Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Bulgaristan’la imzalanan doğal gaz anlaşması kapsamında ilk likit gaz gemisinin bu ay içerisinde Saros’taki FSRU Limanı’na geleceğini söyledi. Kırbıyık, "Saros’daki FSRU belki birçok tartışmaya neden oldu ama bizim ülke çıkarları açısından baktığımızda bu ülkeye çok ciddi fayda sağlıyor” dedi.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Bulgaristan’la imzalanan doğal gaz anlaşması kapsamında ilk likit gaz gemisinin bu ay içerisinde Saros’taki FSRU Limanı’na geleceğini söyledi. Kırbıyık, "Saros’daki FSRU belki birçok tartışmaya neden oldu ama bizim ülke çıkarları açısından baktığımızda bu ülkeye çok ciddi fayda sağlıyor” dedi.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetecilerle bir araya geldi. Gazetecilerin gününü kutlayan Kırbıyık, 2022 yılına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

"YÜZDE 100 ARTIŞ BURADA GERÇEKLEŞMİŞ DURUMDA"

Yurt dışından yolcu girişleriyle ilgili bilgi veren Kırbıyık, “Yolcu girişlerine baktığımızda 2019’da 6 milyon seviyesindeydi. Pandemi döneminde 2,8 milyon, 2020’de bu seviyeye kadar gerilemişti. 2021’de 3,7 milyon giriş olmuştu. 2022’de 6 milyon 195 bin giriş şehir üzerinden ülkemize gerçekleşmiş oldu. Bu gelen kişilerin uyruklarına baktığımızda özellikle Bulgaristan uyrukluların ön plana çıktığını görüyoruz. 2021’de 1 milyon 138 bin 951 Bulgar uyruklu kişi şehrimize gelmiştir. 2022’de bu rakam 2 milyon 282 bin 85 kişi oldu. Yaklaşık tam 2 katlık bir artış var. Yüzde 100 artış burada gerçekleşmiş durumda” dedi.

"HEM KAVACIK’IN HEM UZUNKÖPRÜ’NÜN MUTLU OLACAĞI BİR ÇALIŞMA YAPILMASI LAZIM"

Organize sanayi bölgesi (OSB) projesiyle ilgili soru üzerine Kırbıyık, şunları söyledi:

“Eski yerinde devam ediyor çalışmalar ama şu var; ilk proje hazırlandığında benim de gördüğüm kadarıyla Kavacık’da mezarlık alanına kadar yaklaşılmış, çok geniş bir alan düşünülmüş. Orada hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın hayvanlarını gölete götürecekleri bir alan bırakılmamış. Şimdi bu projeyle yaklaşık 150 dönümlük bir alan geriye çekildi. Hem mezarlıktan ulaşıldı hem gölete hayvanlarını götürebilecekleri alan ilgili oradaki güzergâh açılmış oldu. Yine söylüyorum muhakkak orada bir uzlaşıya ihtiyaç olduğunu değerlendiriyorum. Hem Kavacık’ın hem Uzunköprü’nün mutlu olacağı bir çalışma yapılması lazım. Bu aşamaya gelmese çok daha iyi olurmuş. Bu kadar kutsal itilaflara neden olmasa çok daha iyi olurmuş. Bir noktada idare bizde de değil çünkü devam eden birçok dava var. Benim bildiğim 4 tane başlıkta dava var. Yargının vereceği kararlar doğrultusunda hepimiz saygı duyuyoruz. O çerçevede işlemleri yürüteceğiz. Yargı kararları doğrultusunda yapılabileceği ön görülürse yapacağız. Yargıda eğer 'yapılamaz' denilirse de ona saygı duyup yapmayacağız. Öğretmen Evi ile de ilgili çalışmalarımız var. Ocak ayı içerisinde Milli Eğitim Bakanımız burada olacak onun da belli açıklamaları olacak.”

"ULUSAL GÜÇ KONUSU AYNI ZAMANDA MİLLİ GÜVENLİK KONUSU"

Geçen hafta BOTAŞ ile Bulgaristan’ın dağıtım şirketi Bulgargaz arasında anlaşma imzalandığını anımsatan Kırbıyık, “Artık yaşadığımız dönemde biliyorsunuz, aynı zamanda bir ulusal güç konusu aynı zamanda milli güvenlik konusu. Sahip olduğunuz yeteneklerle uluslararası ilişkilerinizi ilerletme şansınız oluyor. Dolayısıyla Saros’daki FSRU belki birçok tartışmaya neden oldu ama bizim ülke çıkarları açısından baktığımızda, milli menfaatler açısından baktığımızda bu ülkeye çok ciddi fayda sağlıyor. Ocak ayı içerisinde benim bildiğim kadarıyla ilk gemi gelmiş olacak. O şekilde biliyorum ama tarihle ilgili şu tarih diyemem” dedi.