Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde silahlı saldırı: 4 ölü

Eskişehir Osman Gazi Üniversitesinde silahlı saldırı neticesinde aralarında Türk Eğitim sen üyesi Fak.Sek.Fatih Özmutlu'nun da bulunduğu dört kişi hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin. Ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde silahlı saldırı: 4 ölü

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi'nde gerçekleştirilen silahlı saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre olay, saat 15.00 sıralarında Meşelik Kampüsü'nde meydana geldi.

Eğitim Fakültesi'nde araştırma görevlisi olan Volkan Bayar, henüz belirlenemeyen nedenle, fakülte binasının 3. katında üniversite personeli üzerine ateş açtı.

SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDENLER 

Saldırıda Dekan Yardımcısı Mikail Yalçın, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu, araştırma görevlisi Yasir Armağan ile öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Serdar Çağlak hayatını kaybetti. 
3 kişinin de hafif yaralandığı bildirildi.

Olay sonrası büyük panik yaşanan kampüse, çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi.

OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER

Saldırgan üniversitenin güvenlik görevlileri ve çevredekiler tarafından yakalandı. İl emniyet müdürlüğüne götürülen zanlının sorgusunun sürdüğü belirtildi.

KARŞILIKLI SUÇLAMALARDAN DOĞAN HUSUMET

Saldırının sebebi ise araştırılıyor. Bayar'ın FETÖ'cü olmakla suçlandığı ve saldırıyı bu nedenle gerçekleştirdiği öne sürüldü. Bu suçlamanın karşılıklı olduğu; Bayar'ın da öldürdüğü 4 kişiyi FETÖ'cülükle suçladığı ve onlar hakkında rapor hazırladığı öğrenildi. Bayar hakkında ayrıca sözlü saldırı nedeniyle idari soruşturma başlatılmış olduğu kaydedildi.

18 KEZ ATEŞ ETTİ

Öte yandan saldırıyla ilgili bazı detaylar ortaya çıktı. Saldırı sırasında canik marka 9 mm'lik silah kullanıldığı ve 18 kez ateş edildiği bildirildi. Saldırıda ölen Mikail Yalçın'ın zanlıya kendi silahıyla karşılık vermek istediği ancak başarılı olamadığı da belirtildi.

ABD'DE YÜKSEK LİSANS YAPMIŞ

1981 Ankara doğumlu olan zanlı Volkan Bayar'ın psikolojik sorunları olduğu öne sürüldü. Yüksek lisansını ABD'nin Denver Üniversitesi'nde yapan Bayar'ın eşinin de aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştığı öğrenildi. 

3 SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

Olayla ilgili açıklama yapan Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak olayın soruşturulması için 3 savcı görevlendirildiğini söyledi. Çakacak, "Başsavcılığımız olaya el koydu. Olayın araştırması yapılıyor. Olay aydınlatıldıkça gerekli açıklama yapılacaktır" diye konuştu. 

ASIL HEDEF DEKAN MIYDI?

Rektör. Prof. Dr. Hasan Gönen'den saldırıyla ilgili bir açıklama geldi. Gören yaşanan olayı şöyle anlattı:

"Volkan ismindeki bir araştırma görevlimiz, dekan beyin odasına giriyor. Dekan bey orada tesadüfen yokmuş. Volkan Bayar tarafından eğitim fakültemiz sekteri Fatih Özmutlu, dekan yardımcımız Mikail Yalçın ve araştırma görevlilerimizi kurşunla vurmuştur. Daha sonra dekan yardımcımız ve üst katta 2 araştırma görevlimizi de vurmuş. Daha sonra elinde tabanca ile binayı terk ettikten sonra güvenlikçilerimiz takip ekmişler. Biraz ileride polis derdest etmiş. Durum bundan ibaret. Şu anda şimdilik 4 ölümüz var. Başımız sağ olsun. Osmangazi Üniversitesi camiası olarak inşallah bu tür hadiseleri bir daha yaşamayız. Başımız sağ olsun." 

"DEFALARCA DİLEKÇE VERDİK"

Saldırının ardından açıklama yapan Prof. Dr. Ayşe Aypay, kendisinin adliyede olduğu için kurtulduğunu belirterek, "Eğer ifade vermeye gitmeseydim 5’inci cenazesi bendim" dedi.

YÖK ve Rektörlüğü suçlayan Aypay, “Neden işlem yapmadılar? 1.5 yıldır defalarca dilekçe verdik, hepsinin üzerine yattılar. Volkan Bayar’a dokundurtmadılar. Volkan'ı korumanın bedelini kim ödeyecek?” diye konuştu.

"EŞİM İFTİRALARI NEDENİYLE İŞTEN ATILDI"

Aypay, şöyle konuştu: “Benim eşim, onun iftiraları yüzünden işinden atıldı. 5,5 ay hapis yattı. Kim ödeyecek? Bir sürü arkadaşım mağdur oldu. Bütün bunlara rağmen rektörlük sonuna kadar korudu. Kavga dövüş taratıp sistemlere soktuk biz o dilekçeleri. Soktuk da ne oldu hiçbirine cevap alamadık. Şimdi kim verecek 4 tane mazlum canın hesabını? Volkan Bayar gerçek anlamda vatan haini, tescilli FETÖ'cü olduğu her ifadesinde ortada olan birşeyi kimse görmek istemedi. Defalarca yalan söylediğini söyledik. Mahkeme beraat ettirdi, Volkan'ı korudular." 

YÖK BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ndeki silahlı saldırıya ilişkin, savcılığın açtığı soruşturmanın olayı aydınlatacağına inancının tam olduğunu belirtti. 

Saraç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: "Bu dehşet verici olay hepimizi derinden sarsmıştır. Saldırı neticesinde görevleri başında hayatını kaybeden kıymetli akademisyenlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine sabr-ı cemil niyaz ederim. Savcılığın açmış olduğu soruşturmanın olayı aydınlatacağına inancımız tamdır. Başta Eskişehir Osmangazi Üniversitesi camiası olmak üzere bütün akademik camiamızın başı sağ olsun."

YÖK'TEN İDARİ SORUŞTURMA

Öte yandan YÖK, Yükseköğretim Denetleme Kurulundan bir üyeyi, saldırıya ilişkin idari soruşturma yapmak üzere görevlendirdi.

SINAVLAR ERTELENDİ

Saldırı nedeniyle fakültede öğleden sonraki sınavların ertelendiği duyuruldu.

Eskişehir Osman Gazi Üniversitesinde silahlı saldırı neticesinde aralarında Türk Eğitim sen üyesi Fak.Sek.Fatih Özmutlu'nun da  bulunduğu dört kişi hayatını kaybetti.
Allah rahmet eylesin. 
Ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Önder KAHVECİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER