BABACAN: “MERKEZ BANKASI DÖVİZ PİYASASINA MÜDAHALE EDECEĞİNE ERDOĞAN’A MÜDAHALE ETSE İŞ DAHA HIZLI ÇÖZÜLECEK”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştuğu sırada Merkez Bankası’nın piyasaya döviz sürerek kuru müdahale etmesine ilişkin, “Biraz önce partisinin grup toplantısında bir açıklama yapmış, eş zamanlı olarak Merkez Bankası satım yapmış. Merkez Bankası döviz piyasasına müdahale edeceğine Erdoğan’a müdahale etse iş hızlı çözülecek” dedi.

Gündem 01.12.2021, 16:47
BABACAN: “MERKEZ BANKASI DÖVİZ PİYASASINA MÜDAHALE EDECEĞİNE ERDOĞAN’A MÜDAHALE ETSE İŞ DAHA HIZLI ÇÖZÜLECEK”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştuğu sırada Merkez Bankası’nın piyasaya döviz sürerek kuru müdahale etmesine ilişkin, “Biraz önce partisinin grup toplantısında bir açıklama yapmış, eş zamanlı olarak Merkez Bankası satım yapmış. Merkez Bankası döviz piyasasına müdahale edeceğine Erdoğan’a müdahale etse iş hızlı çözülecek” dedi.

Ali Babacan, partisinin Haftalık Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu. Ekonomiyi ve Merkez Bankası’nın döviz kurlarına müdahalesini değerlendiren Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kendisine yönelik açıklamalarına yanıt verdi.

Babacan, partisinin Kurucular Kurulu Üyesi Metin Gürcan’ın ‘askeri ve siyasi casusluk’ suçundan tutuklanmasına ilişkin, “Önceliğimiz, Gürcan’ın haksız yere hürriyetinin kısıtlanmasına karşı hukuk mücadelesine devam etmek, partimize yönelik siyasi saldırıları da püskürtmektir. Diğeri bizim kendi iç siyasi etik meselemiz. Kendi kurallarımız açık, bununla ilgili bir süreç muhakkak işler” dedi. Babacan’ın konuşmasında dikkat çeken noktalar şöyle:

ÜLKEDEKİ İSTİKRARSIZLIĞI DÖVİZ KURUNA BAKARAK ANLAMAK ZOR DEĞİL: “Hareketli ve zor günlerden geçiyoruz. Sabah saatlerinde baktığımda dolar 14 liraya yaklaşmıştı. Merkez Bankası’nın müdahalesi, Cumhurbaşkanı’nın konuşması derken kur çalkalana çalkalana devam ediyordu. Yakalayabilene aşk olsun. Geçen hafta bugün dolar 12 civarındaydı, euro 14. Ülkedeki istikrarsızlığı sadece bir dolar kuruna bakarak anlamak zor değil. ‘Dalgalı kur’ diyorlar, bunun adı ‘dalga’ falan değil. Dalgalı kur iner çıkar, oysa son 3 aydır dolar kuru sürekli artıyor. A’dan Z’ye her şeye zam geliyor, halkımız fakirleşiyor. Dün sosyal medyada dolaşan bir görsel var, ayçiçeği yağı kutuları birbirine zincirlenmiş ve kilitlenmiş. Neredeyse bankanın kasası zannedersiniz. Alım gücü yok, esnaf da çalınmasından korkuyor. Bebek mamasını, bezini zincirliyorlar. Esnaf satsa yerine koyacak gücü de yok. 5 Ekim ile 26 Kasım arasına baktığımızda ayçiçeği yüzde 45 zamlanmış, unun fiyatı yüzde 80 artmış. En ucuza karın doyurulan gıdalar bunlar. Dün bir haber izledim. Kasaplarda eti alınmış kemikler satışa sunulmuş durumda. Diyecek laf bulamıyorum. Bu ülkenin senelerce ekonomisini yönetmiş bir arkadaşınız olarak, yüreğimiz parçalanıyor. Benzin kuyruklarını görünce kahroluyoruz. Bir ülke ancak bu kadar kötü yönetilir, bir ekonomi ancak böyle batırılır diyoruz. Ülkemizin ekonomisini mahvettiler. Karnabaharın çeyrek satılması, eti sıyrılmış kemiğin satılması bu ülkeye yakışmıyor. Bir zamanların 12 bin 500 dolar milli gelirine ulaşmış bir ülkeye yakışmıyor.

