BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ, TÜRKAN SAYLAN’IN İSMİNİ ARNAVUTKÖY’DE YAŞADIĞI SOKAĞA VERDİ, BAŞKAN AKPOLAT TABELAYI ASTI

Beşiktaş Belediyesi, Arnavutköy’de Prof. Dr. Türkan Saylan’ın yaşadığı Karakavak Sokak’ta mevcut tabelanın yanına Türkan Saylan’ın isminin olduğu tabelayı astı. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, "Hain FETÖ kumpası sonrası aramızdan ayrılan Türkan Saylan’ın adını Beşiktaş’ta yaşatmaya kararlıyız. Burası bundan böyle Türkan Saylan Sokağı’dır. Bu tabelayı şimdilik geçici olarak buraya assak da sokağımız en kısa zamanda hak ettiği resmî tabelasına kavuşacaktır" dedi.

Gündem 14.01.2022, 14:38
BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ, TÜRKAN SAYLAN’IN İSMİNİ ARNAVUTKÖY’DE YAŞADIĞI SOKAĞA VERDİ, BAŞKAN AKPOLAT TABELAYI ASTI

Haber: ALTAN YAĞCI - Kamera: ANIL VEREL

Beşiktaş Belediyesi, Arnavutköy’de Prof. Dr. Türkan Saylan’ın yaşadığı Karakavak Sokak’ta mevcut tabelanın yanına Türkan Saylan’ın isminin olduğu tabelayı astı. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, "Hain FETÖ kumpası sonrası aramızdan ayrılan Türkan Saylan’ın adını Beşiktaş’ta yaşatmaya kararlıyız. Burası bundan böyle Türkan Saylan Sokağı’dır. Bu tabelayı şimdilik geçici olarak buraya assak da sokağımız en kısa zamanda hak ettiği resmî tabelasına kavuşacaktır" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) aralık ayı Meclis Toplantısı'nda, Türkiye'de cüzzam hastalığı ile mücadelede öne çıkan isim olarak bilinen, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan'ın isminin Beşiktaş’ta bir sokağa verilmesi konusunda tartışma çıkmıştı. İBB Meclisi AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş'un, “Tavrımız siyasi. Türkan Saylan bu Türk milletini temsil eden biri değildir. Biz bu kişinin ismini burada bulunduğumuz sürece hiçbir yere vermeyeceğiz" açıklaması ise tepki çekmişti.

Bunun üzerine Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, sosyal medya hesabından üzerinden "Ben bizzat Türkan Saylan tabelasını sokağa asacağım" paylaşımı yapmıştı.

Akpolat, Arnavutköy’de Prof. Dr. Türkan Saylan’ın yaşadığı Karakavak Sokak’taki mevcut tabelanın yanına Türkan Saylan’ın isminin olduğu tabelayı astı. Burada bir de basın açıklaması yapan Akpolat'a Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Ayşe Yüksel de eşlik etti.

"EN KISA ZAMANDA SOLDAKİ ALANA ASILACAKTIR"

Tabelanın alt kısmına; "Buraya geçici olarak asılan yukarıdaki tabela, en kısa zamanda ait olduğu soldaki alana asılacaktır" yazılmış olması dikkat çekti. 

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat'ın açıklaması satır başlarıyla şöyle:

BU SOKAĞIN ADININ TÜRKAN SAYLAN SOKAĞI OLMASIYLA İLGİLİ BİR ÖNERGE VERDİK: Bu sokak Türkan Saylan'ın yaşadığı sokak. Evinin olduğu sokak. Dolayısıyla hem burada yaşayan mahalle sakinlerimiz hem Arnavutköylüler Derneğimiz hem bizler İBB Meclisi'ne bu sokağın adının Türkan Saylan sokağı olmasıyla ilgili bir önerge verdik. Ve yaklaşık bir senedir bu önergemiz komisyonda bekletiliyor.

