ÖRNEK BİR TATBİKAT VE SENARYO'SU "Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesinde KBRN Tatbikatı "

Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesinde KBRN Tatbikatı başarıyla gerçekleştirildi.

ÖRNEK BİR TATBİKAT VE SENARYO'SU "Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesinde KBRN Tatbikatı "

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Sağlık Bakanlığı referans hastanesi olan Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesinde gerçekleştirilen Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Kaza Tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Düzenlenen tatbikatta senaryo gereği; Kocaeli ili istikametine seyreden tanker tren Edirne il merkezinde bulunan tren garını geçtikten sonra hızını düşüremeyerek makas değiştirirken raydan çıkmış, sıvılaştırılmış klor gazı taşıyan iki tanker vagon yan yatmış ve devrilmeye bağlı olarak gaz sızıntısı meydana gelmiştir. Görgü tanıklarının bilgi vermesi üzerine 112 Komuta Merkezi ekipleri olay yerine yönlendirir. Trenden sızan dumanın fark edilmesiyle şüpheli durum olduğu anlaşılarak İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, itfaiye ve kolluk kuvvetleri ile irtibat kurulur. Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi acil servisine 112 Komuta Merkezinden KBRN vakası haberi gelir. Acil servis sorumlu hekimi idari bilgilendirme ile birlikte KBRN ünitesi ve acil servisi alarm durumuna geçirir.

Gerçekleşen tatbikatta keşif, tespit, yaralılara ilk müdahale, kazazede temizlenmesi ve tedavileri yapılmak üzere müşahede altına alınmaları detaylı bir şekilde icra edildi. Tatbikata katılan ekiplerin değerlendirme toplantısıyla tatbikat sona erdi.

Edirne İl Sağlık Müdürümüz Ali Cengiz KALKAN tatbikat sonrasında yaptığı açıklamada; “İl Sağlık Müdürlüğü olarak en donanımlı hastanemiz olan Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanemizde bu tür afetlere karşı hazırlık amacıyla tatbikat uyguladık. Bugün bu tatbikatta AFAD, UMKE, 112, Edirne İtfaiyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Alay Komutanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, TCDD Edirne İşletme Müdürlüğü ve hastanenin tüm ilgili birimleri hazır bulundular. Gerçekten güzel bir koordinasyonla böylesine sıkıntılı bir afete karşı hazırlıklı olabileceğimizi gösterdiler. Başarılı bir şekilde hastalar hastanemize getirildi. Kimyasal maddelerden temizlendi ve güvenli bir şekilde acil servise iletilerek tedavilerine başlandı. Bu tatbikat, bütün birimlerimizin hep bir arada böyle bir afete karşı hazırlıklı olduğunun ve başarılı bir şekilde mücadele yapılabileceğinin göstergesi oldu. Biz bunu görmekten mutlu olduk. Edirne olarak sağlığın her alanında başarılı hizmetler vermeye devam edeceğiz inşallah. Gerçekten çok donanımlı bir ekiple bu tatbikatı gerçekleştirdik ve aslına yakın bir tatbikat yapıldı. Böyle güzel, geniş ve uyumlu bir ekiple başarılı bir tatbikat gerçekleştirdikleri için emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.” dedi.

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

EDİRNE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

EDİRNE SULTAN 1.MURAT DEVLET HASTANESİ

KBRN MASABAŞI TATBİKATI

2017

EDİRNE SULTAN 1.MURAT DEVLET HASTANESİ

2017 YILI KBRN KONULU MASABAŞI TATBİKATI

OLAY: 15.12.2017 günü saat 14:00

Avrupa’dan yüklenen sıvılaştırılmış klorla Kocaeli ili istikametine seyreden tanker tren Edirne il merkez tren garını geçtikten sonra hızını düşüremeyerek makas değiştirirken raydan çıkmış ve 2 adet tanker vagon yan yatmıştır. Büyük bir gürültü ile birlikte trenin sıvılaştırılmış klor gazı taşıyan vagonları da yan yatmış devrilmeye bağlı olarak gaz sızıntısı meydana gelmiştir.

Tatbikata Katılacak Kurumlar

 • Edirne Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

 • İl Sağlık Müdürlüğü (Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri),(UMKE,112)

 • Edirne Belediye Başkanlığı İtfaiye Müdürlüğü

 • Edirne İl Emniyet Müdürlüğü

 • Edirne Jandarma Alay Komutanlığı

 • Halk Sağlığı Müdürlüğü

 • Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

 • TCDD Edirne İşletme Müdürlüğü
 • Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi

112 Komuta Merkezine Çağrı

Saat: 14.00 Kaza esnasında olay mahalline yakın bir mevkide hayvanlarını otlatmakta olan çoban gürültüyle tren vagonlarının devrildiğini ve bir yaralının yerde yattığını görür. Cep telefonundan 112 Acil yardım hattını arayarak acil yardım çağrısında bulunur. Kaza haberini alan 112 komuta merkezi bir ekiplerini olay yerine yönlendirir.

Olay yerine ulaşan 112 ekibi hızla ilk yardım malzemeleri ile yaralılara müdahale etmek için yaralıların yanına koşarlar. Bu esnada ambulans şoförü ambulanstan sedyeyi çıkartmaktadır. Olay yerine gideceği esnada ekip arkadaşlarının öksürdüğünü, yere düştüklerini ve trenden sızan dumanı fark eder. Derhal 112 komuta merkezini arayarak durumu anlatır.112 komuta merkezi şüpheli bir durum olduğunun anlaşılması üzerine İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İtfaiye ve Kolluk kuvvetleri ile irtibat kurar.

112 Komuta Merkezinden Haber Gelmesi

Hastanemiz Acil Servisine 112 Komuta Merkezinden KBRN vakası haberi gelir. Haberi alan Acil Servis sorumlu hekimi acil servisten sorumlu başhekim yardımcısına olayın bilgilerini aktarır. Başhekim yardımcısı SOP 2 Acil Müdahale Planında Olay Bildiriminin Ele Alınması Standart Operasyon Prosedürüne göre Hap Başkanı ile irtibata geçip OYE olay yönetim ekibinin gerekli pozisyonlarını aktive eder.

Haberi alan Hastane Olay Yönetim Merkezi Üyeleri Olay Yönetim Merkezine(OYM) giderler. Olay yönetim merkezi üyeleri hap yeleklerini giyerler ve iş akış talimatlarını alırlar. SOP 3 Olay Yönetim Ekibinin Aktive Edilmesi, Olay Yönetim Merkezi, Afet Ve Acil Durum Müdahale Planı’nın Aktive Edilmesi Prosedürü’ne göre durumu değerlendirmek üzere ilk toplantılarını yaparlar.

Hap Başkanı kurumlar arası koordinasyon yöneticisine ilgili kurumlarla irtibat halinde olunmasını ve gerekli bilgi alışverişinin sağlanması talimatını verir. OYE afet ve acil durum ekibi kurumlar arası koordinasyon sorumlusunun 112 komuta merkezinden almış olduğu bilgiler doğrultusunda Afet Acil Müdehale Planını Seviye 1 olarak aktifleştirmeye karar verir ve Mor Kod ilan eder. Akabinde SOP 21 Olaya Özel Plan Kimyasal Olaylarda Hastane Yönetimi Standart Operasyon Prosedürü ve SOP 31 Turuncu Kod Prosedürlerini yürürlüğe koyarlar.

Hastane Personeli TURUNCU KOD Anonsu İle Bilgilendirilir.

Hap Başkanı Kurumlar Arası Koordinasyon Sorumlusuna İl Sağlık Müdürlüğü ile irtinat kurmasını ve gerekli bilgi alışverişini takip etmesi talimatını verir. Kurumlar Arası Koordinasyon Sorumlusu Form 30 Sağlık Yetkilileri İle Bilgi Paylaşım Takip Formunu ile bilgi alışverişini kayıt altına alır.

Hap Başkanı Operasyon Şefine KBRN ünitesinin hazır hale getirilmesinin, triaj alanlarının açılması, hastane içi trafik akışının sağlanması ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınması talimatını verir.

Tıbbi Bakım Sorumlusu Operasyon Şefinden aldığı talimatlar doğrultusunda Acil Servis Birim sorumlusuna acil servisin kontamine olmasını önlemek için gerekli tedbirlerin alınması personelin kişişel koruyucu ekipmanlarını giymelerini ve acil servise hasta alımının geçici bir süre durdurulması ,dekontaminasyonu yapılan hastaların tedavilerini devamı için acil servis içindeki kadın müşehade alanında gerekli düzenlemelerin yapılması talimatını verir.

Tıbbi Bakım Sorumlusu Hastane Afet Triyaj Alanı Birim Sorumlusuna triaj alanlarının en kısa sürede açılması ve bu alanda çalışacak personeli belirlemesini triaj faaliyetlerini organize etmesi görevini verir.

Operasyon Şefi tehlikeli madde sorumlusuna kimyasal ajana maruz kalanların, teknik ve acil dekontaminasyonunun yapılması ile hastane ve ekipman dekontaminasyonu çalışmalarının organize edilmesi ve yönetilmesi ,kbrn ünitesinde arındırma yapacak personelini göreve çağırmasını ve kbrn ünitesini açması talimatını verir.

