Milyonlarca kişinin gözü kulağı EYT düzenlemesinde. AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç'tan düzenlemeye dair yeni bir açıklama geldi. Tunç "Milletvekillerinin büyük bölümü imzaladı. Teklif çok kısa süredece sunulacak ve birkaç gün içine komisyonda görüşülecek." ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi kanun teklifinin teknik çalışmalarının tamamlanıp, imzaya açtıklarını hatırlatarak, "Hızlı bir şekilde komisyonda görüşerek Genel Kurul'da yasalaşması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İlk etapta yaklaşık 2 milyon 250 bin, sonraki süreçte 4 milyon 800 bin vatandaşımız emeklilik imkanına kavuşmuş olacak.
Milletimizin beklentilerine cevap vererek 3600 ek gösterge, sözleşmeli memurların kadroya alınması, asgari ücret, emekli maaşları, memur maaşlarıyla ilgili düzenlemeleri yaptığımız gibi EYT problemini de inşallah kısa süre içerisinde çözmüş olacağız" açıklamasında bulundu.   Tunç Açıklamasında "Milletvekillerinin büyük bölümü imzaladı.Teklif çok kısa süredece sunulacak ve birkaç gün içine komisyonda görüşülecek." ifadelerine yer verdi.  EYT'de ilk promosyon! Ne kadar ücret alacaklar? EYT'de ilk promosyon! Ne kadar ücret alacaklar? 

EYT'DE İLK PROMOSYON! NE KADAR ÜCRET ALACAKLAR?  

Milyonlarca kişinin gözü kulağı EYT düzenlemesine çevrildi. Bakan Bilgin EYT'li vatandaşların ilk maaşlarını 1 Mart'ta alacaklarını söyledi. Peki emekli maaşını alan EYT'liler promosyonlarını ne zaman alacak? Ekonomist Muhammet Bayram merak edilen süreci tek tek anlattı.  
 

EYT düzenlemesinin hayata geçmesine sayılı günler kaldı. EYT konusunu çözüme kavuşturacak kanun teklifi, AK Parti TBMM Grubu'nda milletvekillerinin imzasına sunuldu. Öte yandan Bakan Bilgin EYT'li vatandaşların ilk maaşlarını 1 Mart'ta alacaklarını söyledi. Peki emekli maaşını alan EYT'liler promosyonlarını ne zaman alacak? Ekonomist Muhammet Bayram merak edilen süreci tek tek anlattı. Bayram milliyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:  

ANTALYA’DAKİ CENNET VE BOSTANLIK KOYLARINDA TESİS İNŞAATI SÜRÜYOR… PHASELİS’E DOKUNMA HAREKETİ’NDEN EROL MALÇOK: “PROJE DURDURULSUN, BÜTÜN BETONLAR SÖKÜLSÜN” ANTALYA’DAKİ CENNET VE BOSTANLIK KOYLARINDA TESİS İNŞAATI SÜRÜYOR… PHASELİS’E DOKUNMA HAREKETİ’NDEN EROL MALÇOK: “PROJE DURDURULSUN, BÜTÜN BETONLAR SÖKÜLSÜN”

EYT’LİLERE PROMOSYONLAR NE ZAMAN YATAR?  “Maaş promosyonu emekli maaş almaya hak kazanmakla beraber alınabiliyor. Emekli maaşı aylığı bağlanmasıyla beraber yani SGK sisteminde kişinin emekli olduğu gözükmesiyle birlikte vatandaşımız banka seçimi yapabiliyor. Bankaların bir promosyon yarışı içerisine gireceğinden bahsetmiştik.  
 

8 BİN 500 İLE 15 BİN LİRA ARASINDA OLACAK’  Merkez Bankası’nın liralaşma stratejisine uygun olarak bankalar TL mevduatları daha fazla tutmak zorundalar. EYT’li vatandaşlarımız promosyon fiyatları alarak en yükseğini seçmelilerdir. Ortalama promosyonlar kamu bankalarında daha düşük olacak ama özel bankalarda 8 bin 500 ile 15 bin lira arasında bir promosyon olacaktır.

 ‘MART AYINDA PROMOSYONLARINI ALABİLECEKLER’  Yani eğer EYT’li vatandaşlarımız şubatta kanun yasalaşır ve dilekçelerini verirlerse mart ayında ilk emekli ikramiyesinin alınmasıyla beraber emeklilik maaş promosyonlarını alabileceklerdir. Ancak bankalarla anlaşma yapmak zorunludur.  EYT’LİLERİN MAAŞLARI NORMAL EMEKLİLER GİBİ Mİ HESAPLANIYOR?  Öncelikle EYT’lilerin emekliliği ile diğer emekliler arasında fark yok. Emeklilere maaş artışı yapılacaksa onlara da artış yapılacak. SGK’nın sitesinde ‘Emekli olursam ne kadar maaş alırım?’ uygulaması var. Orada maaş hesaplanıyor. Emekli aylığı hesaplamasında aylık bağlama oranları, büyüme oranı ve enflasyon oranı devreye giriyor. O yüzden EYT’li ile diğer emeklilik arasında farklılık bulunmamaktadır.   Haziran sonu itibarıyla 2. altı ay zammı alındığında normal emekliler ne kadar zam alacaksa EYT’liler de aynı zammı alacaktır.”