HER MECLİS TOPLANTISINDAN HATIRLATMAMIZA RAĞMEN BİR TÜRLÜ GÜNDEME ALINMADI: Her meclis toplantısından önce hatırlatmamıza rağmen bir türlü bu gündeme alınmadı. Geçtiğimiz ay içerisindeki İBB Meclisi'nde toplantı yapılırken aslında başka bir sokak adı değişikliği konuşulurken, AK Partili meclis üyesi, bu konuyla ilgili çok talihsiz bir açıklama yaptı. Aslında zihniyetini istemeden de olsa dile getirmiş oldu. Biz de gerçekten o güne kadar bu konunun gündeme geleceğini ve bu sokağın isminin değiştirileceğini düşünüyorduk. O açıklamadan sonra hemen o akşam bir tweet attık ve dedik ki 'Eğer bu konu gerçekleşmezse bu sokağın adı değişmezse biz bu işlemi kendimiz yapacağız.'

BU SABAH İTİBARİYLE BU SOKAĞIN ADINI TÜRKAN SAYLAN SOKAĞI OLARAK TESCİLLEMİŞ BULUNUYORUZ: Bu sokağı Türkan Saylan Sokağı olarak belirleyeceğiz ve bu tabelayı oraya biz asacağız. Tabii ki bu sözümüzü biz geçen ay o konu konuşulurken verdik. Sonra dedik ki 'Hadi bir ay daha bekleyelim.' Belki İBB Meclisi'nin gündemine bir sonraki ay getirirler. Bu hatalarından geri dönerler diye bekledik. Maalesef dün İBB'nin ocak ayı meclisi toplantı. Dolayısıyla biz de bu sabah itibariyle bu sokağın adını Türkan Saylan Sokağı olarak tescillemiş bulunuyoruz. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.

TÜRKAN SAYLAN’I ANMAK, HATIRLAMAK VE İSMİNİ YAŞATMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİK: Bugün burada, 13 yıl önce kaybettiğimiz, hayatı boyunca kendini topluma adamış, ülkemizin ve Beşiktaş’ımızın değerlerinden Türkan Saylan’ı anmak, hatırlamak ve ismini yaşatmak için bir araya geldik. İstanbul’da 5 çocuklu bir ailenin en büyük kızı olarak dünyaya gelen Türkan Saylan, çocukluğunda hep köy doktoru olmanın hayalini kurmuş. Küçücük yaşında bile, topluma faydalı bir yetişkin olmayı düşlemiş. Türkan Saylan, İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra, insanların adını bile duymak istemediği cüzzam hastalığına karşı Türkiye’deki en etkili çalışmaları yapan, cüzzam hastalarına el uzatan kişi oldu. Bu çalışmalarla Uluslararası Gandhi Ödülü’ne layık görüldü. Hastalıklara karşı verdiği mücadelenin yanı sıra, hayatı boyunca kadınlar ve kız çocukları için de savaştı. Onların ezilmeden, hak ettikleri yaşama kavuşabilmesi için çaba gösterdi.

ONUNLA TEMAS EDEN HER ÇOCUK, TÜRKAN HOCANIN ETRAFA YAYDIĞI AYDINLIKTAN NASİPLENMİŞTİR: Bugün, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Kabataşlılar Derneği’nden dostlarımız da aramızda. Zira Türkan Saylan’ın Kabataş’la da sımsıkı bir bağı vardı. Türkan Saylan, Kabataş Erkek Lisesi 1981 yılı mezunu Dişhekimi Çınar Örge’nin annesi olarak bir Kabataş Velisidir. Müşfik, çalışkan ve Atatürk sevgisi gözlerinden okunan bir anne. Kabataş Lisesi’nin girişinde, bugün Kabataşlılar Derneği’nin idari ofisi olan 12 metrekarelik oda, Lepra Derneği’nin ilk bürosu, Türkan Saylan’ın odasıydı. Hamdi Saver Spor Salonu ise ÇYDD’nin pek çok etkinliğine ev sahipliği yapmıştır. Türkan hoca Kabataş’ta, Anadolu’dan gelmiş, hayata tutunmak için çırpınan çocuklara hep bir omuz olmuş, onlara pes etmemeyi öğretmiş, Atatürk sevgisi aşılamıştır. Anadolu’nun dört bir yanındaki kız çocuklarına ulaşan o koca yürek, yıllarca Kabataşlı çocukları da içine almıştı. Onunla temas eden her çocuk, Türkan hocanın etrafa yaydığı aydınlıktan nasiplenmiştir.

