HASTANEMİ AÇIN PLATFORMU: “DR. SAMİ ULUS HASTANESİ, ÇOCUKLARIMIZIN, KADINLARIMIZIN SAĞLIĞI İÇİN HİZMET VERMEYE DEVAM ETMELİDİR”

Hastanemi Açın Platformu; Ankara’da, kapatılacak olan Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Hastanesi önünde, “Dr. Sami Ulus Hastanesi kapatılmamalıdır. Çocuklarımızın, kadınlarımızın sağlığı için hizmet vermeye devam etmelidir. Yaşanan ve sonu gelmeyen ekonomik kriz ve salgın döneminde sağlığa erişim daha da zorlaştırılmamalı, hastaneler çevresindeki esnaf daha da perişan edilmemelidir” açıklamasını yaptı. CHP Ankara milletvekillerinden doktor Murat Emir ve eczacı Gamze Taşcıer de hastane kapatılmasını eleştirdi.

Gündem 11.01.2022, 15:59
HASTANEMİ AÇIN PLATFORMU: “DR. SAMİ ULUS HASTANESİ, ÇOCUKLARIMIZIN, KADINLARIMIZIN SAĞLIĞI İÇİN HİZMET VERMEYE DEVAM ETMELİDİR”

Haber: GÜRKAN DEMİRTAŞ - Kamera: ÜNAL AYDIN

Hastanemi Açın Platformu; Ankara’da, kapatılacak olan Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Hastanesi önünde, “Dr. Sami Ulus Hastanesi kapatılmamalıdır. Çocuklarımızın, kadınlarımızın sağlığı için hizmet vermeye devam etmelidir. Yaşanan ve sonu gelmeyen ekonomik kriz ve salgın döneminde sağlığa erişim daha da zorlaştırılmamalı, hastaneler çevresindeki esnaf daha da perişan edilmemelidir” açıklamasını yaptı. CHP Ankara milletvekillerinden doktor Murat Emir ve eczacı Gamze Taşcıer de hastane kapatılmasını eleştirdi.

Ankara’da birçok alanda faaliyet gösteren 122 kurumun içinde yer aldığı Hastanemi Açın Platformu, kapatılacak olan Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bugün basın açıklaması yaptı. Platform adına okunan açıklamada; hastanenin kapatılması bir yana, diğer kapatılan hastanelerin de açılması gerektiği belirtildi. Açıklama şöyle:

“Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapatılacak. Tıpkı Ankara Numune Hastanesi, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, Ankara Atatürk Hastanesi, Ankara Fizik Tedavi Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi gibi, şimdi yeni açılacak Etlik Şehir Hastanesi nedeniyle 5 hastanemiz daha kapatılacak.

“ANKARALILARIN SAĞLIĞINDA ÖNEMLİ ROL ÜSTLENEN 17 SEMT POLİKLİNİĞİNİN DE KAPANMASI GÜNDEMDE”

Sadece Dr. Sami Ulus Hastanesi değil, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hastanesi, Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi ve Ulucanlar Göz Hastanesi de kapatılacak. Etlik İhtisas Hastanesi ise bu şehir hastanesinin inşaatı başlarken yıkılan hastanemizdi. Bunların hepsi eğitim ve araştırma hastanesi, en üst düzey sağlık hizmeti veren hastaneler. Sadece Ankara’nın değil Türkiye’nin hastaneleri. Ülkemizin dört bir yanından gelen milyonlarca hastaya her yıl şifa dağıttılar. Sayısız uzman doktor, hocalar yetiştirdiler, hemşireler, teknisyenler eğitim aldılar, ülkenin dört bir yanına gidip buradan öğrendikleriyle şifa dağıttılar. Sadece bunlar da değil, salgın döneminde Ankaralıların sağlığında önemli rol üstlenen 17 semt polikliniğinin de kapanması gündemde. Şimdi mi? Devlet hastanelerinden randevu alıp muayene olmak neredeyse imkansız hale geldi. Hastane kalabalıkları daha da arttı, salgın bitmediği gibi hastaneler şiddetin, bulaşın mekanı haline geldi. Böylesi bir ortamda, hele bitmeyen salgının yaşattığı derslere rağmen Ankara’nın en önemli beş hastanesini daha kapatmak aklın, bilimin, sağlık hizmetlerinin, vicdanın gereği değildir. Sağlığımızın, kentimizin, hastalarımızın, çevre esnafımızın, tüm yurttaşlarımızın iyiliğinin ranta, kar hırsına, beton merakına feda edilmesidir. Bu hastanemizi kapatmak, hastaları, sağlık çalışanlarını, esnafı, tüm Ankaralıları mağdur etmektir. Bulunduğu konum da dikkate alındığında özellikle dar gelirli yurttaşlarımızın, kadın ve çocuklarımızın sağlığa erişiminde çok önemlidir.

“EKONOMİK KRİZ VE SALGIN DÖNEMİNDE SAĞLIĞA ERİŞİM DAHA DA ZORLAŞTIRILMAMALI”

Atılması gereken ilk adımlardan biri kapatılan hastanelerin açılması, hele hele yeni hastane kapatılmasının asla düşünülmemesidir. Kapanacağı söylenerek bu devlet hastanelerimize yıllardır hiç yatırım yapılmamakta, halkın sağlığı hiçe sayılmaktadır. Buna son verilmeli, gerekiyorsa güçlendirilmeli, ihtiyaç duyulan yatırımlarla tarihi kimlikleri ve işlevleri korunarak sağlık hizmeti vermeye devam etmeleri sağlanmalıdır. Ankara’nın her alanda örgütlü 122 kurumu olarak sesleniyoruz: Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapatılmamalıdır. Çocuklarımızın, kadınlarımızın sağlığı için hizmet vermeye devam etmelidir. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hastanesi, Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi ve Ulucanlar Göz Hastanesi kapatılmamalıdır. Yaşanan ve sonu gelmeyen ekonomik kriz ve salgın döneminde sağlığa erişim daha da zorlaştırılmamalı, hastaneler çevresindeki esnaf daha da perişan edilmemelidir. Bırakın bunları kapatmayı, kapattığınız Ankara Numune Hastanesi, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, Ankara Atatürk Hastanesi, Ankara Fizik Tedavi Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi tekrar açılmalıdır. Her işin başı rant değil sağlık olmalıdır.

