İzmir Balçova Belediyesi’nin tiyatro kurslarına gelen engelli çocuklar, ilk kez çıktıkları sahnede gösterdikleri performansla izleyicilerden alkış aldı.

İzmir Balçova Belediyesi’nin tiyatro kurslarına gelen engelli çocuklar, ilk kez çıktıkları sahnede gösterdikleri performansla izleyicilerden alkış aldı.

Balçova Belediyesi’nin tiyatro çalışmalarına katılan görme, yürüme ve zihinsel engelli özel çocuklar, hazırladıkları “Kalbimin Sevgili Gözü” isimli oyunu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için sahneledi. Görme engelli iki çocuğun, piknik yapmak için gittikleri ormanda, gözlerinin açılabilmesi için kurdukları hayalleri ve burada yaşadıkları fantastik olayları anlatan oyun ilgiyle izlendi.

Oyunda, insanların fiziksel engellerinin yaşama sevinçlerine engel olmaması gerektiği ve günlük hayatta çok önemsenen para, güç, güzellik gibi olguların gelip geçici olduğu mesajı verildi. Engelli çocuklar, sahnede gösterdikleri performansla alkış aldı.

Yazar Nilbanu Engindeniz’in yazıp yönetmenliğini yaptığı oyun, salonu dolduran izleyicilerden tam not aldı. Oyunun sonunda Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, özel sanatçıları tek tek kutlayıp sertifika verdi.

Balçova’da hayatın önündeki tüm engeller gibi sanatın önündeki tüm engelleri kaldırdıklarını belirten Başkan Fatma Çalkaya, “Çocuklarımızın hepsi bizim için çok özel. Ama bu oyun için aylardır hazırlanan ve ilk sahne performanslarında bizlere muhteşem bir gösteri izleten sevgili çocuklarımı ve onlara emek veren aileleri yürekten kutluyorum. Bu oyunu ilk kez sahnelediler ama biz onlara gerekli tüm destekleri vererek bu oyunu ve benzerlerini sahnelemelerini sağlayacağız. Sanatın engel tanımadığını herkese anlatmalarını istiyoruz” dedi.