BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ'NDEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE 'ÜCRETSİZ YEMEK' DESTEĞİ

Beşiktaş Belediyesi, üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek olanağı sağlayan ‘Öğrenci'YE’ projesini hayata geçirdi. Beşiktaş ilçesinde okuyan üniversite öğrencileri, anlaşmalı 114 lokantadan ücretsiz olarak öğlen yemeklerini yiyebilecek. Karaoğlan Gençlik Merkezi’nde bir grup öğrenci ile bir araya gelen Belediye Başkanı Rıza Akpolat, "Gençlerin Beşiktaş’ı var! Öğrencinin Beşiktaş’ı var! Beşiktaş, genç olma hakkının en sağlam şekilde hayata yansıdığı yer olacak. Hedefimiz bu. Ve bunun 'ama’sı, 'fakat’ı yok. Gençlerimiz, öğrencilerimiz Beşiktaş’ta hak ettikleri imkanlara kavuşsun diye çalışıyoruz" dedi.

Gündem 17.11.2021, 18:35
BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ'NDEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE 'ÜCRETSİZ YEMEK' DESTEĞİ

EDDA SÖNMEZ 

Beşiktaş Belediyesi, üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek olanağı sağlayan ‘Öğrenci'YE’ projesini hayata geçirdi. Beşiktaş ilçesinde okuyan üniversite öğrencileri, anlaşmalı 114 lokantadan ücretsiz olarak öğlen yemeklerini yiyebilecek. Karaoğlan Gençlik Merkezi’nde bir grup öğrenci ile bir araya gelen Belediye Başkanı Rıza Akpolat, "Gençlerin Beşiktaş’ı var! Öğrencinin Beşiktaş’ı var! Beşiktaş, genç olma hakkının en sağlam şekilde hayata yansıdığı yer olacak. Hedefimiz bu. Ve bunun 'ama’sı, 'fakat’ı yok. Gençlerimiz, öğrencilerimiz Beşiktaş’ta hak ettikleri imkanlara kavuşsun diye çalışıyoruz" dedi. 

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Karaoğlan Gençlik Merkezi'nde öğrencilerle bir araya gelerek, Öğrenci’YE uygulamasının detaylarını anlattı. Beşiktaş Belediyesi ve TURYİD (Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği) iş birliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında, Beşiktaş’taki öğrenciler Öğrenci’YE uygulamasıyla ilçedeki anlaşmalı restoranlardan ücretsiz yemek yiyebilecek. İlk etapta 114 restoran ile anlaşma sağlandı, hedef 300 lokanta.

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, “Beşiktaş’ta göreve geldiğimiz 2,5 yılın son 1,5 yılı pandemi mücadelesiyle geçti. Zor koşullara rağmen komşularımızı yalnız bırakmadık, ihtiyaçlara yanıt vermek için elimizden geleni yaptık. Belediyemizin tüm imkanlarını seferber ettik. Standart belediyecilik hizmetlerinin çok ötesine geçerek, 'Saha Çözüm Hareketi'miz sayesinde Beşiktaş’ta çalınmadık kapı bırakmadık. Komşularımızla bire bir iletişime geçip binlerce vatandaşımızın şikayetlerini dinledik, sorunlarını çok hızlı bir şekilde çözmeye gayret ettik ve diyaloğumuzu güçlendirdik” diye konuştu.

“Beşiktaş, kalbi gençlerle atan bir ilçe. Ben de bu kentin belediye başkanı olarak gençleri duymaya, dinlemeye, anlamaya özen gösteriyorum" diyen Başkan Akpolat, şunları söyledi:

