HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, milyonları ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) yurttaşlara ilişkin kanun teklifi verdiklerini söyledi. Paylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, "Eğer iktidarı kazanırlarsa zaten milleti üç kuruşa mahkûm ederiz diyorlar. İktidarı kaybedersek de EYT’nin maaş yükünü yeni iktidarın sırtına yükleriz diye bakıyorlar. EYT’lilerin hayalleriyle oynamanızı kabul etmiyoruz. Sayın Erdoğan, neden EYT’lilerin hayalleriyle oynuyorsunuz? Neden onlara umut verdiniz yılbaşında çıkacak diye ve onları borçlandırdınız? Bugün neden EYT meselesini erteliyorsunuz da erteliyorsunuz" sözleriyle eleştirdi. Paylan, EYT'nin çıkmadığı her ay için EYT'li yurttaşların cebinden 7 bin TL alındığını ifade etti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) yurttaşlara ilişkin kanun teklifi verdiklerini söyledi. Paylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı "EYT’lilerin hayalleriyle oynamanızı kabul etmiyoruz. Sayın Erdoğan, neden EYT’lilerin hayalleriyle oynuyorsunuz? Neden onlara umut verdiniz yılbaşında çıkacak diye ve onları borçlandırdınız? Bugün neden EYT meselesini erteliyorsunuz da erteliyorsunuz" sözleriyle eleştirdi. Paylan, EYT'nin çıkmadığı her ay için EYT'li yurttaşların cebinden 7 bin TL alındığını ifade etti.

HDP Milletvekili Garo Paylan, TBMM'de EYT'ye ilişkin basın toplantısı yaptı. Paylan, EYT'ye ilişkin kanun teklifi verdiklerini belirtirken, "Meclis bir hafta, 10 gün içinde bu yasayı çıkarabilir ve 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla da tüm EYT’li yurttaşlarımız emekli olabilir. Yasa teklifimiz ile EYT’lilerin miladını 8 Eylül 1999’dan 31 Aralık 1999’e çekiyoruz. Niçin bunu yapıyoruz? Çünkü 99 yılında hem Körfez Depremi oldu hem de Düzce Depremi oldu. Yurttaşlarımız işe girişlerini gecikmeli yaptılar. Bu açıdan EYT’lilerin yürürlük tarihini 31 Aralık 1999’a kadar işe girenler anlamında değiştirmeyi öneriyoruz" dedi. 

Garo Paylan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“AKP BİR GÜN ARALIK BİR GÜN OCAK BİR GÜN ŞUBAT BİR GÜN MART DİYOR. YARIN NİSAN, MAYIS DA DİYEBİLİRLER: Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) milyonlarca yurttaşımız emekli olmaya bekliyor. İktidar, geçtiğimiz yılın son aylarında EYT meselesini çözeceğiz dedi. Üstelik AKP Genel Başkanı Sayın Erdoğan, yılbaşına kadar EYT meselesi çözülecek ve gündemden düşecek dedi. Milyonlarca yurttaşımız SGK kurumlarının önünde kuyruk oldu. Borçlanma yaptı, kredi aldı, borçlandı. Neden? Yılbaşında emekli maaşımı alacağım diye. Ama şu anda milyonlarca EYT’linin hayalleriyle oynanıyor. Milyonlarca EYT’li emekli olmayı bekliyor ama AKP bir gün aralık bir gün ocak bir gün şubat bir gün mart diyor. Yarın nisan, mayıs da diyebilirler.

SAYIN ERDOĞAN, NEDEN EYT’LİLERİN HAYALLERİYLE OYNUYORSUNUZ: EYT’liler meselesini erteliyor. Çünkü bu meseleyi tam seçim ağzına kadar götürecekler. Seçim ağzında bu meseleyi çözmüş gibi yapacaklar. Eğer iktidarı kazanırlarsa zaten milleti üç kuruşa mahkûm ederiz diyorlar. İktidarı kaybedersek de EYT’nin maaş yükünü yeni iktidarın sırtına yükleriz diye bakıyorlar. EYT’lilerin hayalleriyle oynamanızı kabul etmiyoruz. Sayın Erdoğan, neden EYT’lilerin hayalleriyle oynuyorsunuz? Neden onlara umut verdiniz yılbaşında çıkacak diye ve onları borçlandırdınız? Bugün neden EYT meselesini erteliyorsunuz da erteliyorsunuz?

ERDOĞAN, ŞÖYLE BAKIYOR; BU MESELEYİ 3 AY ERTELERSEM 45 MİLYAR TL KARDA OLURUM DİYOR: Ben size söyleyeyim. Çünkü en az 2 milyon 250 bin yurttaşımız emekli olacak. Ortalama 7 bin TL maaş alacaklar. Bu meselenin maliyeti aylık 15 milyar TL olacak. Sayın Erdoğan, şöyle bakıyor; bu meseleyi 3 ay ertelersem 45 milyar TL karda olurum diyor. Ben bu 45 milyar TL ile yandaş müteahhitlerime daha fazla destek olurum diye bakıyor. Bunun gecikmesi, her bir yurttaşımızdan her ay 7 bin TL’nin ceplerinden çalınması anlamına geliyor.

