim… O bayrak, türbe oraya gidecek. Bu iktidara geldiğimizin ilk haftasında…

SEN PARA İSTİYORSAN, ÖNCE ONA İŞ BULACAKSIN: Öğrenciyken Kredi Yurtlar Kurumu’ndan kredi alan fakir ailelerin çocukları var. İş vermiyorsun. Sonra babanın mallarına haciz konuluyor. Sen para istiyorsan, önce ona iş bulacaksın. Biz ne diyoruz, faizler silinecek, iş bulduktan sonra ödenecek.

İKTİDAR PARTİSİNE BAĞLI BÜROKRASİYLE KARŞILAŞACAKSINIZ: Saray bürokrasisi dışında bürokraside sorun yok. Buradaki bürokrasi devre dışı bırakılmış durumda. Örneğin Dışişleri. Kimin Dışişleri Bakanı olduğu belli değil. Devletin liyakatli kadroları var, bunlar görev bekliyor. Görev vermiyorlar, niye? Çünkü yandaş değilsin. Ben devlette öyle yetiştim. Objektif sınavlarla girdim. Hesap uzmanlığı sınavını kazanmak çok zordu, kazandık. Kazandıktan sonra gördük. Bu sınavlarda torpil yapılmıyor… Biz yetişmiş nitelikli elemanı kapışırdık. Devlette planlama, teftiş kurulu, hesap uzmanları kapatıldı. Bu üç kurum devletin akademisi gibiydi. Her görüşten insan vardı, ama nitelikli insanlardı. Bunların tamamı yok oldu, bürokrasinin b’sini dahi bilmeyen insanlar getirildi. (Bürokrasiyi bilmeyen yandaş kadrolar CHP iktidar olduğunda) Zaten onların kendileri kendiliğinden giderler.

Kanun teklifini veren kişinin kanundan haberi yok. Neden Saray’dan haber gelmiş noktasına bile dokunmayacaksınız diye. Çek Kanunu sonra genelge ile düzelttiler.

CHP İKTİDARA GELİRSE KAYGISI OLANLAR: Herkes rahat olsun. Bizim ittifakımızda CHP toplumda yaşayan herkesin güvencesidir. Bu güvencenin yanında Temel Bey, Meral Hanım, Demokrat Parti de olacak. Olursa ittifak büyürse, Ali Babacan, Sayın Davutoğlu da olacak. Hiçbir şey olmayacak. Türkiye rahatlayacak. Bayramı bayram gibi kutlayacak. Bayram kutlanıyor mu? Evlerde yas var. Koronadan ölenleri bile gizliyorlar.

Rahmetli Ecevit iki temel şeye imza attı. Bir KPSS’dir, dedi ki torpil olmasın. Şimdi yeni bir karar almışlar Saray’dan mı ne olacak. İki Ekonomik Sosyal Konsey’dir. Toplumu dinleyeceksiniz sonra çözüm üreteceksiniz. Akılda kalıcı olsun diye şunu söyleyeyim; pandeminin başında KDV’yi bire indirdiler, sonra uçakla seyahati yasakladılar…. Derin bir çelişki var, neden yönetemiyorlar. Bütün kararlar bir kişiye bağlandığında yönetilmiyor zaten. Akdeniz’de bir gemimiz arandı. 4 saat kimse Erdoğan’a ulaşamadı kimse. Büyükelçi bir saat daha bana izin verin dedi, olmadı sonra gemimize girdiler. Kimse 4 saatte Erdoğan’a ulaşamıyor. Yarın savaş olsa ne olacak? Böyle bir hükümet olur mu? Çağ dışı. İnsanlığın varlığından beri istişare vardır. Çocuğa ayakkabı alırken bile ona danışırsınız beğendin mi diye. Toplum bunu görüyor.

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI: Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı’nı şöyle karşılaştıralım. Cumhur İttifakı otoriter yapıyı destekleyen bir yapı. Bahçeli bile Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’dır diyor. Demokrasiden uzak bir yapı. Millet İttifakı’nda ise bunlar oturulur konuşulur. Bu ittifakın kendi özgür iradesiyle belirleyeceği bir süreç olmalıdır. (Erken seçim talep eden ittifakın bunu konuşması gerekmiyor mu?) Biz zaten seçime hazırız. Bütün kadrolarımızla çalışıyoruz…

EMEKLİLERE İKİ MAAŞ İKRAMİYE AKILLARINA BİLE GELMEZDİ: Arkadaşlarıma şunu söylüyorum, sorunları dile getirmeyin, nasıl çözeceğimizi de anlatın. Bizim siyasette geliştirdiğimiz bir tavır var: Sosyal kimlikler üzerinden siyaset yapmak. Hiçbir siyasi parti apartman görevlilerinin sorunlarını dile getirmedi. Biz apartman görevlilerinin sorunlarını dile getirince bütün apartman görelileri bizi dinliyor. Taşeron işçileri de dile getirdik. Sendikalar dahi dinlemiyordu… Emeklilere iki maaş ikramiye mi? Akıllarına bile gelmezdi. E bunların da rahat yaşamaya hakkı var. Pandemi cezası diye bir ceza olmayacak.

 

banner257
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@