FETO KUMPASI SONRASI ARAMIZDAN AYRILAN SAYLAN’IN ADINI YAŞATMAKTA KARARLIYIZ: Kabataş Erkek Lisesi, geçtiğimiz günlerde hepimizi üzen çirkin görüntülerle gündeme gelse de hemen ertesinde yüzlerce öğrencinin Türkan Saylan’ın Kabataş’ına ve Ata’mıza sahip çıktığını görmek hepimizi duygulandırdı ve geleceğe dair umudumuzu perçinledi. Ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından olan okulumuz bir kez daha değerini ortaya koymuştur. Dünya çapında ödüllere layık görülen, yaşamının her dakikasında ihtiyaç sahiplerinin yanında olan, ülkemizde yetişen en önemli değerlerimizden Türkan Saylan’ın adını Beşiktaş’ımızda yaşatmak için bu sokağımıza adını vermek istedik. Ancak teklifimiz 1 yılı aşkın süredir İBB Harita Komisyonu’nda bekletiliyor. Aralık ayındaki İBB Meclis toplantısında Ak Parti'liler Sayın Saylan'ı düşmanca ifadelerle bir kez daha hedef gösterip teklifimizi reddettiler. Hain FETÖ kumpası sonrası aramızdan ayrılan Türkan Saylan’ın adını bir Beşiktaş’ta yaşatmaya kararlıyız. Burası bundan böyle Türkan Saylan Sokağı’dır.

SOKAĞIMIZ EN KISA ZAMANDA HAK ETTİĞİ RESMİ TABELASINA KAVUŞACAKTIR: Bu tabelayı şimdilik geçici olarak buraya assak da sokağımız en kısa zamanda hak ettiği resmî tabelasına kavuşacaktır. Türkan Saylan gururumuzdur ve hep öyle kalacak. Onun adını ve bu ülke için yaptıklarını asla unutturmayacağız. Hayatını kimsesizlerin kimsesi olmaya adamış, yüzlerce hastaya şifa olmuş, milyonlarca çocuğa ve toplumumuza umut olmuş Prof. Dr. Türkan Saylan’ın adını Beşiktaş’ta, kendi yaşadığı sokakta yaşatmak bizim için onurdur. Türkan Saylan kendini bilime ve toplumsal mücadeleye adamış büyük bir isimdir. Hünkâr Hacı Bektaş Veli, ‘İlimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır’ der. Hacı Bektaş Veli’nin dil, din, renk ayırmadan, kimseyi ötekileştirmeden birlik, barış ve sevgide buluşmaya ilham olan öğretilerine rağmen, İBB Meclisi’nde tıpkı Türkan Saylan’a yapıldığı gibi- Bektaşi vatandaşlarımızın da art niyetli kimselerin oklarının hedefi olmasını esefle karşılıyorum. UNESCO’nun 2021’i Hacı Bektaş Yılı ilan etmesi boşuna değildir. Hacı Bektaş Veli, bu topraklarda ölümünden yüzlerce yıl sonra dahi düşünceleriyle insanlara umut, huzur ve nefes olan başlıca değerlerimizdendir. Beşiktaş’ta hayatını iyiliğe, barışa, birliğe ve aydınlığa adamış tüm değerlerimizi özenle yaşatacağız. Dillerden o nefreti söküp atacağız.”

 

banner257
Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 29 Ocak 2022
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@