İNGİLTERE ESKİ BAŞBAKANI TONY BLAİR: TURİZMDEKİ DÜŞÜŞ NEDENİYLE 100 MİLYON İNSAN İŞSİZLİK RİSKİ ALTINDA

İngiltere Eski Başbakanı Tony Blair, "Global Turism Forum Bodrum Zirvesi"ne video yöntemiyle katılarak yaptığı konuşmada, pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında turizmin geldiğini söyledi. Turizmdeki düşüş nedeniyle dünya genelinde yaklaşık 100 milyon insanın işsizlik riski ile karşıya olduğuna dikkati çeken Blair, sektörün çıkışının aşının yaygınlaşmasından geçtiğini dile getirdi.

Gündem 11.06.2021, 18:34
İNGİLTERE ESKİ BAŞBAKANI TONY BLAİR: TURİZMDEKİ DÜŞÜŞ NEDENİYLE 100 MİLYON İNSAN İŞSİZLİK RİSKİ ALTINDA

İngiltere Eski Başbakanı Tony Blair, "Global Turism Forum Bodrum Zirvesi"ne video yöntemiyle katılarak yaptığı konuşmada, pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında turizmin geldiğini söyledi. Turizmdeki düşüş nedeniyle dünya genelinde yaklaşık 100 milyon insanın işsizlik riski ile karşıya olduğuna dikkati çeken Blair, sektörün çıkışının aşının yaygınlaşmasından geçtiğini dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen "Global Turism Forum Bodrum Zirvesi" kapsamında, küresel siyasetin ve turizmin önemli isimleri, Covid-19 sürecinde sektörün durumunu konuştu. Bodrum’daki toplantıya video yoluyla katılan İngiltere Eski Başbakanı Tony Blair, turizmi küresel ekonominin önemli bir parçası ve Covid-19 sürecinden en çok etkilenen sektör olarak tanımladı. Blair, turizm ticaretindeki düşüşün bir sonucu olarak dünya çapında yaklaşık 100 milyon kişinin risk altında olduğunu vurguladı.

Sektörün yeniden açılmasını acil bir öncelik olduğunu belirten Blair, "Tüm bu trajik can kayıplarıyla birlikte, dünya çapında ticarette ve özellikle turizmde büyük kayıplar oldu. Yani olan şu ki, milyonlarca tatile gitmek isteyen insanlar, turizm sektöründe çalışan ve bundan dolayı ailelerine bakmaları gerekenler imkanlarını kaybettiler ve dahası ülkeler aralarındaki önemli uluslararası iletişimi kaybettiler. Bunların hepsi Covid krizinden ciddi şekilde etkilendi. Ve henüz bittiğinden bile emin olamıyoruz" şeklinde konuştu.

"TURİZMİN ÇIKIŞ YOLU AŞI"

Salgından çok etkilenen sektörün turizm olduğunu söyleyen Blair, "Tüm bu trajik can kayıplarıyla birlikte, dünya çapında ticarette ve özellikle turizmde büyük kayıplar oldu. Bu nedenle, neler yapabileceğimize ve yapmamız gerektiğine bakmanın tam zamanıdır. Turizm endüstrisinde çalışanların, turizm sevenlerinin şartları iyileştirmek için ve umutsuzca desteğe ihtiyaç duyan ülkelerin ekonomilerini canlandırmak için çalışmalıyız" dedi. 

Turizm sektörünün en önemli çıkış yolunun aşı çalışmalarının küresel ölçekte artmasından geçtiğini belirten Blair aşı sürecinde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin şunları söyledi:

"SEYAHAT GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNCELİĞİMİZ AŞI KARTI OLMALI"

"Üzerinde durmamız gereken öncelikli konu, insanların dünyanın herhangi bir yerinde test durumunu veya aşı durumunu gösteren bir seyahat kartı konusunda bazı ortak kurallar üzerinde anlaşmaya başladığımızdan emin olmaktır. Farklı sistemlere sahip bir sürü farklı ülke, farklı sistemler kullanan farklı kıtalar ile karşı karşıya kalırsak, bu güveni sisteme geri kazandırmak çok daha zor olacak, fakat buna son verirsek, insanların tekrar güvenle seyahat etmelerini sağlayabiliriz.