GENÇLERİN GENÇ OLMA HAKKINI SAVUNUYORUZ: “Sorunlarla mücadele ederken gençlerimizden ilham ve enerji alıyorum. Gençlerle her bir araya geldiğimde şunu görüyorum: Gençlerimizin dertleri ortak ve bu dertlerin çoğu onların yaşından büyük. Ömrünün en hareketli döneminde büyük sorunlarla mücadele eden gençlerimiz, özgürce, insanca ve gerçekten genç olarak yaşamak istiyorlar. Haklılar. Bir gün gençlerle sohbet ederken içlerinden biri şöyle dedi: 'Kendimi yaşlanmış hissediyorum.' Bu söz, 20’lerinin başında bir gencimize ait. Bu ifadeyi, içinde bulunduğumuz bu gri atmosferde hayata atılmaya çalışan bir jenerasyonun çığlığı olarak algılamalıyız. Siyasetçiler, özellikle de yerel yöneticiler olarak bizim işimiz, bu çığlığı duymak ve gençlerin hayatlarını birer 'genç' olarak yaşama hakkını savunmaktır.

ÖĞRENCİNİN BEŞİKTAŞ’I VAR: Genç olma hakkını iyice kavramak, içselleştirmek zorundayız. Zira Türkiye’nin bugünkü koşulları, gençlerin elinden bu hakkı alıyor. Gençliğini alıyor. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen bizler umudu büyütmekle sorumlu olan insanlarız. Bu yüzden şunu net bir şekilde ifade etmek istiyorum: Gençlerin Beşiktaş’ı var! Öğrencinin Beşiktaş’ı var! Beşiktaş, genç olma hakkının en sağlam şekilde hayata yansıdığı yer olacak. Hedefimiz bu. Ve bunun ‘ama’sı, fakat’ı yok. Gençlerimiz, öğrencilerimiz Beşiktaş’ta hak ettikleri imkanlara kavuşsun diye çalışıyoruz.  Bu mücadeleyi beraber omuz omuza vereceğiz; beraber genç olarak yaşama hakkını savunacağız.

GENÇLERİMİZ BİR SÜRÜ SORUNLA KARŞI KARŞIYA: Unutmayalım, üniversiteli gençler ülkemizin nüfusunun yüzde 10’unu oluşturuyor. Türkiye’nin dört bir yanından öğrenciler İstanbul’a geldi. Geldiler ama geldikleri gibi bir sürü sorunla karşı karşıya kaldılar. Önce barınma krizi geldi. Öğrencilerin önemli bir bölümü kalacak yurt bulamadı; ev tutacak olsalar, fazlasıyla artan kiralarla karşılaştılar. Yüz yüze eğitime geçişteki plansızlık nedeniyle barınma krizi yönetilemedi. Üstelik barınma, krizin sadece bir boyutu. Mesele sadece yurtlardaki kontenjan azlığı veya kiralardaki artış da değil. Bakın, öğrenciler kent yoksulluğunu en sert şekilde yaşayan kesimlerden biri bu şehirde. Hayat pahalılığı nedeniyle büyük bir kıskacın içine giren öğrencilerimiz, aldıkları kredi ya da burslarla gündelik ihtiyaçlarını bile karşılayamıyorlar. Kitap ve bilgisayar gibi ders materyalleri bir yana, yaşamı sürdürmek için bile ellerindeki yetmiyor. Bir üniversite öğrencisinin sadece barınma, ulaşım ve beslenme giderleri bin 700 TL ila 2 bin TL arasında değişiyor. O da eğer şanslıysa elbette. Buna bir gencin yaşama katılması için gereken bütçe dahil değil. Yani bir öğrenci, 'Bir konsere gideyim, bir kışlık ceket alayım ya da iki kitap fazla alayım' derse aylık gideri 2 bin 500 TL’ye kadar çıkıyor. Ama KYK bursu sadece 650 TL.

HAYAT PAHALILIĞI GENÇLERİMİZİ DERİNDEN ETKİLEMIŞ DURUMDA: Günde 25 TL ile yaşamaya çalışan binlerce öğrenci var. Bırakalım marketleri, pazarda domatesin kilosunun 15 TL olduğu bir zamandayız. 25 TL ile bu öğrenci kitap mı alsın, 3 öğün karnını mı doyursun, kahve mi içsin? Ve en acısı, birçok öğrenci hayat pahalılığı yüzünden eğitimine ara vermek zorunda kalıyor. Ya da gündelik hayatın ekonomik hakikatlerine yetişmeye çalışırken eğitim hayatından büsbütün kopuyor. Bu duruma seyirci kalamayız! Gençlerimizin umutsuzluğa düşmesini, hayallerinden vazgeçmesini veya bu hayalleri çok uzaklarda kovalamaya çalışmasını durup izleyemeyiz. Hele ki Beşiktaş’ta. 

