(ANKARA) - CHP Milletvekili İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli adıyla açıklanan yeni eğitim öğretim müfredat taslağını eleştirdi. İlgezdi, “Cumhuriyet devrimlerine, Cumhuriyet’in kazanımlarına tamamen düşman olan bu müfredat kabul edilemez” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" adıyla açıklanan yeni eğitim öğretim müfredat taslağında seçilen, kullanılan kavramların ideolojik bir anlayışın ifadeleri olduğunu söyledi. İlgezdi, yaptığı açıklamada, “Bu müfredat aslında Aleviliği ‘bozuk düzen’ olarak tanımlayan Nurettin Topçu’nun ifade ettiği model ile eşleşmekte. Nurettin Topçu’nun bir kitabından alınan bir kavram. 'Türkiye'nin Maarif Davası.’ Maarif Osmanlıca eğitim-öğretim anlamında. Ders içeriklerine baktığımızda her dersin içeriğine dini odaklı bilgiler eklenmiş, eğitim modelinde kullanılan kavramlar, sözcükler de ulusal-toplumsal gerçeklikle ve ihtiyaçlarla bağıntılı olmaktan çok ideolojik bir anlayışın ifadeleri” dedi.

Fenerbahçe, Süper Lig’i ikinci tamamladı Fenerbahçe, Süper Lig’i ikinci tamamladı

"NAZIM HİKMET, YAŞAR KEMAL GİBİ DEĞERLERİMİZ YOK"

“Bilimden uzak, adeta tarihe ihaneti ve Cumhuriyet düşmanlığı barındıran bu eğitim modelinin kabul edilebilir hiçbir yanı yok” diyen İlgezdi, şunları söyledi:

“Evrenin oluşumu tamamen dini bir açıdan anlatılmakta. ‘Anadolu'nun Türkleşmesi’ olan konu başlığı ‘Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşması’ olarak değiştirilmiş. 2. Abdülhamit'e özel bir övgü var ama birçok konunun temeli olan integral müfredatta yok. Bilimsel bilginin olmadığı müfredatta AKP’nin idolü Necip Fazıl Kısakürek, sol görüşe sahip olanlara, 'Şeytan topluluğu' diyen Sezai Karakoç ve Aleviliği, “Bozuk zihniyet” olarak tanımlayan Nurettin Topçu 'Medeniyete yön verenler' arasında yer alırken, Nazım Hikmet, Yaşar Kemal gibi memleket sevgisi aşılayan değerlerimiz yok."

"ATATÜRK'E OLAN KİN VE DÜŞMANLIĞI GÖSTERİYOR"

Açıklamasında yeni müfredatta İnkılap Tarihi derslerinden çıkarılan konuları da değerlendiren İlgezdi, “Yalnızca İnkılap Tarihi’nde yapılan değişiklikler bize çok net bir şeyi, milli tarihe ve Atatürk’e olan kin ve düşmanlığı gösteriyor. 15 Temmuz’dan bahsedilirken, Atatürk'ün içinde olduğu konular ve laiklik konuları azaltılıyor. Cumhuriyet devrimlerine çok yüzeysel değiniliyor. İnkılap Tarihi’nin ana konusu Cumhuriyet devrimleriydi ama azaltarak yok haline getirildi. Cumhuriyet devrimlerine, Cumhuriyet’in kazanımlarına tamamen düşman olan bu müfredat kabul edilemez” ifadesini kullandı.