BİR SÜRÜ MASAL ANLATMIŞ: Dün Erdoğan bir sürü masal anlatmış. Sokaktan gelmiş, halkın arasından çıkmış bir siyasetçinin artık o geldiği sokaklardan bihaber olması... İnanın bilmiyor, görmüyor. Yoksulluk nasıl aldı başını gitti, farkında bile değil. Adeta bir paralel evrenden canlı yayın yapıyor. Her konuştuğu saniye memleket fakirleşiyor. Biraz önce partisinin grup toplantısında bir açıklama yapmış, eş zamanlı olarak Merkez Bankası satım yapmış. Merkez Bankası döviz piyasasına müdahale edeceğine Erdoğan’a müdahale etse iş hızlı çözülecek. Merkez Bankası ‘döviz satıyorum’ diyor, sanki hiç döviz varmış gibi. Eksi 50 milyar dolara düşmüş döviz rezervi var; kendi parası değil, dışarıdan borç aldığı para. Dışardan borç aldığı doları satarak Erdoğan’ın fırlattığı kuru durdurmaya çalışıyor. Bu işi bilenler bakıyorlar, bir yandan üzülüyorlar bir yandan kızıyorlar.

PARADAN 6 SIFIR ATILACAĞINI TÜRKİYE BENDEN DUYDU: Dün akşamki canlı yayında benden de bahsetmiş. Güya paradan 6 sıfır atılmasının talimatını o vermiş; hatta itiraz ediliyormuş kendisine, ‘Talimat verdim, yapın’ demiş. 6 sıfırın atılması, benim sorumluluğum altında, o gün bağımsız olan Merkez Bankası ile Hazine Müsteşarlığı’nın ortak çalışması altında gerçekleştirilen bir reformdur. Paradan 6 sıfırın atılacağını Türkiye benden duydu. Talimat Erdoğan’dan gelse bunu halka duyurma fırsatını hiç kaçırır mı? İnanın, eğer biz yanlış talimatlara boyun eğseydik, ülkeyi uçurumdan yuvarlayacak zihni sinir projelerine geçit verseydik bu ülke çok daha erken zamanda batardı. Hangi konuyu açarsa açsın bizim cevabımız hazır. Bir de ‘Ekonomik kararların altında benim imzam var’ diyor. O günkü Merkez Bankası bağımsızdı. Merkez Bankası’nın bağımlı olması birkaç yıllık bir süreç ama anlamadı. O günlerde bunu anlasaydı bugün bu vahim hataları yapmazlardı.

BİZİM DÖNEMDE TEK HANEYE DÜŞEN ENFLASYONU ÇİFT HANEYE ÇIKARAN SİZ OLMADINIZ MI: Neden bizler ayrıldıktan sonra ekonomi tepetaklak yuvarlanıyor? Neden faiz bu kadar yüksek, neden enflasyon zirvede? Şu an Erdoğan tek yetkili, engel olan var mı? Tam 3 buçuk yıldır tek yetkili olan siz değil misiniz? Bizim dönemde tek haneye düşen enflasyonu yine çift haneye çıkaran siz olmadınız mı? Senelerce dirhem dirhem biriktirdiğimiz Merkez Bankası rezervlerini satan da sizsiniz. Merkez Bankası yedek akçelerini siz sıfırladınız. İnat edip Varlık Fonu’nu kurdunuz, onu batıran da sizsiniz. Madem eski başarılara sahip çıkıyorsunuz, o zaman buyurun yeniden yapın. Avrupa’da şu anda tek istediğini yapabilen başka bir devlet başkanı yok, böyle bir sistem yok. Hiçbir şekilde savunacak durum yok. Bakın, yıllardır sürekli ‘Enflasyonu düşüreceğiz’ diyor.

