Aslı'nın ölümündeki 'boş yatak yoktu' iddiasına Sağlık Müdürlüğü'nden açıklama

Aslı Özkısırlar'ın hastanede boş yatak olmadığı için hayatını kaybettiği iddiasına İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden yalanlama geldi.

Gündem 03.04.2021, 11:46 04.04.2021, 11:35
127
Aslı'nın ölümündeki 'boş yatak yoktu' iddiasına Sağlık Müdürlüğü'nden açıklama

İZMİR'de takı satarak geçimini sağlayan ve bir tür romatizmal rahatsızlık olan relapsing polikondrit ile Cogan sendromu hastası olan Aslı Özkısırlar'ın hastanede boş yatak olmadığı için hayatını kaybettiği iddiasına İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden yalanlama geldi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Haberler üzerine yapılan ön incelemede, 10 yıldır relapsing polikondrit ve Cogan Sendromu ön tanısıyla takip edilen ve immunsüpresan tedavisi kullanan hastamıza abdominal aorta anevrizması ve trombüs nedeniyle daha önce anjiografi yapılmış olduğu ve stent takıldığı anlaşılmıştır.

 10.03.2021 tarihinde başvurduğu Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi romatoloji polikliniğinde aynı tanı ile hastalığının takibi amacı ile yatırılarak gözetim altına alınması önerilmiştir. Bununla birlikte, hastanın kronik rahatsızlığını takip eden hekimimiz tarafından, acil bir durum olmadığı gerekçesiyle, COVID 19 salgını ve hastanın immunosupresif kullanması göz önüne alınarak risk alınmaması adına, hastane yatakları tam dolu olmamasına rağmen, uygun koşullar sağlanana kadar romatoloji servisine yatışının ertelenmesine karar verilmiştir.

 Ancak hastamız 31.03.2021 günü saat 23.50‘de bulantı kusma, çarpıntı şikâyetleri ile 112 Acil ambulans ile evinden İzmir Kâtip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servise getirilmiştir.

Genel durumu kötü, hipotansif, septik görüntüde olan hastanın gerekli bütün tetkikleri yapılmış, tomografileri ve BT anjiyografi çekilmiştir. PCR testi çalışılmış ve negatif gelmiştir. Aort anevrizması yanında yaygın efüzyon görülen hasta kalp damar cerrahisi, kardiyoloji ve anestezi hekimlerince değerlendirilmiş ve bu durumda acil cerrahi düşünülmeyerek yakın takip için acil serviste müşahede altına alınmıştır."


 
Ertesi gün durumunun kötüleşmesi üzerine hastanın entübe edildiği anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hastanemiz yoğun bakımdaki risk dikkate alınarak acil olarak ambulans ile Özel Ege Yaşam Hastanesi yoğun bakım servisine nakledilmiştir. Bu hastaneye giriş esnasında arrest gelişen hastaya burada CPR (canlandırma) uygulanmış ve yoğun bakımda tedavi altına alınmıştır. Ancak hastamız yoğun bakımda bir gün sonra 02.04.2021 tarihinde hayatını kaybetmiştir. 

İmmunosupresif tedavi almakta olup, salgın döneminde hastanelerimize gelmek zorunda kalan hastalarımıza dikkatle yaklaşılmakta, riskli hastalarla bir arada yatırılmamasına özen gösterilmektedir. Hastamızın kaybedilmesinin ilgili hastanemizde veya şehrimizde yatak bulunmaması ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte süreçle ilgili olarak detaylı soruşturma devam etmektedir." 

Aslı Özkısırlar'ın kardeşi konuştu: Doktor dalga geçti, ablamın ölümüne seyirci kaldılar

Akciğer hastası Aslı Özkısırlar’ın ölümüyle ilgili konuşan kardeşi Melike Özkısırlar, ablasının ihmaller sonucu öldüğünü söylerken arkadaşı Emine Alagöz de "Hastalık değil sistem öldürdü" dedi.

Aslı Özkısırlar'ın kardeşi konuştu: Doktor dalga geçti, ablamın ölümüne seyirci kaldılar

İzmir’de hastalığı nedeniyle yaklaşık bir aydır hastanelerde yatak boşalmasını bekleyen Aslı Özkısırlar, durumunun kötüleşmesi ardından çarşamba günü kaldırıldığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinden 1 Nisan’da Ege Yaşam Hastanesine sevk edildi. Özkısırlar, 1 gün sonra yaşamını yitirdi.

