FATMA GİRİK, TOPRAĞA VERİLECEĞİ BODRUM’A UĞURLANDI

Sanatçı Fatma Girik İstanbul’da yapılan törenlerin ardından toprağa verileceği Bodrum’a uğurlandı. Sanatçı dostları, Cemal Reşit Rey'deki törende Fatma Girik'e veda ederken duygulu dakikalar yaşandı. Sanatçı Ediz Hun, Fatma Girik'in dürüstlüğünden ve mertliğinden bahsederek, "Tolstoy'un çok önemli bir sözü var, 'İnsanın gerçek gücü sıçrayışlarda değil, sarsılmaz duruştadır' diye. İşte Fatma Girik de böyle bir kadındı, böyle bir sanatçıydı" dedi.

Gündem 27.01.2022, 16:59
FATMA GİRİK, TOPRAĞA VERİLECEĞİ BODRUM’A UĞURLANDI
banner269

Haber: EDDA SÖNMEZ / Kamera: ANIL VEREL 

Sanatçı Fatma Girik İstanbul’da yapılan törenlerin ardından toprağa verileceği Bodrum’a uğurlandı. Sanatçı dostları, Cemal Reşit Rey'deki törende Fatma Girik'e veda ederken duygulu dakikalar yaşandı. Sanatçı Ediz Hun, Fatma Girik'in dürüstlüğünden ve mertliğinden bahsederek, "Tolstoy'un çok önemli bir sözü var, 'İnsanın gerçek gücü sıçrayışlarda değil, sarsılmaz duruştadır' diye. İşte Fatma Girik de böyle bir kadındı, böyle bir sanatçıydı" dedi.

Türk sinemasının sembol isimlerinden eski Şişli Belediye Başkanı Fatma Girik için bir dönem başkanlığını yaptığı Şişli Belediyesi'nde düzenlenen 'Veda Töreni'nden sonra, Harbiye’deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda da tören düzenlendi. 

Buradaki törene, Fatma Girik’i törene başta ailesi olmak üzere; CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ve çok sayıda CHP'li milletvekili ve siyasetçi ile sanatçı dostları katıldı. Törende, sırasıyla; yeğeni Fatma Ahu Turanlı, kardeşi Günay Girik, sanatçı Hülya Koçyiğit, menajeri Bircan Silan, yönetmen Ümit Efekan, sanatçı Ediz Hun, gazeteci Zeynep Oral, manevi kızı Ahu Aşkar, sanatçı Nur Sürer ile Şişli Belediye Başkanı Keskin, İBB Başkanı İmamoğlu ve CHP Grup Başkanvekili Altay birer konuşma yaptı.

Fatma Girik’in adını yaşatmaya devam edeceklerini söyleyen Keskin “Şişli Belediyesi'nde tartışmasız bir emeği var. Kız yurdumuz ve kreşimiz ‘Fatma Girik’ adıyla hizmet sunmaya devam etmektedir. Kıymetli ismini ebediyen Şişli’de yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Yeğeni Fatma Ahu Turanlı, kardeşi Günay Girik, Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan koruyucu aile olarak 12 yaşında yanına aldığı manevi kızı Ahu Aşkar, yönetmen Ümit Efekan hayatlarında çok önemli bir yer edindiğini vurguladıkları Türk sinemasının 'Fato'su Girik’le ilgili duygusal konuşmalar yaptı.

Girik’le birlikte Türk sinemasının '4 Yapraklı Yoncası'ndan biri olan Hülya Koçyiğit duygularını şöyle dile getirdi:

“İçimiz yanıyor. Hani ‘Gözler insanın kalbinin aynasıdır’ derler ya; o masmavi gözlerle, sanki içinden bir ışık yanarmış gibi pırıl pırıl, sevgiyle, iyilikle bakan o güzelim gözler… Girdiği ortama hemen bir enerji getirir, canlılık getirir, neşelendirir. Türk sineması deyince, hepimizin aklına ilk o gelir. Çünkü o mesleğine tutkuyla, aşkla bağlı bir sanatçıydı. O, cesur yürekli bir efsaneydi. Seni çok özleyeceğiz Fatma.”

KOÇYİĞİT: “HER NE KADAR FARKLI SİYASİ KULVARLARDA GÖRÜLÜYOR OLSAK DA”

Girik’in sinemada kendi tarzını yarattığının altını çizen Koçyiğit, “Her ne kadar farklı siyasi kulvarlarda görülüyor olsak da biz, Atatürk'e bütün kalbimizle, onun ilke ve inkılaplarına bütün kalbimizle bağlı Cumhuriyet kadınlarıydık. Her ölüm erken. Önemli olan ardımızda, ‘İyi insandı’ dedirtebilmek. Fato, onu başardı. Fatma, iyi bir insan olarak aramızdan ayrıldı ve bugün biz onu ebediyete yolcu ediyoruz.” 