NEREDEYSE 4 YIL OLMUŞ HALA ‘TEK HANEYE DÜŞÜRECEĞİZ’ DİYOR: Bugünkü grup toplantısında, ‘Faiz bugün yükselir, yarın iner’ demiş. İnmiyor ya. 2 Mayıs 2017, yüzde 11,72 ile başlıyor enflasyon. 9 Aralık’ta enflasyon yüzde 11,84 iken Erdoğan ‘2020’de tek haneli enflasyon rakamına ulaşacağız’ dedi. Ulaşmadık. 13 Kasım 2020’de, ‘Önceliğimiz enflasyonu süratle tek haneli rakamlara, ardından da orta vadeli programımızdaki seviyelere çekmektir’ dediğinde enflasyon yüzde 14. 1 Ekim 2021’de ‘Enflasyonu tek haneli rakamlara düşüreceğiz’ dediğinde enflasyon yüzde 19,89. Bu TÜİK’in dediği, fiyat etiketi gibi. Gerçek enflasyon, en az yüzde 50, TÜFE yani. Bağımsız bir enflasyon araştırma grubu var, onların açıkladığı rakam yüzde 50. Gıda enflasyonuna bakın, ortalamanın çok çok üzerinde. Bu yanlış politikalar Türkiye’de en çok dar gelirli vatandaşlarımızı vuruyor. 2017’de başlamış, 2021 bitiyor, neredeyse dört yıl oldu hala ‘Tek haneye düşüreceğiz’ diyor. Döviz de inmiyor, enflasyon da piyasa faizi de inmiyor. Erdoğan acaba bu kadar kararlı olmasa mı? Her ‘kararlıyız’ dediğinde enflasyon artmış. Makyajlanmış, oynanmış haliyle bile enflasyon tarihi zirvelerde dolaşıyor. Bu tablo, ülkemizin yoksullaşması demek. Ben bunları söylüyorum ya Erdoğan beni kastederek, ‘Bir de kalkmış bana ders veriyor’ diyor. Biz ders vermeye devam edeceğiz. Mevsimsel etkilerden arındırılmış tüketici güven endeksi yüzde 71, rekor bir seviye. Üç ayda tüketici güven endeksi nereye düşmüş? Üç aydır Erdoğan, ‘yeni ekonomik model’ diye dayattığı sistemi uyguluyor; üç aydır da muntazam olarak güven düşüyor.

BİR YANDAN DA KRİZLERİN ORTAĞI BAHÇELİ KONUŞMUŞ: Büyük ortağın durumu bu. Dün bir yandan da krizlerin ortağı Bahçeli konuşmuş. Bahçeli, vatandaşların halini gösterdiğimiz videolara biraz alınmış. Bahçeli’ye önemli bir bilgi vermek istiyorum. Bilmiyoruz farkında mısınız ama hafta sonu kongrelerinde gösterdiğiniz videolar sizin eseriniz, ortaksınız, kaçamazsınız. Nasıl ki 2001 yılında başbakanlık önüne yazarkasa fırlatıldığında iktidarın ortağıysanız, bu krizin de ortağısınız. O yüzden size krizlerin ortağı diyoruz. Marketlerde tek un alma, tek yağ alma gibi 70’li yılların uygulamaları da sizin ortağı olduğunuz iktidarın eseri. İktidara siz yine ortaksınız ve ülke yine batıyor. Kaçamazsınız. Hakaret ederek ortak olduğunuz krizin üstünü örtemezsiniz. Kendisi hakaret etmeden konuşamıyor.