Operasyon Şefi güvenlik sorumlusuna acil servis önü trafik akışının düzenlenmesi gerekli güvenlik önlemlerinin alınması ,triaj alanlarının açılacağı yerlerde gerekli düzenleme işlemlerinin yapılması için park edilmiş araçların çektirilmesi talimatını verir.

Operasyon Şefi Psikososyal Destek Sorumlusuna , sağlık personelinin, hasta ve hasta yakınlarının psikolojik belirtilerini gözlemlemesini ve gerekli desteğin sağlanması talimatını verir.

Hap Başkanı tıbbi teknik danışma kurulundan kimyasal olaylarla ilgili acil müdahale için danışmanlık hizmeti ister.

1 saat sonra oye üyeleri ile tekrar durum değerlendirme toplantısı yapılması talimatını verir.

HAP Sekretaryası tarafından;

Form 1 Hap Organizasyon Görevlendirme Formu ve Form 2 Brifing Formu doldurulur.

Form 4 Operasyon Kayıt Formu tutularak yapılan her eylem kayıt altına alınmaya başlanır.

Form 28 Bilgi Yönetimi Genel Takip Formu, Form 29 Hastane İçinde Bilgi Paylaşım Takip Formu ve Form 30 Sağlık Yetkilileri İle Bilgi Paylaşım Takip Formu tutulmaya başlanır.

Kurumlararası Koordinasyon Sorumlusu ve Halkla İlişkiler Sorumlusu tarafından aynı zamanda Form 27 Afet ve Acil Durum Yönetimi Kayıt Formu tutulmaya başlanır.

Hastane İçi Trafik Akışının Düzenlenmesi Gerekli Güvenlik Önlemlerinin Alınması

Turuncu Kod ilanı ile birlikte güvenlik tarafından hastane bahçesine ve acil servise giriş ve çıkışlara kapatılır. Hastanede bulunan tüm ziyaretçiler çıkarılır ve bahçe boş bırakılır.

Güvenlik Sorumlusu tarafından telsiz ile operasyon şefine bilgi verilir.

Kriz Merkezi Ve Diğer Kurumlarla İletişimin Sağlanması

Kurumlararası koordinasyon sorumlusu telefonla irtibata geçerek olay mahallinde sızan gazın cinsini AFAD yetkililerinden öğrenir. AFAD ve 112 Komuta ile irtibata geçerek gelen hastaların olay yerinde dekontaminite edilip edilmediklerini, olay yerinden direkt olarak hastaneye hasta gelip gelmeyeceği bilgisini alır.

114 Zehir Merkezini arayarak söz konusu gazın etkilerini ve tedavisi hakkında bilgi edinir.

Kbrn Ünitesinin Açılması, Triaj Ve Diğer Alanlarının Oluşturulması

Turuncu kod ilanından sonra…

Acil Servis acil durum ortadan kalkıncaya kadar hasta alımına kapatılır.Tehlikeli madde sorumlusu KBRN ünitesini hazır hale getirilmesini sağlar. Dekontaminasyon ekibinde görevli tüm personel özel kıyafetlerini giyerek görev yerine gelir.

.

KBRN Ünitesi, triaj alanı ve diğer düzenlemelerin yapıldığı bilgisi görevli pozisyondaki kişiler tarafından operasyon şefine iletilir.

Hastane afet acil durum planında belirlenen yerlere triaj alanları, hasta yakınları bilgilendirme merkezi, medya alanı, SOP 4 Hastane Afet Triyaj Alanı Ve Gelen Hastalara Yönelik Harici Trafik Akışı Ve Hasta Naklinin Yönetimi Prosedürü” çerçevesinde açılmıştır. Bu alanlarda gerekli güvenlik önlemlerinin alınması güvenlik sorumlusu tarafından SOP 15 Güvenlik Yönetimi” prosedürü çerçevesinde takip edilmektedir.

Triaj alanlarındaki trafik akışında sorun yaşanmaması adına acil servis ve civarına park etmiş araçlar çektirilir. Bu konuda emniyet müdürlüğünden destek alınır.

 • Kazadan etkilen 1 kişi acil servise kendi özel aracı ile geldiği tespit edilir.

 • Kendiliğinde hastaneye ulaşan hastalar ilk önce afet triaj alanına alınır ve triajları yapılarak triaj bantları kollarına takılarak dekontaminasyon ünitesine alınırlar.

 • Triaj alnına getirilen hastalar için Form 8 Hastane Giriş Kayıt Formu ve Form 9 Hasta Dosyası Formu düzenlenecek olup, formlar Durum Değerlendirme Sorumlusu ve Dokümantasyon Sorumlusu İle Tıbbi Bakım Sorumlusuna gönderilir.

 • Dekontamine edilen hastaların kıyafetleri kırmızı atık poşetine koyulup etiketlenerek polis nezaretinde Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Laboratuarına gönderilecektir.