Mezopotamya Ajansı, sosyal medyada da gündem olan Özkısırlar’ın ölümüne giden süreçte yaşadıklarını kardeşi Melike Özkısırlar ve arkadaşı Emine Alagöz ile konuştu. İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfü Çam da hastanelerde aksatılan tedavilere ilişkin değerlendirmede bulundu.

"DURUMUN KÖTÜYE GİTTİĞİNİ, YEMEK YİYEMEDİĞİNİ SÖYLEDİK"

Ablasını kaybeden Melike Özkısırlar, yaşananların ihmallerden kaynaklandığını söyledi.

Özkısırlar, tedavi sürecinde yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Doktoru 1 ay önce yatış verdi. ‘Yatman gerekiyor. Vücudun yangın yeri, değerlerin kötü durumda. Kemoterapi alabilecek durumdasın’ diyerek bir haftalığına eve gönderdi. Bir hafta geçtikten sonra tekrar 1 hafta sonra yatışını yapabileceğini söylerken 1 ayı buldu. Ablamın hastalığı ciğerlerine vuran bir hastalıktır. 1 ay süre içinde ablamla birlikte birkaç kez doktoruna gittik. Hata ölmeden 1 hafta önce de gittik. Durumun gittikçe kötüye gittiğini, kilo verdiğini, yemek yiyemediğini, sürekli kustuğunu, çarpıntısı olduğunu, nefes alamadığını söyledik. Doktor ise şu şekilde bir bilgi verdi: ‘Ben yatıracağım dedim diye mi daha da kötüleşti’ diyerek dalga geçti. Konu tamamen bundan ibarettir.”

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"

Doktor ve hastane hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen Özkısırlar, “Hastanede 1 ay boyunca Ramotoloji bölümünde bir kişi dahi taburcu olmadı mı da ablama yer bulunamadı. Defalarca araya birçok kişi girdi. Başhekime kadar iletildi ama ilgilenmediler. Ölümüne seyirci kaldılar. Şu anda çok kötüyüz. Daha sonra ölümüyle ilgili gerekli yerlere başvuracağız” dedi.

EMİNE ALAGÖZ: ASLI BUNU HAK ETMEMİŞTİ

Aslı Özkısırlar'ın 20 yıllık arkadaşı Emine Alagöz de gözyaşları içerisinde arkadaşını anlattı.

Alagöz, Aslı’nın çok iyi bir yaren, her insanın ihtiyacına koşan bir kadın olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

“Çok iyi arkadaş, duyarlı bir insandı. Dünyada hiç derdi yokmuş gibi yaşayan ve sürekli insanların yardımına koşan birileri vardır ya, Aslı da o insanlardan biriydi. Ben onun yaşadığı acıları yaşasam hayata kalamazdım. Ölmeyi belki kendim tercih ederdim. O böyle biri değildi. Hayatı yaşamayı, gezmeyi severdi. Küçük hayatları olan insanlarız. Hayattan bir sürü şey bekleyen ve hırsları olan insanlar değiliz. O nedenle Aslı bunu hak etmemişti."

Aslı ile son günlerinde dahi güzel şeyler yaşanacağına dair sohbet ettiklerini aktaran Alagöz, “Hastalığıyla mücadele ederken bile hayat doluydu. O yüzden böyle bir son düşünmedik. Ama son dönemlerde çektiği acılardan dolayı yemek bile yiyemediğini söylerdi” diye aktardı.

Çok kırgın ve öfkeli olduğunu sözlerine ekleyen Alagöz, “Önceden bu ülkede kaçıp gitmek isteyen çocuklara hep 'Gitmeyin birçok şey değişebilir' derdim. Ama artık gerçekten buna inanmıyorum. Burası bizi öldürmek isteyenlerin ülkesi… Adaletsizliğin en uç noktada olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bu ölümü başka hiçbir şeyle açıklayamazsın. İzmir’de bir sürü hastane var. Nasıl olur bir yatak bulunmaz? Belki sosyal medya hesapların da paylaşmasaydı. Kimse yaşadıklarından haberdar olmayacaktı” diye belirtti.

"ASLI'YI HASTALIK DEĞİL BU SİSTEM ÖLDÜRDÜ"

“Yatak yok demek, bulunmayacağı anlamına gelmez” diyen Alagöz, “Bizi çaresizlikle sınıyorlar. Pandemi koşullarında dolayı hiç kimse zor durumda olmazsa hastaneye gitmek istemez. Bunu düşünerek gelen insanların çaresizliğini görmeleri gerekir. Yatak yoktu açıklamasını samimi bulmuyorum. Çünkü aynı yatağı Londra’daki bir hasta için uçak ayarlayabiliyorlar. Hastalıklar bile sınıflandırılıyor. Aslı’yı hastalık değil, bu sistem öldürdü” diye konuştu.

