Edirne’de su seviyesi düştü, vali uyardı: Rehavete kapılmayın

BULGARİSTAN VE YUNANİSTAN’DAKİ AŞIRI YAĞIŞLARIN ARDINDAN REKOR SEVİYELERE YÜKSELEN TUNCA İLE MERİÇ NEHİRLERİNİN DEBİLERİ DÜŞMEYE BAŞLADI. ANCAK 5 BİN KİŞİNİN MAHSUR KALDIĞI KARAAĞAÇ’A ARAÇLA ULAŞIM HÂLÂ SAĞLANAMIYOR.

Edirne’de su seviyesi düştü, vali uyardı: Rehavete kapılmayın
Edirne’yi sular altında bırakan Tunca ve Meriç nehirlerinde su seviyesi düşüşe geçti. Ancak halkın tedirgin bekleyişi devam ediyor.

5 bin kişinin mahsur kaldığı Karaağaç Mahallesi’ne dün de araçla ulaşım sağlanamazken, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, taşkın sebebiyle 500 evin sular altında kaldığını açıkladı. Su seviyesindeki düşüş karşısında vatandaşların rehavete kapılmaması gerektiğini söyleyen Şahin, “Önümüzdeki günlerde, Bulgaristan’daki barajların kapaklarının açılması durumunda yine aynı durumla karşılaşabiliriz. Tedbiri elden bırakmamamız lazım.” dedi.

Bulgaristan ve Yunanistan’daki aşırı yağışların ardından Tunca ve Meriç’in taşması sonucu Edirne 3 gündür sel ile boğuşuyor. Bir iç denizi andıran görüntü, en çok Karaağaç Mahallesi’ni mağdur etti. Mahallede yaşayan 5 bin civarında insan, pazartesinden beri taşkın esareti yaşıyor. Tarihi köprülerin nehir sularına gömülmesiyle birlikte Karaağaç’ın karayoluyla bağlantısı kesildi. Mahalleye ulaşım helikopterlerle sağlandı. Askeri helikopterler yardımıyla mahsur kalan 633 kişi tek tek kurtarıldı. Dün ise son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaşan Meriç ve Tunca’nın debisinde düşüş başladı. 2 bin 150 metreküp/saniyeyi bulan Meriç’teki su seviyesi bin 600 metreküpe, Tunca’da ise 400 metreküp/saniyeye yaklaşan nehir suyu 250 metreküpe geriledi.

Bu arada ekiplere tepki gösteren bir genç, evine gitmek için sularla dolan Tunca Köprüsü’nde yürümeye başladı. Zaman zaman boğulma tehlikesi geçiren şahıs, köprünün karşı tarafına vardığında karşısında çok sayıda aç köpek buldu. Köpeklerin saldırısından son anda kurtulan genç, UMKE aracı tarafından kurtarıldı. Araçtan inen görevliler, şahsı alarak Karaağaç tarafına geçirdi.

Öte yandan, Marmara’da etkili olan şiddetli lodos, Saros Körfezi’nde deniz canlılarını da vurdu. Rüzgardan oluşan dalgalar sebebiyle ölen caretta caretta ve yunuslar sahile vurdu. Adilhan köyü sahilinde yazlığı bulunan Mustafa Altunhan, lodos sebebiyle sahile çok sayıda ölü yunusun vurduğunu söyledi.

UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 04:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER