Efeler Belediyesi, kentteki 7’nci kitap kafeyi Fatih Mahallesi’nde düzenlenen törenle hizmete açtı. 

Efeler Belediyesi, kentteki 7’nci kitap kafeyi Fatih Mahallesi’nde düzenlenen törenle hizmete açtı. 

Adnan Menderes, Girne, Orta, Ata, Umurlu ve Cumhuriyet Mahalleleri'nde toplam altı kitap kafeyi hizmete açan Efeler Belediyesi, 7’nci kafesini Fatih Mahallesi Batı Aydın Bulvarı’nda açtı. Açılış törenine; Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, eşi Güneş Atay, Yenipazar Belediye Başkanı Mehmet Yüsran Erden, Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Yazar Adnan Özyalçıner, Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve edebiyat eleştirmeni Feridun Andaç, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, oda başkanları, Efeler Belediyesi meclis üyeleri, mahalle muhtarları, öğrenciler ve yurttaşlar katıldı. 

KILIÇDAROĞLU BAŞKAN ATAY’I KUTLADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, açılış dolayısıyla Başkan Atay’a tebrik mesajı gönderdi. Kılıçdaroğlu mesajında, “Efeler Belediyemiz tarafından hizmete açılan Kitap Kafe’nin 7’nci şubesinin açılış törenine nazik davetinizden dolayı teşekkür ederim. Eğitim ve kültür alanında gerçekleştirdiği öncü çalışmalarından dolayı Efeler Belediyemizi ve Efeler Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Fatih Atay’ı kutluyor; açılışa katılan Efelerli tüm misafirlerimize selamlarımı ve sevgilerimi iletiyorum” dedi. 

Başkan Atay, haziran ayına kadar kentteki kitap kafelerin sayısını 12’ye çıkaracaklarını aktararak, şöyle konuştu:

“28 ARALIK’TA 8’İNCİSİNİ AÇACAĞIZ”

“Kitap Kafelerimizin 7’ncisini açıyoruz. 28 Aralık’ta 8’incisini, ocakta 9’uncusunu, şubatta 10’uncusunu hizmete açacağız. Hazirana kadar 12 kitap kafeyi açmış olacağız. Bütün muhtarlarımız yanımızda, hepsi sonsuz destek oluyorlar, teşekkür ederim. Meclis üyelerime de teşekkür ederim. Ben biraz şanslı bir belediye başkanıyım, Belediye Meclisimizde kararlarımız dört ayrı siyasi partili meclis üyelerimizin yüzde 99 oyçokluğu ile alınıyor.” 

Görev süresi boyunca yaptığı hizmetlere de değinen Atay, şunları söyledi:

“Ekonomik durumu uygun olmayan ailelerin çocuklarına fırsat eşitliği sağlamak için dershanemiz EFESEM’i açtık. 2 yıldır çocuklarımıza Fen Lisesi, Anadolu Lisesi kazandırmanın onurunu gururunu yaşıyoruz. Bu yıl o dershanedeki çocuklarımızın 68’i Anadolu Lisesi’ni kazandı. 2 bin 500 aileye her sabah 1 litre süt verdik. Okullarda beslenme saati var, çocuğun evinde bir şeyi yok ki ne götürecek beslenme saatinde okula. O çocuklarımız da mahcup olmasın diye 4 bin 700 çocuğumuza her gün içinde zeytini, peyniri, balı, reçeli gibi her şeyi olan beslenme kiti verdik. Bunları o çocuklarımızın hem iyi beslenmeleri hem de iyi bir eğitim almaları için sağladık. 

"ÇOCUKLARIMIZA OLANAK SAĞLAMAK BENİM GÖREVİM"

Peki okul bitti, dershane bitti, çocuğun ders çalışacak bir yeri var mı? Yok. Onu gerçekleştirdik. 300 bin nüfuslu Efeler ilçesinde saat 17.00’den sonra ders çalışacak hiçbir resmi mekan yoktu. Ta ki biz Kitap Kafe’yi açıncaya kadar. Bu kitap kafeler o çocuklarımızın bilgiye erişme noktasında en kolay mekanları oldu. Birçoğunun evinde internet yok. Kitap kafelerimizde internet de var, bilgisayar da var, kitap da var, çay da var, su da var. Bütün her şey var. O çocuklarımıza bu olanakları sağlamak benim görevim, hayat anlayışım. Sosyal demokratlık anlayışımla bunları gerçekleştirdim. Efeler halkının gücünden üstün hiçbir güç yoktur, Efeler halkı benim yanımda olduğu sürece seçimden önce verdiğim sözlerin hepsini tek tek yerine getiriyorum, seçime kadar da yerine getireceğim. Hiçbir güç engelleyemeyecektir, bunun da çok iyi bilinmesini istiyorum. Bir Hanımevi de Fatih Mahallesi’ne açmaya söz veriyoruz. Bu kitap kafenin herkese hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.”