Emekli Paketi Düzenlemesini beklerken gözler yeniden bayram ikramiyesine çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan rapor milyonları heyecanlandırırken ekonomi kurmayları bütçe hesabı da yapmaya başladı.

KULİSLER HAREKETLENDİ
Kurban Bayramı yaklaşırken emekliye yeni müjde gelir mi? Ankara kulisleri bir kez daha hareketlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan yeni rapor bayram ikramiyelerine zam geliyor iddialarını da beraberinde getirdi.

Geçen sene 2 bin TL olan bayram ikramiyesi bu sene 3 bin TL'ye yükseltilmişti. Kurban Bayramı yaklaşırken emekli de bir kez daha beklenti oluştu. Milyonların refahını artırmak için çalışmalar devam ederken ikramiye seçeneği de masada...

GÖZLER BAYRAM İKRAMİYESİNE ÇEVRİLDİ
Alışveriş kartından fatura indirimine, ulaşım yardımından finans desteğine birçok şeyi barından Emekliye Refah Paketi Düzenlemesi'nin önümüzdeki günlerde gündeme gelmesi beklenirken gözler bayram ikramiyesine de çevrildi.

Show Haber'in haberine göre ekonomi kurmaylarının hazırladığı raporda bayram ikramiyelerinin enflasyona karşı korunması yer alırken farklı zam oranları üzerinden bütçeye maliyeti hesaplanıyor. Yine yüzde 50 zam yapılması halinde ikramiye tutarı 4 bin 500 TL'ye çıkacak. İkramiyeye güncelleme olup olmayacağı önümüzdeki günlerde yanıt bulacak.

Emekliye Temmuz Zammında 3 Formül! En Düşük Emekli Maaşı İçin Yeni Rakam

İktidara yakın medyaya yansıyan haberlere göre AKP iktidarı emekli maaşlarına 3 formülle zam üzerinde çalışıyor. Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in haberine göre taban aylıklar için düşünülen rakam ortaya çıktı.

Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in haberine göre emeklilerden yerel seçimlerde tokat yiyen AKP hükümeti, emekliye 3 formül üzerinde çalışıyor.


Milyonlarca emeklinin ve memurun alacağı yılın ikinci zam oranı için geri sayım devam ediyor. Yüzde 68.80 olarak açıklanan Nisan ayı enflasyonu ile birlikte 4 aylık oran da ortaya çıkmış oldu. Aralık ile Mayıs arasında oluşan 4 aylık enflasyon oranı yüzde 18.72 olarak hesaplandı.

Bu oranın üzerine Mayıs ve Haziran enflasyonları da eklenecek ve emekliler ile kamu çalışanların Temmuz ayında alacakları yılın ikinci zam oranı şekillenmiş olacak. Bu noktada enflasyon artışı, refah payı ve taban maaş zammı olarak üç ayrı formül devrede olacak.


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ
Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında oluşan 6 aylık enflasyon oranında artış alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri için 4 aylık yüzde 18.72'lik oran kesinleşmiş oldu. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 4 aylık enflasyon artışı şu anda yüzde 18.72. Bu oranın üzerine Mayıs ve Haziran enflasyonları da eklenecek.


Böylece 6 aylık oran ortaya çıkacak ve emeklilerin de 6 aylık zamları kesinleşecek.
Burada tahminler yıl sonunda yüzde 25-30 civarında bir 6 aylık enflasyonun çıkması yönünde. Bu gerçekleştiğinde SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışı yüzde 25-30 bandında olacak. Bunun üzerine eklenmesi düşünülen refah payı ile birlikte zam oranının yüzde 35-40 bandında gerçekleşmesi bekleniyor.


MEMURLAR MEMUR EMEKLİLERİ:

Yılda iki kez zam alan bir başka kesim ise kamu çalışanları ve emekli sandığı emeklileri. Memurlar ve memur emeklileri her yıl Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşmede imzalanan oranlarda zam alıyor. Bunun üzerinde oluşan 6 aylık enflasyon farkı da zam oranına ekleniyor.

Emekliye Temmuz  Zammında 3 Formül! En Düşük Emekli Maaşı İçin Yeni Rakam 6623
Ocak ayında yüzde 15 toplu sözleşme artışı ve oluşan enflasyon farkıyla birlikte yüzde 49.25 oranında zam alan memurlar ve memur emeklileri Temmuz ayında da yüzde 10 toplu sözleşme zammı alacak. Yüzde 15'lik ocak zammının üzerinde oluşacak enflasyon ise fark olarak ödenecek.

Yüzde 18.72'lik 4 aylık enflasyon düşünüldüğünde memurlar ve memur emeklileri için de fark ödenmesi kesinleşti. Mayıs ve haziran enflasyonlarının da eklendiği varsayıldığında bu fark daha da artacak. 6 aylık enflasyon tahminlerine göre memurlar ve memur emeklilerinin de maaş zammının 25-30 bandında çıkması 15 puanın üzerinde bir enflasyon farkının oluşması bekleniyor.


Burada Ocak'taki gibi bir refah payı uygulandığında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 35-40 bandındaki zammıyla eşitlenme de söz konusu olabilecek.


SOSYAL YARDIMLAR:

Yaşlılık maaşı, Engelli maaşı, evde bakım aylığı gibi sosyal ödemeler de her yıl Ocak ve Temmuz aylarında artıyor. Buradaki artış oranı ise memurlar ve memur emeklilerinin zam oranlarıyla aynı oluyor. Memur emeklileri için yapılacak yüzde 10'luk toplu sözleşme ve enflasyon farkı sonrası ortaya çıkacak oran sosyal yardımlara da uygulanacak.
Refah payı uygulanırsa bu ilave oran da sosyal yardımları aynı şekilde artıracak.TABAN MAAŞLAR:

İzmit'te BEKAŞ personel alımı yapacak İzmit'te BEKAŞ personel alımı yapacak

Temmuz ayı için bir başka beklenti ise taban maaşlarla ilgili. Ocak ayında 7.500 TL'den 10 in TL'ye çıkartılan en düşük emekli maaşı Temmuz'da yeniden belirlenecek. Taban maaşa yapılacak artış daha düşük aylığı olan emeklilere yapılan seyyanen desteği de artırmış olacak. Burada artışın 6 aylık enflasyon kadar olması bekleniyor. Ya da yıl sonu enflasyon oranı da uygulanabilir.

Her iki formülde de taban maaşların 14-15 bin TL bandına çıkması bekleniyor.

Habere göre Temmuz artışları kök maaşlara yapılacak.


Bu artışlar sonrası belirlenen taban maaşın altında kalan emekli aylıkları seyyanen ödemelerle taban maaşa tamamlanacak.