GENÇLİĞİN MERKEZİ BEŞİKTAŞ’TA SORUMLULUĞUMUZ BÜYÜK: 7 üniversiteye ve toplam 9 üniversite kampüsüne ev sahipliği yapan Beşiktaş’ımız, İstanbul’da eğitimin merkezi konumunda. Bu üniversitelerde öğrenim gören yaklaşık 200 bin öğrenciye hizmet veren bir belediyeyiz; sorumluluğumuz çok büyük. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren, eğitimde fırsat eşitliğini yakalayabilmek, hiçbir genci sosyal statüleri bakımından ayrıştırıcı politikaların mağduru etmemek için elimizden gelenin fazlasını yaptığımızı söyleyebilirim. Ama yetmez! Gençlikleri, genç olma hakları ellerinden kayıp giden öğrencilerimiz için daha fazlasını yapmak zorundayız. Bu yüzden de Beşiktaş Belediyesi olarak, öğrencilere hayatın her alanında destek olmak için Beşiktaş’ta Öğrenci Politikaları Hareketi’ni başlatıyoruz. Beşiktaş’ta gençlerimiz için sağlıklı, güvenli ve refah dolu bir geleceği hep birlikte inşa ediyoruz.”

Beşiktaş Belediye Başkanı Akpolat, öğrencilere yönelik projeler hakkında da şu bilgileri paylaştı:

BEŞİKTAŞ AKADEMİ: “17 derslikten oluşan Akademi’de bin 55 öğrencimiz eğitim alıyor. Burada, lise ve üniversite sınavlarına hazırlığın yanı sıra 7. ve 11. sınıf öğrenciler için takviye kursları, ayrıca kültür sanat kursları veriyoruz. Geçtiğimiz yıl, eğitimde aksaklık yaşanmaması için Akademi’miz kurslara büyük ölçüde çevrimiçi devam etti. Geçtiğimiz yaz sonunda hem yüz yüze hem de çevrimiçi eğitim verebilecek şekilde Beşiktaş Akademi bünyesindeki YKS ve LGS kurslarını planladık ve ekim başında kurslarımız başladı. 

KÜTÜPHANELER: Beşiktaş’a yeni halk kütüphaneleri kazandırıyoruz. Çünkü halk kütüphaneleri toplumun tüm kesimlerine her türlü bilgiyi sağlayarak, halkın bilgi edinme ihtiyacını karşılar. Yaygın eğitimi desteklemede kütüphaneler önemli bir araç. Tabii hitap ettiği kesimlerin başında da öğrenciler geliyor. Okullardaki akademik kütüphaneler bir yana, halk kütüphaneleri öğrencilere başka fırsatlar da sunuyor. Bilgilerini artırmaya, becerilerini geliştirmeye ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyor. 

ÖĞRENCİ’YE: Gıda fiyatları gıda güvenliğini tehdit eder hale gelmişken, enflasyon çarşıda, pazarda tüm ağırlığıyla hissedilirken örneğin salatalığın bile yıllık yüzde 128 zamlandığı bir dönemde öğrenciler temel beslenme ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor. Öğrencilerin beslenme hakkını korumak için Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği ile iş birliği içerisinde Öğrenci’YE adlı sosyal dayanışma uygulaması geliştirdik. Yenilikçi bir mobil uygulama olan Öğrenci’YE, bir dayanışma ekosistemi projesidir. Bu proje kapsamında, Beşiktaş’taki anlaşmalı restoranlar (ilk etapta 114 restoran, hedef 300 restoran) üniversite öğrencileri ile yemek paylaşımı yapacaklar. Mobil uygulama üzerinden restoranlarda yerini ayırtan öğrenciler, ücretsiz olarak yemek ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Derslerine ve okullarına odaklanması gereken öğrencilerimizin, bu kadar sorun içinde bir de yemek masrafına dertlenmelerini istemiyoruz. 