TASCIER: KADIN VE ÇOCUKLARIN MAĞDUR EDİLDİĞİ BİR SİSTEME DOĞRU GİDİŞATIN BİR GÖSTERGESİ

Basın açıklamasına katılan CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, şunları söyledi:

“Yine ranta kurban edilmek için kapatılmaya çalışılan bir hastanenin önünden basın açıklaması yapıyoruz. Oysa sağlık hizmetinin en önemli özelliği, kolay ulaşılabilir olması… Bugün bu açıklamayı yaptığımız yer, Ankara’nın gelir düzeyi en düşük olan ilçelerinden bir tanesi. Burada insanlar yürüyerek sağlık hizmetine çok kolay olarak ulaşabilirken, yapılacak olan şehir hastanelerine en az iki araçla gideceği ve yanında özellikle kadın ve çocuk hastanesi olması nedeniyle bir refakatçiyle gittiğini düşünürseniz, 50 lira sadece ulaşım parası vererek gideceği bir sisteme doğru yönlendiriliyor. Maalesef, AKP’nin ranta dayalı politikalarının bedelini en çok kadınlar ve çocuklar ödüyorken bugün bu hastanenin kapatılıyor olması da yine kadın ve çocukların mağdur edildiği bir sisteme doğru maalesef gidişatın bir göstergesi.”

MURAT EMİR: ŞEHİR HASTANESİNE HASTA BULMA DERDİNE DÜŞTÜLER

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de basın açıklamasının ardından söz alarak şöyle konuştu:

“Ankara’da da Türkiye’de de güzelim sağlık kuruluşlarını, hastaneleri kapatmaya doymadılar. Her bir hastanemiz kapatıldığında yüreğimiz yanarak buraya geliyoruz ve haykırıyoruz. Bu çılgınlığa son verin. Bu hastanelerin suçu ne? Sami Ulus Çocuk Hastanesi, 1950’lerden bu yana çok önemli hizmet veren bir hastane. Bu hastanenin katledilmesinin, kapatılmasının bir tek sebebi var. Şehir hastanesine hasta bulma derdine düştüler. Çünkü, bunların düşündüğü halkın sağlığı değil şehir hastanelerinin işleten çete müteahhitlerin kasaları, cepleri… Bugün, ağır bir yoksulluk, işsizlik sarmalında yaşıyorsak ve halkımız böylesine bir açlığa mahkum ediliyorsa işte bu talan anlayışının, halkın kaynaklarının birilerinin cebine aktarılmasının çok önemli bir etkisi var.”

“ŞEHİR HASTANELERİ MAALESEF, BUGÜN İNSAN SAĞLIĞINI TÜRKİYE’DE KORUMAMIZIN ÖNÜNDE EN BÜYÜK ENGELDİR”

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye’de insan sağlığının yok edilmesine adeta hizmet etmektedir. Bakın daha yeni bir bütçe görüşmesi oldu ve bütçemiz, Meclis’te onaylandı. Bu bütçede 116 milyar TL sağlığa bütçe olarak ayrıldı. Bu bütçenin 22 milyar TL’den fazlası şehir hastanelerine aktı. Şehir hastanelerinin döviz garantilerine aktı. İşte bu şehir hastaneleri maalesef, bugün insan sağlığını Türkiye’de korumamızın önünde en büyük engeldir. Türkiye’nin büyük emeklerle coğrafyamızda var ettiği hastaneler, bu şehir hastanelerine verilen hasta garantileri için kapatılmak istenmektedir.

"ŞEHİR HASTANESİNE GİDEBİLMEK İÇİN 80 LİRA VERİYORUM, 3 VASITAYLA GİDİYORUM. YANİ BU YAŞAMAK DEĞİL, ZORLAŞTIRIYORLAR"

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapatılacak olmasına mahalle sakinleri de şöyle tepki gösterdi:

“-Dört dörtlük bir hastaneyi şu an param parça ettiler. Yani bu nedir? Her bölümünü bir yere dağıttılar. Bu hastane 60 yıllık. Çocuklarım burada doğdu. Şuradan çıkıyorum ben hastaneme gidebiliyorum. Şehir hastanesine gidebilmek için 80 lira veriyorum. 3 vasıta ile gidebiliyorum. Yani bu, yaşamak değil, zorlaştırıyorlar. Bari sağlığımıza karışmasınlar, istemiyoruz. Bıraksınlar herkesin binası yerinde kalsın.

-Ben hastanenin götürülmesini istemiyorum. Yani gece, aciller de şehir hastanesine giderse biz ne yapacağız? Biz çocuklarımızı nasıl götürüp getireceğiz? Zaten bütün hastaneleri kapattılar. Ne kaldı ki? Yani elimizde bir hastane var onu da kaldıracaklar? Yani ben artık bir şey demiyorum. Alkışlıyorum onları.

-Herkesin elinde ya var ya yok. Yol parası sorun oluyor. Bu hayat pahalılığında iyi değil, bu hastanenin gitmesi. Öbürlerine de ulaşamıyorsun.”

 

banner257
Yorumlar (0)
5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak 06:44
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:44
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@