Emekli maaşları için açıklanan yüzde 39’luk zammın yeterli olmadığını dile getiren Elazığ'daki emekli dernekleri, "Emekliye üvey evlat muamelesi yapılıyor, yapılan zam açlık sınırının altında. Buna mı seviniyorsunuz" açıklamasını yaptı.

SAKİNE SERRA TAYLAN

Emekli maaşları için açıklanan yüzde 39’luk zammın yeterli olmadığını dile getiren Elazığ'daki emekli dernekleri, "Emekliye üvey evlat muamelesi yapılıyor, yapılan zam açlık sınırının altında. Buna mı seviniyorsunuz" açıklamasını yaptı.

Açıklanan emekli zamlarının ardından Türkiye İşçi Emeklileri, Dul ve Yetimler Derneği (TÜM EMEK-DER) Elazığ Şube Başkanı Mehmet Kayabaş, zam oranlarından memnun olmadıklarını söyledi. Kayabaş, ''Yapılan zamlardan kesinlikle memnun kalmadık, emeklilere bedava yaşıyor gibi bir anlam yüklediler'' dedi.

"İNTİBAK YASASININ ÇIKMASINI İSTİYORUZ"

Mehmet Kayabaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Hükümetimizin emeklilere 2023 yılı için yaptığı zamlardan kesinlikle memnun kalmadığımızı dile getirmek istiyorum. Emekliler çok mağdur durumda, üvey evlat sıfatında bıraktılar. Emeklilere bedava yaşıyor gibi bir anlam yüklediler. Bir yasa çıksa da erken ölüm kararı çıksa, inanın ki oraya gideceğiz. Erken ölüme gidelim, hiç olmazsa ortada piyasada sürüneceğimize, kapı komşumuza, torunlarımıza bayramda bir şeker bile ikram edemiyoruz, hediye edemiyoruz. Bu çok önemli bir konu.

2000 yılı öncesi emeklilere intibak yasası düzenlendi. 2000 sonrası emeklilere intibak yasası düzenlenmedi. Neden ayrım yapılıyor? Hükümetimize biz bunu soruyoruz. 2000 sonrası emeklilerin, prim ve yatırmış olduğu gün sayısına göre hesaplanmasını talep ediyoruz. Emeklilerle ilgili son verilen yüzde 25-30'luk zam emeklileri memnun etmemiştir. Ben kısaca örnek olarak şunu söyleyeyim. Son aldığım maaşımda asgari ücretle benim aramda bin lira fark vardı. Asgari ücretli benden bin lira fazla alıyordu. Bugün asgari ücretli, yapılan zamla benden 3 bin lira fazla zam alıyor. Asgari ücret 8.500 lira oldu. Benimkisi de 5 bin 500 lira oldu. Bu bir şeye yaramadı, 6 bin de olsa bir işe yaramayacak. Aradaki mesafe günden güne açılıyor. İlgililere ve yetkililere buradan sesleniyorum. Mutlaka emeklilerin hakkının verilmesini talep ediyoruz. Ya verilsin ya emekliler imha edilsin.''

TÜED: "TÜİK'İN AÇIKLADIĞI BU RAKAMLARI KINIYOR VE KABUL ETMİYORUZ"

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Elazığ Şube Başkanı Vedat Gür de yüzde 30 olarak açıklanan emekli maaş zamlarının yetersiz olduğunu ifade etti. Gür, "Ülkeyi yönetenlere ve yönetmeye talip olan devlet büyüklerimize sesleniyorum; Ülkemizde açlık sınırı 7 bin 800 lira olduğuna göre, 3 bin 500 lira olan maaşı, 5 bin 500 liraya yükselttiğinize mi seviniyorsunuz? Yoksa bu insanların asgari ücretin altında kalarak yoksullukla boğuşacağına mı inanıyorsunuz?" diye konuştu.

Vedat Gür sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'nin gündeminde EYT'liler, aylık enflasyon, arkasından asgari ücretliler, memur işçi ve emeklilerin maaşları söz konusuydu. Bizim her zaman sloganımız şuydu: 'Emekliler bu ülkenin yapılanmasında, her alanda alın teri dökmüş, eli nasırlı, platin saçlı, bu ülkenin akil insanlarıdır' diye hitap ediyoruz kendimize. Ama ne yazık ki yapılan açıklamalarla emeklilerimiz özellikle dün itibariyle hayal kırıklığına uğramıştı. Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı rakamlardan sonra bir derece içimize su serpilmiş oldu. Hayal kırıklığına uğramış, açlığa terk edilmiş insanlar olarak hatırlanmaya başlamıştık. Açıklanan Aralık ayı enflasyon rakamı ile beraber enflasyonu yüzde 15.39 seviyelerinde olduğu görülmüştür. TÜİK'in açıkladığı rakamları biz emekli olarak hiçbir zaman kendimize yakın görmedik. Bu açıklanan rakamlar bize güven vermeyen, gerçeği yansıtmayan rakamlardır. Biz emekli olarak TÜİK'in açıkladığı bu rakamları ivedilikle kınıyoruz ve kabul etmiyoruz. Biz TÜİK'İn yetkililerine seslenmek istiyoruz. TÜİK' in açıkladığı rakamlara göre demek ki bunların alışveriş yaptığı marketlerde pahalılık gibi bir durum yok. Bizim onlardan ricamız, o alışveriş yaptıkları marketlerin isimlerini, asgari ücretin altında maaş alan insanlara da bildirsinler de, bari bizler de oradan alışverişimizi ve her türlü ihtiyacımızı giderelim.

"1 TEMMUZ'DAN BERİ HANGİ ÜRÜNDE İNDİRİM OLDU DA ENFLASYON DÜŞTÜ?"

''1 Temmuz’dan beri ülkemizde hangi üründe TÜİK'in açıklamış olduğu rakamlara göre indirim yapıldı? Bugüne kadar hangi üründe bir indirim yapıldı da bugünkü özellikle aralık ayı enflasyonunu 1.18 oranında açıkladı. Neye göre açıkladılar? Bugün 6 aylık süre zarfında desinler ki bir peçetede, tuvalet kağıdında, yağda, makarnada, herhangi bir üründe şu kadar indirim oldu. Biz de bunu hoşgörüyle karşılayalım. Ama 1 Temmuz'da 10 liraya aldığımız mal bugün 14-15 lira olmuş. Halbuki aralıkta geçen gün saat 2 itibarıyla, asgari ücretin açıklanması itibariyle aynı oranda, ürünlerde tüm Türkiye'de etiket değiştirme memurları hemen etiketleri değiştirmeye başladılar. Aylık enflasyonu o kadar düşük gösterdiniz. Diyoruz ki açıklanan enflasyonla dar gelirli insanları bırakın enflasyona ezdirmeyi, bu insanların yaşama hevesini kırıp, diri diri sanki mezara koydular.

Ben insanların yaşam seviyesinin yükseltilmesi için devletimizden şunu bekliyorum; Bir an önce şu insanların gelir seviyesini yükselterek, seyyanen zamlar vererek, intibak yasasını çıkartarak, bu insanların daha rahat bir yaşam seviyesine ulaşmasını istiyorum. İnşallah devletimiz bugün bu yaptığı ekstra zammı bir daha gözden geçirerek, en kısa sürede intibakımızı çıkartır. İntibak çıkmadığı takdirde bu 5 bin 500 lira maaş alan ile 20 bin lira alan emekli arasındaki uçurum devam edecektir. Çünkü yüzde 30 verilen zam aza az oluyor, çoğa çok oluyor. Aradaki pergelin kapanmasını istiyoruz.”