Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-4 savaş uçağının boş yakıt deposu Ankara’da TPAO otoparkındaki araçların üzerine düştü, üç araç hasar gördü. Olaya şahit olan Adnan Akkuş, “Aşırı derece yüksekteydi. Sesler aşırı derece olduğu için burada pilotun sesten dolayı yukarıya bakmalarını sağlamak için yaptığını düşündüm. Ki bu parçanın düştüğünden dolayı yapmıştır diye düşünüyorum hala” dedi. Tank, askeri yetkililerin incelemesinin ardından kamyonete konularak olay yerinden götürüldü. 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait bir F-4E 2020 savaş uçağının bir parçası öğlen saatlerinde, Ankara’da Mustafa Kemal Mahallesi’nde bulunan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na ait otoparktaki araçların üstüne düştü. Kimsenin yaralanmadığı kaza için Milli Savunma Bakanlığı, “Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait F-4 savaş uçağının bir parçası Ankara semalarında uçuşu esnasında bilinmeyen bir sebeple TPAO’ya ait açık bir otoparka düşmüştür. Bahse konu uçak emniyetli şekilde bir şekilde Eskişehir meydana iniş yapmıştır” açıklamasını yaptı.  

Hendek açıldı... Gümüldür Fayı'nı inceliyorlar Hendek açıldı... Gümüldür Fayı'nı inceliyorlar

ANKA Haber Ajansı, boş yakıt deposunu olay yerinde görüntüledi. Olay yerine Hava Kuvvetleri Komutanlığı kaza kırım ekibi gelerek incelemede bulundu. Olayda üç araç hasar gördü. Ankara İtfaiyesi ekipleri, düşen yakıt deposunu vinç kullanarak araçların üzerinden kaldırdı. İncelenen yakıt deposu Hava Kuvvetleri’ne ait kamyona yüklenerek buradan götürüldü.

Yakın tankının araçların üzerine düşüşüne, caddenin karşısından şahit olan Adnan Akkuş şunları söyledi: 

“Uçağın havadan geçtiğini gördüm. Fakat aşırı derece sesli geçtiğini görünce, dikkat ettim. Neden bu kadar sesli diye. Aşırı derece yüksekteydi. Sesler aşırı derece olduğu için burada pilotun sesten dolayı yukarıya bakmalarını sağlamak için yaptığını düşündüm. Ki bu parçanın düştüğünden dolayı yapmıştır diye düşünüyorum hala. Aşırı derecede sesi duyunca, dikkatlice yukarıya baktığımızda uçağın geçtiğini fakat uçak geçtikten yarım dakika sonra da patlama sesini duyduk. Ufak bir parça gözüktü ama onun parça olup olmadığı da belli değildi. Sonrasında ben uçağa devamlı baktım. Arkasından patlama sesi gelince bu tarafa döndüm. Baktık ama görünmüyordu ağaçlar arasında zaten. Güvenlik arkadaşların birden dışarıya çıktıklarını gördüm. Bizim güvenlik arkadaşlarımız da dışarıya baktılar. Ne oluyor diye. İnsanların zarar görmesini istemediğinden dolayı, gökyüzüne bakmalarını istercesine o sesi o kadar çok açtığını düşünüyorum.”

MODERNİZE EDİLEN UÇAKLAR

İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI-Israel Aircraft Industries Ltd.) ile 1997 yılında ortak başlatılan modernizasyon projesiyle Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki 53 adet F-4E üzerinde yapısal güçlendirme, yeni nesil navigasyon sistemleri, HUD (Head-Up Display), HOTAS (Hands on Throttle-and-stick), MFD (Multi-Function-Display), yeni nesil radyo ekipmanı, mevcut AN-APQ 120 radarının ELTA ELO/M-2032 radarı ile değişimi sağlandı. Ayrıca uçağın silah taşıma kabiliyeti yeni nesil silahlarla güçlendirildi. Modernizasyon kapsamında F-4'lerin 28 uçaklık bölümü 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı, Eskişehir'de, 26 uçaklık bölümü İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI) tesislerinde tamamlandı. Modernizasyondan sonra uçak F-4 2020/Terminatör adını almıştır. F-4’ler 2002'deki modernizasyonlarından sonra Türk Hava Kuvvetleri'nde 2020 yılına kadar aktif görev yapması planlandı, ancak RF-4E / TM uçakları 2013 yılında Işık Projesi ile yeniden modernize (yenileştirme) edilmiştir.