Uzunköprü Devlet Hastanesinden Acil Durum Tatbikatı

Uzunköprü Devlet Hastanesinde geride bıraktığımız günlerde HAP (Hastane Afet ve Acil Durum Planı) kapsamında bir tatbikat gerçekleştirildi

Uzunköprü Devlet Hastanesinden Acil Durum Tatbikatı

Uzunköprü Devlet Hastanesinde geride bıraktığımız günlerde HAP (Hastane Afet ve Acil Durum Planı) kapsamında bir tatbikat gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen tatbikatın ardından Uzunköprü Devlet Hastanesi Başhekimi Özgür Kavak gerçekleştirilen tatbikat ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulundu.

Uzunköprü Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Özgür Kavak yaptığı açıklamada ilk olarak, “Dünyada ve ülkemizde bugüne kadar yaşanan afet ve acil durumlardan edinilen tecrübeler her sektörün kendi alanındaki tehlike ve riskleri belirleyerek yaşanacak olumsuz durumlara hazırlıklı olmaları gerektiğini göstermektedir. Sağlık sektörünün önemli bileşenlerinden olan hastaneler aynı zamanda toplumun can damarı niteliğindedir. Hastaneler afet ve acil durumun boyutu ne olursa olsun sağlık hizmetini kesintiye uğratmadan sunmaya devam etmek zorundadır. Bu bağlamda yaşanacak her türlü afet ve acil durumlarda hastanemizce sunulan sağlık hizmetinin sürdürülebilir olması için Hastanemizce “Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP)” hazırlanmaktadır” şeklinde konuştu.

Başhekim Dr. Özgür Kavak yaptığı açıklamanın devamın ise; “Hastane Afet ve Acil Durum Planı hastane hizmetlerinin her durumda sürdürülebilir olmasını sağlayarak hasta ve yaralılara en etkin tedavi hizmetinin sunulmasını ve personelin ihtiyaç ve güvenliğini gözetmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda Hastanemiz Ana Bina ve Ek Binasında hazırlanan HAP kapsamında başarıyla tatbikatlar yapılmıştır. Tatbikat senaryosu gereği Ana Hizmet Binamız kalorifer dairesinde olan patlama sonrası Cerrahi – 1 servisinde yangın çıkmış̧ akabinde Acil Müdahale Planı aktive edilmiştir. Ardından Olay Yönetim Ekibi toplanmış̧ HAP Başkanı tarafından öncelikle 2. Seviye Mor Kod ve akabinde Sarı Kod verilmesi kararlaştırılarak toplamda 41 hasta ve personel tahliye edilmiştir. Acil servis triyaj alanı kurularak ayakta bakım alanı ve ilave bakım alanı oluşturularak yaralıların tedavisine başlanılmış̧, 2 hasta Sultan 1.Murat Devlet Hastanesine sevk edilmiştir. Ek Hizmet Binamızdaki tatbikatta senaryo gereği de Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde yangın çıkmış̧, akabinde Acil Müdahale Planı aktive edilmiştir. Ardından Olay Yönetim Ekibi toplanmış̧ HAP Başkanı tarafından öncelikle 2. Seviye Mor Kod ve akabinde Sarı Kod verilmesi kararlaştırılarak toplamda 40 hasta ve personel tahliye edilmiş 3 hasta da Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi’ne sevk edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Uzunköprü Devlet Hastanesi Başhekimi ve aynı zamanda HAP Başkanı Uzm. Dr. Özgür Kavak, yapılan tatbikatlar başarıyla gerçekleşmiş olduğunu ifade ederek, “Hastanede olabilecek afet ve acil durumlarda hazırlıklı olunması büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple hastanemizde belirli aralıklarla afet ve acil eylem tatbikatları gerçekleştirilmektedir. Güvenliğimiz için her zaman hazırlıklı olmak zorundayız. Oldukça başarılı ve öğretici geçen tatbikatta görev alan ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim” açıklamalarında bulunmuşlardır” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER