Emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak EYT düzenlemesi için hareketlilik arttı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakan Bilgin ve Bakan Nebati'yi taslak çalışmaları tamamlanan EYT yasası gündemiyle kabul etti. EYT ile emeklilik için yaş şartı, sınırı olacak mı? Son kararı Başkan Erdoğan'ın vermesi bekleniyor.Son kararı Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Aralık 2022 tarihinde Kabine Toplantısı'nın ardından vermesi bekleniyor.

EYT'de sona doğru! Yaş sınırı gelecek mi?

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesiyle ilgili son toplantı Beştepe'de yapıldı. Toplantıda, yaş sınırının gündeme geldiği öğrenildi.

EYT'de sona doğru! Yaş sınırı gelecek mi? - Resim: 1

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde sona yaklaşılırken Beştepe'de dün önemli bir toplantı gerçekleşti.

EYT'de sona doğru! Yaş sınırı gelecek mi? - Resim: 2

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldı.

EYT'de sona doğru! Yaş sınırı gelecek mi? - Resim: 3

Toplantıda, AK Parti TBMM Grup Başkanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı da yer aldı.

EYT'de sona doğru! Yaş sınırı gelecek mi? - Resim: 4

İki bakan geçen hafta çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da bir araya gelmişti.

EYT'de sona doğru! Yaş sınırı gelecek mi? - Resim: 5

YAŞ SINIRI GÜNDEME GELDİ

NTV'den Özgür Akbaş'ın haberine göre, toplantıda 'EYT'de yaş sınırı düzenlemesine gidilebilir' görüşü çıktı. Buna göre kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı gündeme geldi.

Düzenlemeyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Yaş sınır gelip gelmeyeceği konusunda net bir karar alınmadı. Yeni bir toplantı yapılabileceği belirtiliyor.

EYT'de sona doğru! Yaş sınırı gelecek mi? - Resim: 6

Düzenlemenin enflasyona etkisi, şirketlerin mali yükünün artması ve kamuya gelen yükün hesaplandığı belirtiliyor.

KILIÇDAROĞLU: “BU MEMLEKETİN NAMUSLU İNSANLAR TARAFINDAN YÖNETİLMESİ GEREKMİYOR MU ARTIK?,” KILIÇDAROĞLU: “BU MEMLEKETİN NAMUSLU İNSANLAR TARAFINDAN YÖNETİLMESİ GEREKMİYOR MU ARTIK?,”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, önceki açıklamalarında yaş sınırı olmayacağını söylemişti. Bilgin, kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresini dolduran ve 5 bin prim günün tamamlayanların düzenlemeden yararlanacağını açıklamıştı.

EYT'de sona doğru! Yaş sınırı gelecek mi? - Resim: 7

EYT DÜZENLEMESİ NEDİR?

EYT düzenlemesi 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanları ilgilendiriyor. Bu tarihte yasanın çıkması sonrasında emeklilik için yaş şartı getirilmişti.

EYT'de sona doğru! Yaş sınırı gelecek mi? - Resim: 8

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen haftaki kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, "Emeklilik için yılını doldurup yaş şartını bekleyenlerle ilgili çalışmamızı en kısa sürede tamamlayıp kamuoyuna açıklayacağız" demişti.

Emeklilikte yaşa takılanlar için nefesler tutuldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin düzenleme ile ilgili son toplantı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirildi. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de katıldı.

Gelen son dakika haberine göre; Başkan Recep Tayyip Erdoğan, EYT gündemini görüşmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'yi kabul etti.

Artık bu aşamadan sonra EYT şartları ile ilgili açıklamanın Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılması bekleniyor.

EYT SON DAKİKA: YAŞ ŞARTI, SINIRI OLACAK MI?

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Başkan Recep Tayyip Erdoğan EYT yasası gündemiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'yi kabul etti.

Bakan Bilgin'in teknik konularda, Bakan Nebati'nin ise bütçe konusunda Başkan Erdoğan'a sunum yapması bekleniyor. "EYT ile emeklilik için yaş şartı, sınırı olacak mı?" konusunda Başkan Erdoğan'ın karar vermesi bekleniyor.

Dünde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin düzenlemeyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplantı yapıldı.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN EYT İÇİN DOĞRUDAN TALİMAT

Emeklilikte yaşa takılanlar için yapılan çalışma tamamlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda 1999 düzenlemesi öncesi hakları sigortalıya sağlayacak formül üzerinde yoğunlaşarak çözüm rotasını çizdi. Buna çalışmaya göre EYT'ye tabi olacaklar prim ve sigortalılık süresini doldurduğu anda emeklilik hakkı elde edecek.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 3'LÜ EYT zirvesi! Emeklilikte yaşa takılanlar için kritik tarih belli oldu |

Gelen son dakika haberine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırladığı EYT taslağı bu şekilde iken gerçekleşen 3'lü zirvede EYT çalışmasında yaş şartı da masaya yatırıldı. Özellikle işveren tarafından gelen talep dikkate alındı. 2 milyon kişinin biranda emekli edilmesinin işveren ve bütçe üzerinde ağır yük oluşturması nedeniyle yaş şartı yeniden gündeme geldi. Kadınlarda 48 erkeklerde ise 50 yaş şartı konuşulan yaş aralıkları oldu.

EYT'DE YAŞ ŞARTI İÇİN SON KARARI BAŞKAN ERDOĞAN VERECEK

Son kararı Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Aralık 2022 tarihinde Kabine Toplantısı'nın ardından vermesi bekleniyor.

Sabah