(İSTANBUL) - Eksim Holding, sürdürülebilir gelecek odağındaki vizyonunu yeşil işlere yaptığı yatırımlarla kanıtlarken, yeşil iş alanlarının geliştirilmesi için de önemli adımlar atıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretiminde çeyrek asra yakın tecrübesi bulunan holding, yeşil dönüşüm sürecinde istihdam kapsamında da sürdürülebilir adımlar atıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eksim Holding İnsan Kaynakları (İK) Direktör Vekili Mehmet Fatih Korkut, “Eksim Holding olarak yeşil dönüşümü ve yeşil yaka istihdamını önceliyor, sadece bir görev tanımı olarak değil bir çalışma ve yaşam tarzı olarak değerlendiriyoruz. Yeşil yakalı roller için özel eğitim programları ve kariyer planları geliştiriyoruz” dedi.

Dünyada ve Türkiye'de sürdürülebilir yeşil dönüşüm odaklı ekonomiye geçişte yeni bir kavram ortaya çıktı. Yeşil iş olarak tarif edilen bu iş alanlarında sürdürülebilirlik merkezli faaliyetlerin yürütülmesi ön planda yer alıyor. Bu alanda görev alan yeşil yakalıların istihdamı da giderek artıyor. Yeşil yaka istihdamının yakın gelecekteki rolüne vurgu yapan Eksim Holding İK Direktör Vekili Mehmet Fatih Korkut, “Çevreye olan duyarlılığın artmasıyla birlikte, sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm odaklı iş modellerinin ortaya çıkması, yeşil yaka kavramının yaygınlaşmasını da beraberinde getirdi. Eksim Holding olarak elektrik dağıtım, enerji üretim ve gıda gibi kritik sektörlere odaklanmış bir şirketler topluluğu kimliğimizle sürdürülebilirlik odağında bir istihdam politikası uyguluyoruz.  Faaliyetlerimizde yeşil dönüşümü ve yeşil yaka istihdamını önceliyor, sadece bir görev tanımı olarak değil, bir çalışma ve yaşam tarzı olarak değerlendiriyoruz” dedi.

"YEŞİL EKOSİSTEMİN İŞ GÜCÜNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLIYORUZ"

KEREVİTAŞ 2023 FİNANSAL SONUÇLARINI AÇIKLADI KEREVİTAŞ 2023 FİNANSAL SONUÇLARINI AÇIKLADI

Yeşil işlerin ekosisteme katkılarının yanında, istihdama yönelik sağladığı avantajları da değerlendiren Korkut, “Günümüzde sürdürülebilirlik odaklı yeşil dönüşümün yaygınlaşması ile birlikte yeşil iş odaklı insan kaynağı gereksinimi de artmaya devam edecek. İnsana değer veren, daha fazla sosyo-ekonomik haklar sunan, çalışan haklarının yanı sıra çalışan bağlılığının da artmasını önceleyerek iş sağlığı ve güvenliğinin de gözetildiği iyi kariyer imkânları sunan şirketler artmaya devam ediyor. Bu durum, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirliği de sağlayacak” diye konuştu.

Şirketin yeşil iş alanlarına dair açıklamalarını sürdüren Korkut, “Grup şirektlerimizden Eksim Enerji'de yüzde yüz yenilenebilir enerji üretimi gerçekleştiriyoruz. Eksun Gıda şirketimizde ise üretimde ihtiyaç duyduğumuz enerji ihtiyacını, yenilenebilir kaynaklardan elde etmek için yatırım sürecine devam ediyoruz. Hem fabrikalarımızda hem de holding bünyesindeki tüm şirketlerimizde geri dönüşüm ve atık yönetimi konusunda da kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Yeşil dönüşümü desteklemek adına evrakları dijital dönüşümle yeniden tasnifliyor, çevresel projelerle karbon ayak izinin azaltılmasına katkı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIZ YEŞİL VİZYONUN BİR PAYDAŞI”

Eksim Holding İnsan Kaynakları Direktör Vekili Mehmet Fatih Korkut, şirketin çalışanları ve genç nesilleri yeşil vizyona dâhil etme çabalarını  şu sözlerle anlattı:

“Eksim Holding olarak, yeşil yakalı roller için özel eğitim programları ve kariyer planları geliştiriyoruz. Yeşil dönüşümün tüm sektörlerde etkisini göstermesi adına bugüne kadarki öncü vizyonumuzu bir kez daha güçlendirecek çalışmalara imza atıyoruz. Çalışma arkadaşlarımız, 'Bir Fikrim Var Projesi' ile inovasyon ve sürdürülebilirlik alanlarında fikirlerini paylaşmaya teşvik ediyor, böylece hem holdingimize hem de topluma katkıda bulunmalarını sağlıyoruz. Ayrıca, Eksim Genç Enerji Programı ile üniversite öğrencilerine ve yeni mezunlara yönelik yenilenebilir enerji sektöründe kariyer fırsatları sunarak, bu sektörde ülkemize nitelikli insan kaynağı kazandırılmasına önemli bir katkı sağlıyoruz.” 

EĞİTİM FAALİYETLERİYLE GELECEĞİN SEKTÖR LİDERLERİ YETİŞTİRİLİYOR

Enerji sektöründe 8000’i aşkın çalışanı bünyesinde bulunduran Eksim Holding, çalışanların akademik gelişimini önceleyen pek çok uygulamaya da ev sahipliği yapıyor. Bu alanda yapılan çalışmaları özetleyen Korkut, “Eksim Akademi olarak, enerji sektöründe liderlik ve yenilikçilik konularında öncü olmayı hedeflediğimiz için çalışma arkadaşlarımızın sürekli eğitimine büyük önem veriyoruz. Akademimiz, teknik becerilerin artırılmasının yanı sıra liderlik ve stratejik yönetim yeteneklerinin geliştirilmesini sağlayan kapsamlı programlar ve eğitimler organize ediyor. Yenilenebilir enerji, çevresel sürdürülebilirlik ve yeşil iş uygulamaları gibi birçok eğitimle çalışma arkadaşlarımızın kişisel ve profesyonel gelişimlerini destekleyerek sektörün gelecekteki liderlerinin yetişmesini sağlıyoruz. Eksim Akademi tarafından sunulan bu eğitim programları ile çalışma arkadaşlarımızın kariyer yollarını şekillendirme fırsatı sunarken, aynı zamanda sektörel yeniliklerin de öncüsü olmalarını sağlıyoruz” dedi.

 

 

ADVERTORIAL YAYIN