Türkiye Fırıncılar Konfederasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar’ın "Aralık ayı gelmeden ekmek 7,5 liraya çıkacak" iddiasını yalanladı. Balcı, “Çok rahat bir şekilde söyleyebilirim ki, aralık ayında ekmek 5 lira üzerinde olmayacak, azami fiyat olarak uygulanan uygulanacak Türkiye’de. Ocak ayında da kamuoyunda yer aldığı şekilde bir ekmek fiyatı ile karşı karşıya kalmayacağız” diye konuştu. Balcı, Kolivar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını, konu ile ilgili RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ile görüştüğünü de açıkladı.

Türkiye Fırıncılar Konfederasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar’ın "Aralık ayı gelmeden ekmek 7,5 liraya çıkacak" iddiasını yalanladı. Balcı, “Çok rahat bir şekilde söyleyebilirim ki, aralık ayında ekmek 5 lira üzerinde olmayacak, azami fiyat olarak uygulanan uygulanacak Türkiye’de. Ocak ayında da kamuoyunda yer aldığı şekilde bir ekmek fiyatı ile karşı karşıya kalmayacağız” diye konuştu. Balcı, Kolivar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını, konu ile ilgili RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ile görüştüğünü de açıkladı.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatlarının aralık ayında 7,5 TL olacağını iddia eden ve önceki gün TV’de yaptığı bazı açıklamaları nedeniyle bugün İstanbul’da tutuklanan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar’ı eleştirdi. Balcı, Ankara’da Federasyon merkezinde düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu:

“BU MESLEĞİ İCRA ETMEYEN KİŞİYİ ŞİDDETLE KINIYORUZ, NEFRETLE KARŞILIYORUZ”

“Son üç gündür kamuoyunda ekmek ile ilgili yapılan açıklamalar ülkemizde yaşayan milletimizi üzdüğü gibi fırıncı esnafımızı, başta biz olmak üzere üzmüştür. Kendisinin fırıncı olmadığı, fırıncı esnafını hiçbir şekilde temsil etmeyen 30 tane üye yapan, İstanbul’da 3 bin tane işletmemiz varken bu mesleği icra etmeyen kişiyi şiddetle kınıyoruz, nefretle karşılıyoruz. Doğru bulmuyoruz.

BASINI DA ELEŞTİRDİ

Bununla ilgili açıklama yapılırken bu kişinin bu mesleği icra etmediğini, yaptığı açıklamanın gerçekle bağdaşmadığını ve buna basında yer verilmesinin doğru olmayacağını ilgili basın-yayın kuruluşuna ifade etmemize rağmen bunu yayına çıkartarak bu talihsiz açıklamaları sebep olunmasını doğru bulmuyoruz. Aynı kişi Türk milletimize hakaret ettiği gibi yanlış ifadeler kullanarak gerçekle bağdaşmayan açıklamalarda bulunmuştur.

“BAYANLAR GÜNDE 200 GRAM, ERKEKLER 250 GRAM EKMEK TÜKETEBİLİR”

İnsanımızın yılda 210 kilogram ekmek tükettiğini söylüyor. Oysaki bizim insanımız yılda 81 kilo ekmek tüketiyor. Yani, günde ortalama 224 gram ekmek tüketiyor. Bayanlar günde 200 gram, erkekler 250 gram ekmek tüketebilir. Eğer onun gibi yılda 210 kilogram ekmek tüketmiş olursa, biz 243 milyon adet ekmek tüketmiş olmamız gerekiyor. Türkiye’de bugün 96 milyon adet ekmek tüketiliyor. 101 milyon adet ekmek üretiliyor. Yaklaşık, 4 bin 900 milyon adet israf ediliyor. Yani rakamlara baktığımızda ‘ben bilimsel veriler açıklıyorum’ diye açıklama yaptığında hiçbir bilimle alakası olmayan, tamamen talihsiz bir açıklama olduğunu görüyoruz.