SİLAN: FATMA GİRİK’İ FİLMLERİYLE DEĞİL HAYATA TUTUNUŞUYLA, ATATÜRK AŞKIYLA SEVİYORUZ 

“Olayı öğrendiğim gün vurgun yemişe döndüm" diyen Fatma Girik’in menajeri Bircan Usallı Silan da şöyle konuştu:

“Fatma Girik benim için mavi direnişti. Gözlerine küçük bir kız çocuğunu da bir anneyi de… O kadar kapsamlı bir kadındı ki ne desem az… Aşkın en güzelini de yaşadı filmlerin en güzelinde de oynadı. Film yapma hayali vardı. En son hayali Suna Kıraç’ın hayatını oynamak istiyordu. Onun hayatı Fatma Girik’e çok yakındı kısmet olmadı. Biz Fatma Girik’i filmleriyle değil hayata tutunuşuyla, Atatürk aşkıyla seviyoruz. Onun için milli bayramlar inanılmaz önemliydi. Atatürk benim her şeyimdi, olmazsa olmazım derdi. Fatma Girik’i insan olarak daha fazla bağrımıza bastık. Yaklaşık 10 yıldır hiçbir şey yapmıyordu ama 10 yıldır ona karşı saygımız, sevgimiz hiç azalmadı. Halkın sanatçısıydı. En kıymetli eşyası minicik bir küpesi vardı. Hayvanlara olan aşkı çok başkaydı. Memduh Ün’ün vefatından sonra bir türlü kendini toparlayamadı. Memduh Bey’in gitmesi onu hayattan erteledi… Kopmadı ama bir yanı gitti. ‘Bin kere dünyaya gelsem, bin kere Memduh’la beraber olurdum, Fatma Girik olmak isterdim, Türkiye’de doğmak isterdim’ derdi.”

EDİZ HUN’DAN TOLSTOY ALINTISI: “İNSANIN GERÇEK GÜCÜ, SIÇRAYIŞLARDA DEĞİL, SARSILMAZ DURUŞTADIR”

Ünlü oyuncu Ediz Hun da kürsüde yaptığı duygu yüklü konuşmanın ardından Fatma Girik’in tabutunu öperken gözyaşlarını tutamadı.

Girik’le birçok filmde rol alan sanatçı Ediz Hun, duygularını şöyle dile getirdi:

“Değerli dostlar, Fatma'yla 1964 yılında tanıştık. 58 yıl geçti. Olağanüstü bir kadındı. Dürüsttü, mertti. Menfaat peşinde hiç koşmadı. Lev Nikolayeviç Tolstoy’un çok önemli bir özdeyişi var. Bunu sizinle paylaşmak istiyorum. Diyor ki; ‘İnsanın gerçek gücü, sıçrayışlarda değil, sarsılmaz duruştadır.’ Böyle bir kadındı, böyle bir sanatçıydı. Bunu söylemek için konuşmak istedim. Çok dürüst karakterli, son derece mükemmel bir insandı. İnanın yani en yakınlarından biriyim. Dostluğumuz bugüne kadar devam etti. Büyük bir kayıptır. Türk sanat alemi için çok büyük bir kayıptır.”

NUR SÜRER: BU KADINI UNUTMAK MÜMKÜN DEĞİL 

Sanatçı Nur Sürer ise Fatma Girik'in burada yapılan konuşmalarda anlatılanların da üstünde olduğunu belirterek, "1985 yılında tanıştık. Ben gözlerine bakınca hayatımda mavinin bu kadar güzel olduğunu düşünememiştim. 20 gün önce konuşmuştuk. O bize dokundu biz ona dokunduk. Belediye Başkanlığı döneminde, 'Ben sinema arkadaşlarımla gurur duyuyorum. 5 yıldır bir tane oyuncu da gelip bir şey istemedi' demişti. Bu kadını unutmak mümkün değil" diye konuştu.

İMAMOĞLU: 24 OCAK ÜLKE TARİHİNİN ACI GÜNÜ

Fatma Girik’in vefat ettiği gün olan 24 Ocak’ın, ülke tarihi için acı bir gün olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Hem Uğur Mumcu'yu hem Gaffar Okan'ı hem İsmail Cem’i aynı tarihte kaybetmenin acısını yaşarken, o acı güne, Türk sinemasının en önemli isimlerinden birisi, Fatma Girik de eklendi. Hepsine rahmet diliyorum. Devirleri daim olsun” dedi.

Girik’in sanatçı kişiliğinin yanında, sosyal yönünün de çok kuvvetli olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Daima halkın yanında, toplumsal sorunları takip eden, emekçinin yanında olan bir sanatçı Fatma Girik. Aynı zamanda dürüst, halkçı, Atatürkçü bir sanatçı Fatma Girik. Sağlam karakteriyle hep örnek gösterilen bir şahsiyetten bahsediyoruz. İnsanların ruhunda böyle bir duruşu simgeliyordu” diye konuştu.

