Düzce’de CHP Genel Başkan Yardımcıları Gamze Akkuş İlgezdi ve Veli Ağbaba’nın sorununu dinlediği Rizeli vatandaş, “Ben hemşeri memşeri tanımam. Ben neyi tanırım biliyor musun? Adam olmayı tanırım. İnsan olmayı tanırım. Kim olursa olsun isterse babamın oğlu olsun, adam olacak" dedi.

Haber: TAMER ARDA ERŞİN – Kamera: FATİH NAZIM EFE 

Düzce’de CHP Genel Başkan Yardımcıları Gamze Akkuş İlgezdi ve Veli Ağbaba’nın sorununu dinlediği Rizeli vatandaş, “Ben hemşeri memşeri tanımam. Ben neyi tanırım biliyor musun? Adam olmayı tanırım. İnsan olmayı tanırım. Kim olursa olsun isterse babamın oğlu olsun, adam olacak" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Akkuş İlgezdi ve Ağbaba başkanlığındaki 43 kişiden oluşan CHP heyeti, Düzce’de yurttaşların sorunlarını dinliyor. CHP heyeti bir kahvehaneye oturduğunda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hemşerisi olan bir Rizeli, “Ben hemşeri memşeri tanımam. Ben neyi tanırım biliyor musun? Adam olmayı tanırım. İnsan olmayı tanırım... Kim olursa olsun isterse babamın oğlu olsun, adam olacak" dedi.

“ALMANYA’DA, FRANSA’DA YAŞASAK DOĞRU”

Bir çiçek satıcısı da İlgezdi’ye insanların çiçek alamadığını “Kıymanın, etin 80-100 lira olduğu yerde millet önce karnımızı doyuralım daha sonra sıra gelirse alalım... Biz şimdi ayakta kalıyoruz, eski esnafız… Almanya’da, Fransa’da yaşasak doğru. Türkiye’de asgari ücret belli, standart belli. Düzce belli” dedi.

“CARGİLL FİRMASI HEPSİNİ SATIN ALMIŞ. TEK FİYAT. 150 LİRAYA ALDIĞIMIZ YAĞ ŞİMDİ 500 LİRA”

Bir lokantacı ise İlgezdi’ye ekonomik sıkıntıyı “Şükretmeye, duaya kaldı” diyerek özetledi. Lokantacı, “Bizim işimiz genelde unla. Türkiye gibi yerde unun çuvalı 500 lira oldu. Bunlara çözüm bulunması lazım. Faizleri erteleyelim, borç kredi verelim. Herkesi borçlandırdılar, çözüm değil yani. Kullandığımız börek ve poğaça yağlarının üzerinde Cargill yazmaya başladı. Cargill firması hepsini satın almış. Tek fiyat. 150 liraya aldığımız yağ şimdi 500 lira” diye konuştu.

“DİRENECEĞİZ. ALLAH DEVLETE ZEVAL VERMESİN”

İçişleri Diyarbakır'ı 'Abluka'ya aldı! İçişleri Diyarbakır'ı 'Abluka'ya aldı!

Başka bir lokantacı da İlgezdi’ye her şeye zam geldiğini ve dükkanlarını kapatmamak için direndiklerini dile getirerek, “İster istemez fiyatlara yansıtıyorsunuz. Yansıttığınız zaman vatandaşın alım gücü belli. Dün kiraya ek zam geldi. Günü gelmediği halde. Teneke başı 200-300 lira yağ ve un yedi. Direneceğiz. Allah devlete zeval vermesin” dedi.

“EKONOMİST DEĞİLİM; İHRACAT MUHABBETİ İNSANLARI BU HALE GETİRDİ”

İlkokul mezunu olduğunu kaydeden lokantacı, gıda fiyatlarına gelen zamdan yakındı. Lokantacı, “Ekonomist değilim, bir şey değilim. Ama esnafım, işin içindeyiz. İhracattı, şuydu, buydu muhabbetleri insanları bu hale getirdi. Ben evde diyorum, yemek yapmayın. Benden bir lahmacun isteyin karnınızı doyurun. Çünkü evde yemek yaptığınız zaman daha pahalı” dedi.

“HEPSİNDEN 25’E YAKIN ADAM ATTIM”

Bir lokantacı de önce konuşurken çekinerek, “Yarın vergi dairesi ve tarım il müdürlüğü çöker de o yüzden” dedi. Lokantacı daha sonra sorunlarını İlgezdi’ye anlatmaya başladı. Lokantacı, “Ülkenin durumu belli. Yarısı virüs, yarısı ekonomik kriz dibe girdi. Bende üç tane müessese var. Çiftlik, düğün salonu, artı bir şube daha var. Hepsinden 25’e yakın adam attım. Atmak zorundasın… Boşanma davasında Düzce birinci oldu, sebebi bellidir zaten” diyerek, yaşanan ekonomik krizi özetledi.

“OKSİJEN DEĞİŞİKLİĞİ LAZIM ARTIK”

“Sıkıntı belli, sıkıntı da işte. İnsanlar konuşamıyor” diyen lokantacı ise “Bir oksijen değişikliği lazım artık” diye konuştu. CHP heyeti de vatandaşın sandıkta vereceğei oyla konuşacağını ifade etti.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise Düzce meydanında esnafı dinledikten sonra taleplerini meydanda bağırarak dile getirdi. “Arkadaşlar İstanbul Caddesi’nin trafiğe kapatılmasından memnun musunuz?” diye soran Tanal, esnafa oylama yaptırdı ve bu caddenin trafiğe açılmasını istedi.

CHP heyeti esnaf ve meslek odalarını da ziyaret etti.