İkinci olarak, aşılı ve aşısız arasında bir ayrım olması gerekmektedir. Aşıların dünyanın en fakir bölgelerine dağıtılmasını sağlamak dünyanın daha zengin ülkelerinin görevi olmalıdır. Ama yine de gerçekçi olmalıyız. Turizmin yeniden başlamasını istiyorsak, özellikle turizm çalışanlarına yapılan aşıları doğrulayabileceğimiz bir sisteme ihtiyacımız var ve bunun turizm sektöründe açıkça bir fark yaratacağını insanlara gösterebilmemiz gerekiyor. Aksi takdirde, aşı olan insanlarda seyahat noktasında bir isteksizlik oluşacaktır. Çünkü gittikleri yerlerde aşı olamayan insanlarla temas etmek istemeyeceklerdir."

"KÜRESEL NÜFUS 2022 SONUNA KADAR AŞILANABİLİR"

Atılması gereken önemli diğer  bir adımın da aşıya ulaşmada küresel adaletin sağlanması olduğunu söyleyen Tony Blair "Gerçekten de bu aşıları dünyanın daha zengin bölgelerinden daha fakir bölgelerine ulaştırdığımızdan emin olmaktır. Anladığım kadarıyla zengin ülkeler önce kendi nüfuslarını aşılamak istemektedirler. Ancak eğer G7, G20 ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası örgütler aşı dağıtımında adaletin sağlanmasını öncelik olarak görürlerse en azından imkanları kısıtlı insanları, ana şehir merkezlerini ve tüm dünyadaki ön saflardaki sağlık çalışanlarını 2021'de aşılayabilir ve 2022'nin sonuna kadar küresel nüfusun aşılarını tamamlayabiliriz" dedi.

"SEKTÖR TÜKETİCİNİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMANIN YENİ YOLLARINI BULMAK ZORUNDA KALDI"

Zirveye video ile katılan Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli de pandemi sebebiyle zor bir sınav veren Avrupa turizm sektörünün AB için önemini "Turizm AB'nin önemli gelir kapıların biridir. Turizm 2019'da Avrupa'daki toplam istihdamın yüzde 11,2'si, AB GSYİH'sinin yüzde 9,5'ine katkıda bulundu. Dünya turizm örgütüne göre, turizm 2030 yılına kadar Dünya pazarının yüzde 41,1'ini oluşturacak’  diyerek ortaya koydu.

Covid sürecinde sektörün yaşadığı değişime değinen Sassoli, "Pandemi süresince turizm sektöründeki kamu ve özel sektör aktörleri sunulan hizmetleri yeniden gözden geçirmek, yeniden keşfetmek ve tüketici ihtiyaçlarını karşılamanın yeni yollarını bulmak zorunda kaldı" şeklinde konuştu. 

"TURİZMİ ÇOK SEKTÖRLÜ BİR BAKIŞ AÇISIYLA DÜŞÜNMELİYİZ’

Turizmin birçok yan sektörden beslenen bir organizasyon olduğunu vurgulayan Avrupa Parlementosu Başkanı Sassoli "Turizmi çok sektörlü bir bakış açısıyla düşünmemiz, onu yeni kültür, yeni ilgi alanları yaratan ve dolayısıyla talebi canlandıran bir vektör haline getirmemiz gerekiyor. Bunu da yeni teknolojilerin, dijitalleşmenin desteklenmesi ve ortaya çıkması sayesinde yapabiliriz ve tüm bunlar turizm ve seyahat sektörünün çekiciliğini artırmaya yardımcı olur’ diyerek turizmin farklı bakış açıları ve dijital dönüşüm ihtiyacına dikkat çekti.