KARAOĞLAN GENÇLİK MERKEZİ: Gençlerimizin, ihtiyaçlarına uygun tasarlanmış, modern ve ferah çalışma alanlarına ihtiyacı var. Beşiktaş’ta bu ihtiyacı gidermek için Karaoğlan Gençlik Merkezi’ni açtık. İçinde derslik, ders çalışma alanı ve egzersiz stüdyosunun yer aldığı merkezimiz, aynı zamanda bir Öğrenci’YE noktası. Aşevinde hazırlanan yemekler, merkezin yemekhanesinde öğrencilere ücretsiz sunuluyor. 

KİTAP KAFE: En iyi Beşiktaşlılar bilir: İstanbul’da genç olmanın tadı, kokusu, hissiyatı vardır. Bir simit bir çayla güzel bir sohbet eşliğinde Boğaz’da oturmak, İstanbul’da genç olmanın koşullarındandır. Bu bir lüks olmamalı; bu, gençliğini yaşama hakkıdır. Bu yüzden Beşiktaş Beltaş tesislerindeki kafemize ek olarak bir de Kitap Kafe açtık. Gençler Kitap Kafe’de rahatça kitaplarını okurken Beşiktaş’ta Boğaz’ın, yani dünyanın en güzel manzarasının keyfini de doyasıya çıkaracak.” 

"Gençliği, yaşama hakkını, öğrenciyi, Beşiktaş’ı savunuyoruz. Biz savunuyoruz" diyen Başkan Akpolat sözlerine şöyle devam etti:

"Bu, elbette daha yolun başı. Yapacak çok işimiz var. Ama sözüm söz: Bütün bunları parmak sallayarak değil, gençlerle beraber yapacağız. Türlü krizlerle boğuştuğumuz bu buhranın içinde gençlerimizin, genç olma hakkını doyasıya yaşamaları için çalışacağız. Çünkü gençler yalnız değil. Kara kışa karşı; eşitsizliklere, adaletsizliklere, artan fiyatlara, barınma krizine karşı yalnız değiller. Her şeye rağmen yalnız değiller. Biz varız. Beşiktaş var. Gençlerin Beşiktaş’ı var. Öğrencinin Beşiktaş’ı var.".

“CÜZDAN RAHATLATAN BİR UYGULAMA OLMUŞ”

Boğaziçi Üniversitesi’nde siyaset bilimi öğrencisi Doğu Sertkaya, “Beşiktaş’ta çok fazla öğrenci ve çok fazla üniversite var. Bazen gerçekten her gün dışardan yemek zorunda kalıyoruz. Onun için cüzdan rahatlatan bir uygulama olmuş” dedi.  

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Arda Şahin ise “Uygulama, gerçekten bizim öğrencileri çok rahatlatan bir şey. Biz burada yaşarken İstanbul gerçekten pahalı bir şehir diğer şehirlere göre göz ardı edilince. Ve biz öğrenci olarak gerçekten zorlanıyoruz. Bu uygulama gerçekten bizi çok rahatlatacak. Belediyenin bu işleri bizi gerçekten çok mutlu ediyor” diye konuştu.

banner257
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Alanyaspor 14 24
5. Fenerbahçe 13 23
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 13 10
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 13 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 13 10
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 12 29
2. Man City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. West Ham 13 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. Brighton 13 18
9. Leicester City 13 18
10. M. United 12 17
11. Crystal Palace 13 16
12. Brentford 13 16
13. Aston Villa 13 16
14. Everton 13 15
15. Southampton 13 14
16. Watford 13 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 13 30
2. Real Sociedad 15 29
3. Sevilla 13 28
4. Real Betis 15 27
5. Atletico Madrid 13 26
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Espanyol 15 20
10. Valencia 15 19
11. Osasuna 14 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Cádiz 14 12
18. Elche 14 11
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7

Gelişmelerden Haberdar Olun

@