YASA TEKLİFİMİZ İLE EYT’LİLERİN MİLADINI 8 EYLÜL 1999’DAN 31 ARALIK 1999’E ÇEKİYORUZ: Biz bu anlamda bir kanun teklifi verdik. EYT’nin derhal Meclis gündemine alınmasını ve yasalaşmasını öneriyoruz. EYT’li tüm yurttaşlarımızın 1 Ocak itibarıyla maaş almasını öneriyoruz. Meclis bir hafta, 10 gün içinde bu yasayı çıkarabilir ve 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla da tüm EYT’li yurttaşlarımız emekli olabilir. Yasa teklifimiz ile EYT’lilerin miladını 8 Eylül 1999’dan 31 Aralık 1999’e çekiyoruz. Niçin bunu yapıyoruz? Çünkü 99 yılında hem Körfez Depremi oldu hem de Düzce Depremi oldu. Yurttaşlarımız işe girişlerini gecikmeli yaptılar. Bu açıdan EYT’lilerin yürürlük tarihini 31 Aralık 1999’a kadar işe girenler anlamında değiştirmeyi öneriyoruz.

EYT’LİLER EMEKLİ OLMAYI BEKLİYOR SAYIN ERDOĞAN, NEDEN ONLARA SÖZ VERDİNİZ: Emekli aylıkları arasındaki dengesizlikleri giderecek bir intibak yasası çıkaralım diyoruz. Ya emeklilik alanını topyekûn düzenleyelim. 2000 öncesi işe girenler ile 2000-2008 arasında işe girenler arasında çok ciddi emekli maaşı farkı var. Bu emekli maaşları arasındaki farklarını giderecek bir intibak yasası çıkaralım. En düşük emekli aylığını da asgari ücret seviyesine yani 8 bin 500 TL’ye çıkaralım diyoruz. EYT’liler emekli olmayı bekliyor  sayın Erdoğan. Neden onlara söz verdiniz? EYT’yi çıkarmak yerine önüne engel koyuyorsunuz. Bu yasa tekliflerimiz bir an önce gündeme gelsin.

TÜM SİYASİ PARTİLER, ERDOĞAN’IN SÖZ VERDİĞİ GİBİ 31 ARALIK 2022 İTİBARİYLE EYT’Lİ TÜM YURTTAŞLARIMIZ EMEKLİ ETMELİDİR: Bu yasa teklifimize tüm siyasi partilerin destek vermesini bekliyoruz. Mademki saraydan irade konulamıyor bu konuda EYT konusunda Meclis irade koymalı. Tüm siyasi partiler, Erdoğan’ın söz verdiği gibi 31 Aralık 2022 itibariyle EYT’li tüm yurttaşlarımız emekli etmelidir.

AK Partili Veli Böke’den Göksun Ziyaretleri AK Partili Veli Böke’den Göksun Ziyaretleri

“PADİŞAHIM ÇOK YAŞA DEDİLER 5 YIL BOYUNCA YETMEDİ, ŞİMDİ ‘AYAKKABISINI ELİMİZLE YALAMAMIZ LAZIM’ EVRESİNE GEÇMİŞ OLDUK”

Paylan, AKP Ordu Milletvekili Şener Yediyıldız’ın katıldığı bir televizyon programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için “Daha ne olacak, biz Tayyip ağabeye ihaneti bırak, sırtımızda taşımamız lazım. Yani ayakkabısını elimizle yalamamız lazım” açıklamasıyla ilgili sorular üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şener Bey’in açıklamaları utanç verici buluyorum. Bizim görevimiz milletin vekilleri olarak yürütmeyi dengelemek ve denetlemek. Bizim görevimiz yalakalık yapmak değil, ama Şener Bey yalakalıkta yeni bir aşamaya geçmiş. Padişahım çok yaşa dediler 5 yıl boyunca yetmedi, şimdi ‘Ayakkabısını elimizle yalamamız lazım’ evresine geçmiş olduk. Aslında Şener Bey, yeni dönemin milletvekilliğinin işaretlerini veriyor. Bu dönem padişahım çok yaşa dedik yetmedi, yeni dönem listelere girebilmek için artık sayın Cumhurbaşkanı’nın ayakkabısını yalarız evresine geçiyor. Bu dönem parlamentoda sayın Cumhurbaşkanı ne yasa gönderdiyse ferman kabul ettiler. Padişahım çok yaşa dediler, el kaldırdılar, el indirdiler. Artık yeni dönemde ‘Ayakkabılarını yalayacağız’ diyenler Meclis listesine girecekler. Herhalde Şener Bey bu yalakalıkla yeni dönem listelerine girmeyi garantilemiştir.”

“SAYIN NEBATİ’NİN ŞUNDAN HABERİ YOK, BUGÜN ANKARA’DA SİMİDE YÜZDE 40 ZAM GELDİ”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Türkiye ekonomisi hakkında sözlerine ilişkin Paylan, “Sayın Nebati, enflasyonun yüzde 64’lerde olduğunu iddia ediyor ama sayın Nebati’nin şundan haberi yok. Bugün Ankara’da simide yüzde 40 zam geldi. Ve simit 5 TL’den 7 TL’ye yükseldi. Veya son 1 yılda süt 7 TL’den 30 TL’ye çıktı. Bundan haberi yok. Yüzde 300-400 yükseldi. Ama sayın Nebati, TÜİK eliyle enflasyonu düşük gösteriyor. İşçiye, memura, emekliye düşük zam veriyor” eleştirisini yaptı.