“KÜRESEL TURİZM 30 YIL ÖNCEKİ SEVİYELERE DÜŞTÜ”

Global Turism Forum Bodrum Zirvesi'nde konuşan diğer isim Avrupa Seyahat Komisyonu CEO’su Eduardo Santander turizmde iyileşmeye öncülük ettikleri için etkinliğe ev sahipliği yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi ve Dünya Turizm Forumu Enstitüsüne teşekkür etti.

"TURİZMİN BODRUM BÖLGESİ İÇİN ÖNEMİNİ BİLİYORUZ"

'Turizmin Bodrum bölgesi için önemini biliyoruz" diyen Santander "Avrupa güvenli ve sorumlu bir şekilde yeniden açılmaya hazırlanıyor. Uygun güvenlik önlemlerinin alınmasıyla birlikte Avrupalı ​​gezginlerin bu yaz tüm hızıyla uluslararası seyahatlere başlayacağını görmek konusunda iyimseriz" şeklinde konuştu.

GÜVENLİK STANDARTLARINDA FİKİR BİRLİĞİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYACAK

Güvenli seyahat için küresel standartlar geliştirmenin önemine değinen Avrupa Seyahat Komisyonu CEO’su "Son haftalarda hem Avrupa içi hem de uluslararası seyahatler açısından nihayet önümüzdeki yaz için daha olumlu haberler alıyoruz. Ayrıca, bazı AB ülkeleri tarafından hâlihazırda tanıtılan ve 1 Temmuz'a kadar tüm Avrupa'da tam olarak uygulanması planlanan AB Dijital Covid Sertifikası, yaz sezonu için sektörün zamanında yeniden başlatılmasını desteklemek için harika bir girişim. Bu dijital araç, bir yolcunun Covid-19’a karşı aşılandığını kanıtlamak için büyük ölçüde kolaylık sağlayacak’ şeklinde konuştu.

AB Dijital Sertifika Programı'nı dünyaya örnek gösteren Eduardo Santander "Küresel seyahat kurallarını uyumlu hale getirmek ve seyahati güvenli ve sorumlu bir şekilde yeniden başlatmak için acilen daha fazla uluslararası iş birliğine ihtiyacımız var. Önümüzdeki aylarda, uluslararası seyahatin yeniden başlatılması için güvenlik standartlarında küresel fikir birliği ve tutarlılık hayati önem taşıyacak" dedi. 

TURİSTLERİN GÜVENİNİ KAZANMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YARALARIN SARILMASINDA ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK’

Avrupa sınırlarının açılmasıyla birlikte, turistlerin güvenini kazanmaya yönelik açık ve tutarlı mesajların iletilmesi zorunluluğuna değinen Santander "Seyahat tanıtımı ve turizme güveni artırmaya yönelik doğru çalışmalar, bu yaz sektörün yaralarını sarmasında önemli rol oynayacak" açıklamasını yaptı. 

“TURİZMDE İYİLEŞMEYE ÖNCÜLÜK ETTİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER”

Avrupa Seyahat Komisyonu CEO’su Eduardo Santander turizmde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi ve Dünya Turizm Forumu Enstitüsüne turizmin iyileşmesi yönünde çalışmalar yaptıklarını belirterek teşekkürlerini sundu. 

Avrupa Komisyonu Ulaştırma Daire Başkanı Hendik Hololei de Global Tourism Forum Bodrum Zirvesi’ne video bağlantısıyla katılan konuşmacılar arasındaydı. "Turizm endüstrisinin iyileşmesinde öncülük yapan bu etkinlik için en önemli seyahat rotaları arasında yer alan Bodrum’dan daha iyi bir yer olamazdı" diyen Hololei Bodrum’un turizm sektörü için önemine değindi. 

 

 

 

 

banner257
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:10
İkindi 17:10
Akşam 20:45
Yatsı 22:36
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@