LÜRFÜ ÇAMLI: HASTALARIN TAKİBİ YAPILMADI

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfü Çamlı da Özkısırlar’ın ölümüyle ilgili birçok belirsizliğin olduğunu, öncelikle ölüm sebebinin araştırılması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Pandemi sırasında yeterli organizasyon yapılamadığı için kronik, kanser hastalığı olanlar sağlığa erişimde ciddi sorunlar yaşadı. Birçok hastanın takibinde aksamalar oldu. Özelikle kanser vakalarının erken taranmalarında, diyabet, hipertansiyon sürekli takip gerektiren kronik hastalıkların takiplerinde ciddi aksaklıklar yaşandı. Sağlıkta erişimde problemler yaşandı. Pandemi sırasında yönetilememe sorunlarından bir tanesi kovid dışı hastalığı olan hastaların sağlığa erişememesidir. Aslı’nın durumu da bunla ilgilidir.”

"SORUMLULAR HESAP VERMELİ"

Özkısırlar’ın ölümüyle ilgili kafalardaki soru işaretlerin giderilmesi gerektiğini yineleyen Çamlı, “Herkes bir şey söylüyor. Bu soruların teyit edilmesi için araştırma yapılaması şart. Karanlıkta kalan noktaların açığa çıkması gerekir. Bizde Tabip Odası olarak konun takipçisiyiz. Özelikle bazı belgelere ulaşmada, hastanın takibiyle ilgili bir takım şeylere bakılmasında yarar var. Bu konu mutlaka araştırılmalı, gerçekler su üstüne çıkarılmalı, sorumlular hesap vermelidir. Neden öldüğü şeffaf bir şekilde ortaya konulmalı” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

İzmir’in Konak ilçesine bağlı Alsancak ilçesinde takı yapıp satan Aslı Özkısırlar, uzun süredir tanı konulamayan hastalığının akciğerlerine sıçramasıyla birlikte durumu kötüleşti. Tedavi için gittiği Bozkaya Hastanesinde 25 gün yatış yapılabilmesi için bekleyen Özkısırlar, 24 Mart’ta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Nerdeyse 10 günden fazladır hastaneye yatış için bekliyorum. Yatak yok. Ama siz yapın kongrenizi. Benim çektiğim ağrının, eziyetin ne önemi var sonuçta. Sürünerek ölürsünüz umarım” demişti.

31 Mart’ta hastalığı ağırlaşan Özkısırlar, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Durumunun kötüleşmesi üzerine 1 Nisan’da Özel Ege Yaşam Hastanesine kaldırılan Özkısırlar, 2 Nisan’da hayatını kaybetti.

PANDEMİ GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Özkısırlar’ın ölümü ardından sosyal medyada “#AslıÖlmediÖldürüldü” etiketiyle paylaşım yapılırken, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü açıklama yaptı.

Açıklamada, Özkısırlar’ın 10 yıldır “Relapsing polikondrit" ve "Cogan sendromu" ön tanısıyla takip edildiği, hastaya "abdominal aorta anevrizması" ve "trombüs" nedeniyle daha önce anjiografi yapıldığı ve stent takıldığı belirtildi.

Pendemi gerekçesiyle Özkısırlar’ın tedavisinin aksadığı savunulan açıklama da şunlar kaydedildi:

"Aynı tanı ile hastalığının takibi amacı ile yatırılarak gözetim altına alınması önerilmiştir. Bununla birlikte hastanın kronik rahatsızlığını takip eden hekimimiz tarafından acil bir durum olmadığı gerekçesiyle Kovid-19 salgını ve hastanın immunosupresif kullanması göz önüne alınarak risk alınmaması adına hastane yatakları tam dolu olmamasına rağmen uygun koşullar sağlanana kadar romatoloji servisine yatışının ertelenmesine karar verilmiştir… İmmunosupresif tedavi almakta olup salgın döneminde hastanelerimize gelmek zorunda kalan hastalarımıza dikkatle yaklaşılmakta, riskli hastalarla bir arada yatırılmamasına özen gösterilmektedir. Hastamızın kaybedilmesinin ilgili hastanemizde veya şehrimizde yatak bulunmaması ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte süreçle ilgili olarak detaylı soruşturma devam etmektedir." (MA)

Yorumlar (0)
10°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Namaz Vakti 15 Nisan 2021
İmsak 04:48
Güneş 06:20
Öğle 13:09
İkindi 16:51
Akşam 19:49
Yatsı 21:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. İstanbulspor 30 54
5. Altay 29 53
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Tuzlaspor 30 44
9. Ümraniye 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23