“NİMETLE DALGA GEÇİLMEZ” DEDİ VİTAMİN EKSİKLİĞİNİ ANLATTI

Ekmekle alakalı küçümseyici ifadeler kullanması saygısızcadır. Ekmek dünyada yaşayan insanlar için nimettir. Nimetle dalga geçilmez. Ekmek, insanlarımızın vazgeçilmezidir. Ekmek, B1, B2, B6 vitaminlerinin yanında magnezyum, çinko gibi elementleri de barındırır. Peki, B1 vitamin eksikliği olduğunda ne olur? Sinir sistemi bozukluğu kabızlık, beriberi hastalığı yaşanır. B2 vitamini eksikliğinde de yorulma, diş etlerinde bozukluk, cildin sertleşmesi anlamına gelir. B6 vitaminin eksikliğinde de ileri derecede Parkinson hastalığı meydana gelir.  Demek ki şu an yapmış olduğumuz açıklama ile vatandaşımızın çok fazla söylendiği gibi ekmek tüketmediği, ihtiyacı kadar ekmek tükettiğini ifade etmiş oluyoruz. Bu kişiler hiçbir yetkisi yokken, fiyat talep etme yetkisi olmamasına rağmen komisyonda, bir görevi olmamasına rağmen kanunla tanımlanan bir görevi olmamasına rağmen ekmek fiyatı konusunda, ekmek aralık ayında 7,5 lira olacak açıklaması da gerçek dışıdır. Çünkü, bu kişilerin fiyat talep etme yetkisi de yoktur.

YILDIRIM KAYA’DAN BAKAN SOYLU’YA: “KIZILAY'IN MANİSA ŞEHZADELER'DE BULUNAN APARTMANDAKİ 16 DAİRESİ, KİRACILARINA BİLGİ VERİLMEDEN DEĞERİNİN ALTINDA SATILMIŞ MIDIR” YILDIRIM KAYA’DAN BAKAN SOYLU’YA: “KIZILAY'IN MANİSA ŞEHZADELER'DE BULUNAN APARTMANDAKİ 16 DAİRESİ, KİRACILARINA BİLGİ VERİLMEDEN DEĞERİNİN ALTINDA SATILMIŞ MIDIR”

Ekmek gibi hassas konuda gerek fırıncı esnafını temsilen Fırıncılar Federasyonu, ülke genelinde bir açıklama yapacaksa Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yapılan açıklama, bizim üst kuruluşumuz olan Türkiye Esnaf, Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken’in yapacağı açıklamalar dikkate alınmalı ve doğru bir şekilde vatandaşa duyurmamız gerekir. Bunun dışındaki açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Bilgi kirliliğine neden vermektedir.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK… DÜN RTÜK BAŞKANIMIZA GÖRÜŞTÜM”

Dün biz bu kişiyle ilgili, Ankara savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Bu tür yetkisiz kişilerin ekmek konusunda kamuoyunda yanlış bilgilendirmemesi konusunda dün RTÜK başkanımıza görüştüm, yazımız ile müracaat edeceğiz. İlgili yayın kuruluşları temsil yetkisi olmayan, kanunla yetki verilmeyen kişilerin açıklamalarına yer verilmemesi konusunda. Bu tür kişiler yanlarına belediye denetim elemanı alarak, fırınları denetlemeye gittiği ihbarları da bize geliyor. Bu olumsuzlukların yaşanmaması için de bugün İçişleri Bakanlığı’mıza da konuyla ilgili müracaatımızı yapacağız.

“ERDOĞAN’IN TALİMATI İLE DESTEKLERİN DEVAM ETMESİ ESNAFIMIZI BÜYÜK ÖLÇÜDE RAHATLATMAKTA”

Ekmek fiyatlarına gelecek olursak, yanlış bilgilendirme ile ekmek konusunda halkımızı tedirgin etmememiz gerekiyor. İlgili bakanlığın TMO’nun, Ticaret Bakanlığı’nın yapmış olduğu çalışmalar neticesinde ekmek konusunda mağduriyet yaşanmaması için çalışma yapıldı. En son haziran ayında uzun süredir desteklenmelerin devam etmesi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile desteklerin devam etmesi esnafımızı büyük ölçüde rahatlatmakta.

“ARALIK AYINDA EKMEK 5 LİRA ÜZERİNDE OLMAYACAK”

Şunu göz ardı edemeyiz. Bir tek unla ekmek meydana gelmiyor. Birçok giderlerimiz var, doğalgaz, elektrik, akaryakıt, kira bu giderler karşısında esnafımız da mağdur olmaması için en makul seviyede rakamlar bugüne kadar gelindi… Çok rahat bir şekilde söyleyebilirim ki, aralık ayında ekmek 5 lira üzerinde olmayacak, azami fiyat olarak uygulanan uygulanacak Türkiye’de. Ocak ayında da kamuoyunda yer aldığı şekilde bir ekmek fiyatı ile karşı karşıya kalmayacağız. Nasıl ki, 2022 yılında şubat ayında ekmeğin 7 lira olacağı söyleniyordu. Bu gerçekleşmedi, bunun gerçekleşmemesi için bugüne kadar nasıl çalışma yaptıysak, nasıl fırıncı esnafımız fedakârlık gösterdiyse bu konuda da gerekli çalışmaları yapacağız.”