41. Uluslararası Efes Selçuk Deve Güreşleri Festivali, Pamucak Arena’da yapılan güreşlerle sona erdi.

41. Uluslararası Efes Selçuk Deve Güreşleri Festivali, Pamucak Arena’da yapılan güreşlerle sona erdi.

Seyirci sayısıyla geçen yıllarda Guinness Rekorlar Kitabı’na giren, dünyanın önde gelen festivalleri arasında yer alan Türkiye’nin tek uluslararası deve güreşi festivali olma özelliği taşıyan Efes Selçuk Deve Güreşleri Festivali, Selçuk Efes Kültür ve Turizm Vakfı organizasyonuyla Efes Selçuk Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlendi.

Festival alanına beraberindeki CHP Belediye Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları ve kurum amirleri ile birlikte giren Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, alkışlar eşliğinde festivale katılanları selamladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından tüm katılımcılar 41. Uluslararası Efes Selçuk Festivali’nin huzur ve sükûnet içerisinde geçmesi için Cazgır Halil Coşkun eşliğinde dua ettiler.

Güreşler öncesinde bir açılış konuşması yapan Başkan Ceritoğlu Sengel, “Bu yıl 41. sini düzenlediğimiz Uluslararası Efes Selçuk Deve Güreşleri Festivali’ne hepiniz hoş geldiniz. Keyifle, sağlıkla geçecek bir gün diliyorum. Cumhuriyetimizin 100. Yılına gireceğimiz bu sene Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yakışır, tek ve ebedi liderimize yakışır şekilde çiçeklendiğimiz yarınlar olsun. Efes Selçuk Deve Güreşleri bölgenin en keyifli, en kalabalık, en dostça yapılan deve güreşleridir. O yüzden iş birliğimiz ile birlikte Efes Selçuk Kültür ve Turizm Vakfı’na ve buraya gelen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İlçe Kaymakamı Ekrem İnci de yaptığı konuşmada, “Selçuk’ta yapılan deve güreşlerinde emeği geçen herkese ve vakıf üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

ALTIN ARTEMİS HEYECANI

41. Efes Selçuk Deve Güreşleri Festivali’nde Altın Artemis heyecanı da yaşandı. Güreşseverlerin yakından tanıdığı pehlivan develer, Altın Artemis için güreşti. Altın Artemis ödülleri deve sahiplerine protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

On binleri Pamucak Güreş Arenası’nda buluşturan festivalde pehlivan develerin bir güreşi de geçen günlerde hayatını kaybeden belediye personeli güreşsever Mehmet Özler anısına gerçekleştirildi.  

Efes Selçuk Kültür ve Turizm Vakfı'nın organizasyonu ile gerçekleşen 41. Uluslararası Efes Selçuk Devecilik Festivali, katılımcıların davul zurna eşliğinde eğlencesiyle akşam saatlerine kadar devam etti.