Edirne'de 42 yıl önce çocuk felci hastalığı geçiren ve bugün 46 yaşında olan bedensel engelli Mübessel Yolalmaz, evine girip çıkmak için özel bir asansör düzeneği kullanıyor. Yolalmaz, "Rahatça evimden dışarı çıkabildiğim için mutluyum. Diğer arkadaşlarımın da rahatlaması, özgürleşmesi için böyle asansörlerin çoğalmasını istiyoruz" dedi.

GÖKHAN TUZLADAN

LOKUMCU AİLESİ’NİN AVUKATI NAGİHAN BULDUK: “YARGILAMA UZADIKÇA UZUYOR, BİZİM ADALET ARAYIŞIMIZ İSE ISRARLA DEVAM EDİYOR” LOKUMCU AİLESİ’NİN AVUKATI NAGİHAN BULDUK: “YARGILAMA UZADIKÇA UZUYOR, BİZİM ADALET ARAYIŞIMIZ İSE ISRARLA DEVAM EDİYOR”

Edirne'de 42 yıl önce çocuk felci hastalığı geçiren ve bugün 46 yaşında olan bedensel engelli Mübessel Yolalmaz, evine girip çıkmak için özel bir asansör düzeneği kullanıyor. Yolalmaz, "Rahatça evimden dışarı çıkabildiğim için mutluyum. Diğer arkadaşlarımın da rahatlaması, özgürleşmesi için böyle asansörlerin çoğalmasını istiyoruz" dedi.

Edirne’nin Talatpaşa Mahallesi’ndeki apartmanın ikinci katında yaşayan Mübessel Yolalmaz’ın, evine rahat girip çıkabilmek için; apartmanın dış duvarlarına bağlı ve sabit bir asansör yaptırdı. Yolalmaz, Edirne’de birkaç evde benzer düzenekle engelli bireylerin bu rahatı yaşayabildiğini belirtti.

"HAYATIMI KOLAYLAŞTIRMAYA ÇALIŞTIM"

Yolalmaz, kendisinin yaptırdığı basit asansörü belediye veya valiliklerin engelli bireyleri için yaptırmasının çok önemli olduğunu söyledi. Yolalmaz, "Annem ve babam yaşlandıklarından dolayı çıkarıp indirmekte zorlanıyorlardı. Ben de bu yüzden dışarı çıkmakta daha kısıtlıydım. Sonunda karar aldım. Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu’na rica ettim. Evime rahat girip çıkabilmek için asansör istediğimi söyledim. O da Allah razı olsun elinden geldiği kadar destekledi. Böyle bir asansör yaptırdık. Ertuğrul Beyin yardımlarıyla, babamın biraz katkılarıyla kendime bir asansör yaptırdım. Şimdi rahatça evime girip çıkabiliyorum" dedi.

Evine girip çıkmakta sorun yaşayan çok arkadaşı olduğunu ve belediye ile valiliklerin bunlara öncülük etmesi gerektiğini söyleyen Yolalmaz, "Aslında belediye ve valiliklerin böyle konularda engelli arkadaşlara yardımcı olması lazım. Engelli arkadaşların özgürleşmesi için böyle alanlar oluşturması lazım. Ben belediye ve ailemin desteği ile hayatımı kolaylaştırmaya çalıştım. Bunu da başardım sanıyorum. Asansörüm olduğu için mutluyum. Rahatça evimden dışarı çıkabildiğim için mutluyum. Diğer arkadaşlarımın da rahatlaması, özgürleşmesi için böyle asansörlerin çoğalmasını istiyoruz" diye konuştu.

"KENDİMİZİ ÖZGÜR HİSSETMEK İSTİYORUZ"

Sokakta genelde rampaların önüne arabaların çekilmesinin kendilerini engellediğini belirten Yolalmaz markete alışveriş için gittiğini giriş kısmına araç çekilmesinden dolayı çıkış yerinden girmek zorunda kaldığı ve insanların daha duyarlı olması gerektiğini söyledi. İnsanların bakış açılarının değişmesi gerektiğini belirten Yolalmaz şunları söyledi:

"İnsanların ‘ben size yardımcı olurum, ben alırım gibi’ söylemleri oluyor. Belki ben onu kendim almak istiyorum. Kendi alışverişimi kendim yapmak istiyorum. İnsanlar elinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorlar ama ben de bir bireyim sonuçta. Bende kendi alacağım ürünü, kendim seçmek istiyorum. Kendi işimizi kendimiz yapmak istiyoruz. Kendimizi özgür hissetmek istiyoruz. Faturamızı kendimiz ödemek istiyoruz. Yemeğimizi kendimiz gidip lokantada yemek istiyoruz. Bazı lokantalarda rampa var bazılarında yok. Benim canım belki o gün onu yemek istedi ama giremiyorum. Paket yaptırıp elimize vermek istiyorlar. Ben onu orada masada oturup yiyemedikten sonra elimde yemişim bir anlamı yok. İnsanlar biraz bilinçli olsa bizim de işimiz kolaylaşacak.”