 • Hastaların değerli eşyaları dekontamine edildikten sonra Form 15 Hasta Eşyası Teslim Formu”na kaydedilir ve emanete alınır.

 • Hastalar yıkanarak dekontamine edilmektedir. Arındırma işleminin ardından gerekli tedavilerinin yapılabilmesi için acil serviste izole edilen bölüme alınırlar.

 • Temiz hastaları getiren 112 servis elemanlarının sağlık durumu kontrol edilir.

 • Bilgilerin Olay Yönetim Ekibi’ne raporlanması ve paylaşılması, Tıbbi Bakım Sorumlusu tarafından Form 12 Hasta Son Durum Listesi Formu kullanılarak yapılır.

Tıbbi Teknik Danışma kurulundan kimyasal olaylar sorumlusundan klor gazına maruz kalan hastaların tedavisi için Göğüs Hastalıkları branşından bir uzman doktorun görüşüne başvurulmasını hap başkanına bildirir.

Halkla İlişkiler Sorumlusu Hap Başkanından aldığı talimatlar doğrultusunda hastane afet ve acil durum planında belirtilen basın bilgilendirme alanında hap başkanınından almış olduğu bilgiler doğrultusunda halkı ve basını bilgilendirir.

Görevli basın mensuplarının girebileceği ve giremeyeceği fiziki alanları belirler.

Olay Yönetim Merkezinde Genel Durum Değerlendirilmesi

Olay yönetim ekibi, ilk toplantıdan 1 saat sonra toplanıp yeniden genel bir değerlendirme yapılır.

İl Sağlık Müdürlüğü ile iletişim kurulmuş ve Form 3 Olay Bildirim Formu doldurularak ilk bilgiler İl Sağlık Müdürlüğüne bildirilmiştir.

AFAD, İtfaiye, diğer hastaneler, Emniyet ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ile irtibat kurularak gerekli yardımlar talep edilmiştir.

Bu kurumlardan genel bilgiler alınarak OYM üyeleri bilgilendirilmiştir.

Haber ve bilgilendirme merkezinde toplanan basın mensuplarına yaralılar ve durumları hakkında bilgi verilmiştir.

Triaj için hastane bahçesinde kırmızı ve sarı, ayakta tedavi müdahale alanları oluşturulmuştur. Acil servis ve triaj alanlarında doktor ve sağlık personeli görevlendirilmiştir.Dışarıdan gelen yaralılar triaj alana alınarak müdahale edilmektedir.

KBRN ünitesi faaliyete geçirilmiş ve görevli personel gelen hastalara arındırma işlemini yapmaktadır.

Arındırması yapılan hastalar için müşehade alanları belirlenmiştir

Güvenlik birimi tarafından girişler kontrol altına alınmış, acil servis yolu üzerindeki araçlar kaldırılmış, hastane içine görevli personel ve araç dışında hiç kimse ve araç alınmamaktadır.

Emniyetten yardım istenilerek güvenlik tedbirleri üst seviyeye çıkarılmıştır.

KBRN Ünitesi, hastane giriş ve çıkışlarında, acil çevresi ve triaj alanları ile toplanma bölgesinde önlem alınmıştır, güvenli olmayan bölgelere girilmemesi için güvenlik işaretlemeleri yapılmıştır,

Kurumlararası Koordinasyon Sorumlusu 112 Komuta Merkezi ile irtibata geçer, artık olaydan etkilenen başka hasta kalmadığını ve hastaneye artık hasta gönderilmeyeceği bilgisini alır.

Dekontaminasyon Ünitesinin Ve Görevli Personelin Arındırılması

Dekontaminasyon ekibinde yer alan personel ve malzemeler arındırılır, sağlık durumları izlenmeye alınır.

İtfaiye aracı hastane bahçesini triaj alanlarını ve acil servisin önünü ve kendi aracı gelen şahsın aracını yıkayarak arındırma işlemi yapar.

Acil Durum Sonlandırma Sorumlusu bölüm şeflerinden aldığı bilgiler doğrultusunda durum değerlendirmesi yapar Olağandışı durum sonlandırma planını planlama şefinin onayına sunar. Afet ve Acil Durum Sonlandırma Formunu doldur. Hap Başkanı Planlama Şefini verdiği bilgiler doğrultusunda acil durumu sonlandırır ve YEŞİL KOD verir. Gelen bilgiler doğrultusunda Form 33 Hastane Afet Ve Acil Durum Planı Rapor Formu ve Form 11 Hastane Olay İstatistik Formu düzenlenerek ve faks İle İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilir.

Form 46 Hap 2017 Yılı Tatbikat Rapor Formu doldurularak İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilir.

Tatbikat sona ermiştir.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2017, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER