Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hükümet olarak, yerli yabancı ayrımına gitmeden, kimseyi ayırmadan dışlamadan Türk ekonomisine güvenen herkese sahip çıkıyoruz. Bu topraklara değer katan, üreten, ihraç eden insanımızın aş ve iş sahibi olmasına vesile olan tüm yatırımcılara destek vermeyi görev biliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hükümet olarak, yerli yabancı ayrımına gitmeden, kimseyi ayırmadan dışlamadan Türk ekonomisine güvenen herkese sahip çıkıyoruz. Bu topraklara değer katan, üreten, ihraç eden insanımızın aş ve iş sahibi olmasına vesile olan tüm yatırımcılara destek vermeyi görev biliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aydın'da Batı KİPAŞ Kâğıt Fabrikası’nın açılışına katıldı. Erdoğan, hizmete açılan tesisin Türkiye’nin büyük bir ihtiyacını gidereceğini ve cari açığın azalmasına önemli bir katkı sağlayacağını söyledi. Erdoğan'ın konuşması satır başlarıyla şöyle:

“800 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK: İki etaptan oluşan bu yatırımın açılışını yaptığımız ilk etabı tamamlandı ve deneme üretimleri başladı. Fabrikada birçok alanda kullanılan, köşeli, kraftliner, köşeli-beyaz testliner ve beyaz kraftliner kâğıtlar üretilecektir. Yaklaşık 550 milyon dolarlık bir yatırım tutarı olan bu ilk etapta 800 kişi istihdam edilecek.

450 MİLYON DOLARLIK CARİ AÇIĞI KAPATACAK: Ülkemizin 250 milyon dolarlık kâğıt ithalatını sonlandıracak olan bu tesis aynı zamanda 200 milyon dolarlık ihracat da gerçekleştirecektir. Tesisimiz böylece toplamda 450 milyon dolar civarında cari açığın kapanmasına katkı verecek.

TESİSİN 2’NCİ ETABININ DA YIL SONUNA KADAR BİTECEĞİNİ TAHMİN EDİYORUZ: 330 dönüm alan içerisinde 200 bin metrekare kapalı alana sahip bulunan tesisimizin 2’nci etap yatırımları da hızla devam ediyor. İnşallah yıl sonu itibariyle biteceğini tahmin ediyoruz. Yüzde 40’ı tamamlanan 2’nci etap için 450 milyon dolarlık bir yatırım öngörülüyor. Tamamlanmasıyla birlikte orada da 600 kişilik ilave istihdam sağlanacak. Böylece toplamda bin 400 kardeşimiz buradan evine ekmek götürecek.  Etki alanındaki sektörleri de dikkate aldığımızda bu yatırımın ülkemiz istihdamına yapacağı katkının daha büyük olacağı muhakkaktır.

YÜZDE 100 GERİ DÖNÜŞÜMLÜ ATIK KÂĞITTAN ÜRETİM YAPILACAK: Ekonomik katkılarının yanında tesisin bir özelliği daha bulunuyor. Çevreci üretim anlayışıyla faaliyet gösterecek fabrikamızın Türk ekonomisinin yeşil dönüşümüne de önemli hizmetleri olacaktır. Son teknolojiye sahip makinelerle donatılan bu tesiste yüzde yüz geri dönüşümlü atık kâğıttan üretim yapılacaktır. Sahip olduğu ileri teknoloji sayesinde fabrikamız ilk yılda 12 milyon ağacın 2’nci etabıyla birlikte 20 milyon ağacın kesilmesinin önüne geçecektir. Kullanacağı enerjiyi de kendisi üretecek.

TÜRK EKONOMİSİNE GÜVENEN HERKESE SAHİP ÇIKIYORUZ: Hükümet olarak, yerli yabancı ayrımına gitmeden, kimseyi ayırmadan dışlamadan Türk ekonomisine güvenen herkese sahip çıkıyoruz. Bu topraklara değer katan, üreten, ihraç eden insanımızın aş ve iş sahibi olmasına vesile olan tüm yatırımcılara destek vermeyi görev biliyoruz.

KİPAŞ HOLDİNGİ STRATEJİK YATIRIMLAR KAPSAMINDA TEŞVİK EDİYORUZ: KİPAŞ Holding'in bu yatırımını stratejik yatırımların teşviki sistemimiz kapsamında destekliyoruz. Düzenlediğimiz teşvik belgesiyle bu yatırıma vergi, enerji, altyapı, nitelikli personel ve yatırım yeri konularında çeşitli destekler sağlıyoruz. Oluşturduğu ekonomik ve sosyal katkı göz önünde bulundurulduğunda bu yatırımın aldığı destekleri sonuna kadar hak ettiği açıktır. Koronavirüs salgını dolayısıyla küresel ekonominin belirsizliğe girdiği bir dönemde yatırımlarına hız kattıkları için KİPAŞ Holding'e ülkem, milletim ve tüm Aydınlı vatandaşlarım adına teşekkür ediyorum. Sahiplerinden beklentim 2’nci etap yatırımını mümkün olan en kısa sürede tamamlayarak üretime başlamalıdır.

KILIÇDAROĞLU NEVŞEHİR’DE, İBB İŞTİRAKİ KİPTAŞ’IN “KİPTAŞ MİHMANDAR” ADIYLA YÜRÜTTÜĞÜ TOPLU KONUT PROJESİNİ İNCELEDİ KILIÇDAROĞLU NEVŞEHİR’DE, İBB İŞTİRAKİ KİPTAŞ’IN “KİPTAŞ MİHMANDAR” ADIYLA YÜRÜTTÜĞÜ TOPLU KONUT PROJESİNİ İNCELEDİ

KAĞIT SEKTÖRÜNÜN OLUŞTURDUĞU KATMA DEĞER 20 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE: Ülkemizde yaklaşık 4 bin 100 girişimin faaliyet gösterdiği kağıt üretimi sektöründe 80 binden fazla insanımız istihdam ediliyor. Cirosu 91 milyar lirayı aşan sektörün oluşturduğu katma değer ise 20 milyar liranın üzerindedir. Tabii sektör üretim faaliyetlerinin yanı sıra diğer birçok sektörle var olan bağlantısı sebebiyle çok daha büyük bir ekonomik değer üretiyor. Orman ürünleri geri dönüşüm, ambalaj malzemeleri, basın ve yayın sektörleri, kâğıt endüstrisinin beslediği alanlardan sadece birkaçıdır. Kâğıt endüstrisinin Türk ekonomisi açısından taşıdığı öneme bilerek, bu sektöre önemli destekler vermeye başladık. Bu sayede sektörün gelişiminin hızlandığını görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum.

SON 10 YILDA SEKTÖRDE BİN 166 TEŞVİK BELGESİ DÜZENLEDİK: Nitekim son 12 yılda sektördeki girişim sayısında ve istihdamda iki kat, ciro ve katma değerde ise 9 kat artış yaşandığını görüyoruz. Son on yılda kâğıt üretimi için özellikle sektörde yatırım tutarı 42 milyar lirayı geçen bin 166 adet yatırım teşvik belgesi düzenledik. Bu yatırımlarla 5 bin ilave istihdamın da önünü açtık. KOSGEB, TÜBİTAK ve Kalkınma Ajansları vasıtasıyla uyguladığımız hibe programları kapsamında sektörden gelen projelere 176 milyon lira destek sağladık. Bu destekler firmalarımızın üretim kapasitelerini güçlendirme yanında ihracatımızın artmasına da önemli katkılar sundu. Türkiye’de salgın şartlarına rağmen 2021 senesini 225 milyar 368 milyon dolarlık rekor ihracat rakamıyla kapatmasının gerisinde işte bu destekler, çalışmalar, üretim hamleleri vardır. 

TÜRKİYE’YE SAMAN İHRACATÇISI DEMEK CEHALETTEN ÖTE SAYGISIZLIKTIR, HAKARETTİR, BÜHTANDIR: Türkiye sanayi üretim endeksi yüzde 144 seviyesine varan bir ülkedir. Türkiye salgına rağmen 207 milyon ilave istihdam oluşturan bir ülkedir. Türkiye 75 fasıl ürün grubunda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat değerini yakalayan bir ülkedir. Türkiye 205 ülke ve bölgeye ihracat işlemleri yapan bir ülkedir. Avrupa Birliği'ne karşı net 7,7 milyar dolar dış ticaret fazlası veren bir ülkeye domates ithalatçısı demek saman ithalatçısı yaftası vurmak cehaletten öte bir saygısızlıktır, hakarettir, bühtandır.

DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİNDEN BİRİ OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ: Türkiye'nin üretim gücünden, bu ülkenin sanayisinden haberi olmayan bu tatlı su siyasetçilerini kendi cahillikleriyle baş başa bırakıyorum. Onlar anlamasa da onlar bilmese de Türkiye KİPAŞ Holding gibi şirketlerimizin gayretleriyle büyüyor, güçleniyor, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Nasıl muhalefete rağmen ülkemizi eser ve hizmet siyasetimizle son 20 yılda rekordan rekora koşturduysak, inşallah önümüzdeki dönemde de yeni başarı hikayeleri yazmaya devam edeceğiz. Çalışacağız, üreteceğiz, kendimize güveneceğiz, milletimize inanacağız, Türkiye'yi hak ettiği yere hep birlikte muhakkak getireceğiz.”