BİZİM BU KRİZİ ÇÖZMEMİZ EN FAZLA 6 AY: Gençler, ‘Bu ülke düzelmez artık, ben başka ülkede yaşayayım’ diyor. Bu ortamda bugünkü krizin içinde bulunduğu evreye baktığınızda, bunu bizim çözmemiz en fazla 6 ay, daha erken de olabilir. Halkımızdan o etkiyi bir alalım. Bunu size, uluslararası platformlarda kendisine ‘sizden ders almamız lazım’ denilen bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Bunu size, bu ülkenin iyi günlerinde imzası bulunan bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Daha önce yaptık, yine yaparız. Gençler nefes alamıyor, biliyorum ama sadece ilk 90 dakikada alacağımız huzurlu bir nefesle özgürlüğü hissedeceğiz. İnanın kabustan uyanma hızında ülkenin toplumsal psikolojisi değişecektir.

KENDİ KURALLARIMIZ AÇIK, BİR SÜREÇ MUHAKKAK İŞLER: Dün bizim Genel Merkez Yönetim Kurulu toplantımız vardı. Metin Gürcan ile ilgili son gelişmeleri kapsamlı olarak ele aldık. Suç ve ceza şahsidir, kişinin lekelenmeme hakkı esastır. Metin Gürcan hakkındaki suçlamanın yasal unsurlarının oluşmadığı açıktır. Biz, ilk saatlerden itibaren bu sürecin takipçisi olduk, bundan sonraki adli süreçte de arkadaşımızın yanında olacağız. Arkadaşımızın gözaltına alındığı ilk saatten itibaren dosyada gizlilik kararı bulunmasına rağmen Gürcan hakkındaki ifadeler ve görüntüler sevk edilerek bir propaganda başlatılmıştır. Propaganda, Bahçeli ve Erdoğan’ın bizi hedef almasıyla aynı günde başlamıştır. Avukatlarla bile paylaşılmayan takip görsellerinin basına sızdırılmasıyla partimize yönelik itibar suikastına kalkışılmıştır. Partimize yönelik yapılacak her türlü komploya karşı dimdik ayakta olacağımızı ve bu komployu karşılıksız bırakmayacağımızı vurgulamak istiyorum. Bunların niyeti şu; son dönemlerin popüler suçu ‘casusluk’ kavramıyla muhalefete göz dağı vermek. Başka niyetleri; ‘iktidarın dış politikada ve iç siyasette yaptığı hataların üzerini örteriz’. Hiç heveslenmesinler. Gürcan üzerinden bir algı yaratıp aba altından sopa gösterenlere, partimiz dahil tüm muhalefete göz dağı verenlere seslenmek istiyorum. Buradan size ekmek çıkmaz. DEVA olarak hiçbir şeyden korkmayacağımızı herkese hatırlatmak istiyorum. Gürcan’ın açık kaynaklardan elde ettiği bilgileri raporlara dönüştürüp bunu geçim kaynağı haline dönüştürmesiyle ilgili izlediği yöntem, siyasi etik ilkelerimiz açısından değerlendirildi. Bu konu, bazı kurul üyelerimizin görüşleri de göz önüne alınarak çalışılacaktır. Önceliğimiz, Gürcan’ın haksız yere hürriyetinin kısıtlanmasına karşı hukuk mücadelesine devam etmek, partimize yönelik siyasi saldırıları da püskürtmektir. Diğeri bizim kendi iç siyasi etik meselemiz. Kendi kurallarımız açık, bununla ilgili bir süreç muhakkak işler.”

banner257
Yorumlar (0)
1
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak 06:47
Güneş 08:16
Öğle 13:21
İkindi 15:52
Akşam 18:15
Yatsı 19:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Alanyaspor 22 35
5. Beşiktaş 22 35
6. Hatayspor 22 35
7. Başakşehir 21 34
8. Adana Demirspor 22 34
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 22 27
14. Giresunspor 22 26
15. Kasımpaşa 22 24
16. Göztepe 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. Samsunspor 20 33
7. İstanbulspor 20 33
8. Adanaspor 20 32
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 21 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Norwich City 22 16
18. Watford 20 14
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 22 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 20 20
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@