“SUSAYIM, GÖRMEYEYİM, DUYMAYAYIM KOLAYCILIĞINA KAÇMADI”

Türk sinemasının Fatma Girik’siz anlatılamayacağını vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Birçok farklı karakteri yansıtırken Anadolu'dan, öyle simge karakterlerle bizi buluşturdu ki aslında yaşadığımız ülkenin farkına vardık o karakterleri izlerken. Hayata karşı sadece filmleriyle değil, duruşuyla da önemli bir yeri vardı. Özellikle kadın olarak, kadın duruşuyla önemli bir yeri vardı. 89 yılında Şişli'ye Belediye Başkanı olması da bir kadın olarak Belediye Başkanı olması da bunun en önemli de herhalde göstergelerinden biridir diye söylemek isterim. Birçok alanda öncülük yaptı. Direniş gösterdi. Hakkını aradı. Sinema emekçilerinin sansüre karşı yürüyüşünü örgütledi. En öndeki saftaydı. Madenciler için, emekçiler için yürüyüşteydi. Yine en ön saftaydı. Böyle bir karakterden, böyle bir önemli insandan bahsediyoruz. Dolayısıyla bu gösteriyor ki, aslında doğru bildiğinden hiçbir zaman vazgeçmeyen bir insandan bahsediyoruz. Yani susayım, görmeyeyim, duymayayım kolaycılığını hiçbir zaman seçmeyen çok değerli bir şahsiyetten bahsediyoruz. Aynı zamanda eğilip bükülmeyen bir insandan da bahsediyoruz. Sanata ve sanatçılara yönelik baskıların arttığı her dönemde, gerçekten böylesi büyük sanatçıları ve böylesi önemli kişilikli, şahsiyetli duruşları insan aramadan edemiyor açıkçası.”

“GİRİK’LE İLGİLİ BİR KİTAP ÇALIŞMASININ İÇİNDEYİZ”

İBB olarak Girik’le ilgili bir kitap çalışması içinde oldukları bilgisini paylaşan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Bu çalışmalar sürerken, çalışma arkadaşlarım kendisiyle kitap için röportaj gerçekleştireceklerdi. Ben de açıkçası kendisiyle buluşmayı istediğimi söylemiştim arkadaşlarıma. Hatta arkadaşlarım o isteğimi ilettiğinde duyduğu sevinci ve güzel gözlerindeki ışığı bana aktardıklarında, ben de çok büyük onur ve mutluluk duymuştum. Ne yazık ki bu buluşma gerçekleşemedi. Böyle buluştuk. Hayat böyle. Bu tabii benim içimde elbette bir uhde kalacak. Kitabı devam ediyor şu anda. Yayınlandığında hep birlikte Fatma Girik'i anmaya devam edeceğiz.”

ALTAY: SANATINI İCRA EDERKEN DEV, SOSYAL YAŞAMDA BİR KARINCA

Girik ailesine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun taziye dileklerini ileten Grup Başkanvekili Engin Altay, merhum Girik’in sanatçı kişiliğinin yanı sıra iyilikleriyle, güzellikleriyle, unutulamazlar arasında olduğunu vurguladı. Altay şöyle konuştu:

“Bununla ilgili konuşmayı biraz haksızlık görürüm. Çünkü, onunla ilgili iyilikleri, güzellikleri, yücelikleri herhalde tam ifade edemeyiz. Hani bir şarkı sözü var ya: ‘Belki daha kolay olur anlatmak, seni konuşmayı hiç bilmeseydin.’ Biraz da öyle. Ama benim izlemediğim filmi yoktur. Sanatını icra ederken bir dev, sosyal, kültürel yaşamdaysa bazen bir karınca, bazen bir kelebek kadar zarif ve naif bir ustayı uğurluyoruz. Işıklar içinde uyusun diyorum. Aileye, severlerine, hepimize başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin.”

Cemal Reşit Rey Salonu'ndaki törenin ardından Fatma Girik'in naaşı cenaze namazı için Teşvikiye Camii’ne götürüldü. Buradaki törene de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı İmamoğlu, belediye başkanları Rıza Akpolat, Muammer Keskin, Haydar Ali Yıldız ile Türkan Şoray, İhsan Gedik, Celal Şener, Kerem Alışık, Bekir Aksoy, Hasan Yıldız, Zafer Algöz, Günay Girik, Ahu Turan ve çok sayıda seveni katıldı.

YARIN BODRUM'DA TOPRAĞA VERİLECEK

Girik, öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından, son yolculuğuna çıkmak üzere, Muğla’nın Bordum ilçesine uğurlandı. Girik, yarın Bodrum’da düzenlenecek törenin ardından Torba Mezarlığı’nda, 56 yıllık hayat arkadaşı ünlü yönetmen Memduh Ün’ün yanında defnedilecek.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

CEMAL REŞİT REY SALONU ANMA  TEŞVİKİYE CENAZE TÖRENİ  

 

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@