Yunanistan yangını neden çıktı ölü sayısı kaçtır ?

Yunanistan yangını neden çıktı ölü sayısı kaçtır ?

Yunanistan’daki yangında kaç ölü kaç yaralı var Yunanistan yangın son dakika haberleri araştırılıyor. Yunanistan’da kaç kişi hayatını kaybetti? Yunanistan yangını nerelerde etkisini gösterdi? Edinilen son bilgiye göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarındaki yangına ilişkin Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias'ı aradı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu Yunan mevkidaşı Kocias ile telefon görüşmesinde Yunanistan'daki yangından dolayı üzüntülerini ve ölenler için taziyelerini ilettti. Çavuşoğlu, Kocias'a Türkiye'nin her türlü yardıma hazır olduğunu belirtti. Yunanistan hükümeti, başkent Atina yakınlarında çıkan ve büyüyen orman yangınlarında en az 50 kişinin hayatını kaybettiğini, 150 kişinin de yaralandığını açıkladı. 16'sı çocuk olan yaralılardan 11'inin durumu ağır.

YUNANİSTAN'DA NEDEN YANGIN ÇIKTI?

82 kişinin ölümüne yol açan Yunanistan'daki yangına, yanan elektrik kablosunun yol açtığı belirlendi

Atina çevresini cehenneme çeviren ve 82 kişinin ölümüne yol açan devasa orman yangınına, yanan elektrik kablosunun yol açtığı açıklandı.

Yunanistan'ın başkenti Atina'nın çevresini cehenneme çeviren ve 82 kişinin ölümüne yol açan devasa orman yangınına, Milliyet'te yer alan habere göre, yanan elektrik kablosunun yol açtığı açıklandı.

Yunan basınında yer alan bir diğer bilgiye göre ise çıkan yangında şimdiye dek 22 çocuk da dahil olmak üzere en az 187 kişi yaralandı. İlk denetimler, daha geniş alanda 300'den fazla evin hasar gördüğünü, bunların çoğunun onarımın ötesinde olduğunu gösterdi.

Pazartesi günü birçok noktadan yükselen alevlerin önüne geçilememiş ve Yunanistan tarihinin en ağır facialarından biri yaşanmıştı. Sahil kasabası Mati haritadan silinirken, uluslararası haber Reuters gökyüzünden çekilen feci fotoğrafları servis ediyor.

Atina yönetimi, yangında yakın akrabalarını kaybedenlere 10 bin euro, yıkılan evlerin sahiplerine ise 5 bin euro tazminat ödeyecek.

Ülkede üç gün yas ilan edilmiş durumda. Hayatını kaybedenlerin 23'ü çocuk. Kurbanlar arasında İrlandalı, Polonyalı ve Belçikalı turistler de var.

YUNANİSTAN YANGINI SON DURUM NEDİR?

Yunanistan, tarihin en korkunç doğal afetinin ardından yaralarını sarmaya başladı… Ölü sayısının 81’e yaralı sayısının ise 187’ye çıktığı yangın felaketi sonrasında arama kurtarma çalışmaları başladı. Yetkililer yangının çıkma sebebiyle ilgili olarak soruşturma başlatırken, neredeyse kömürleşmiş cesetlerin teşhisi için de çalışmaların devam ettiği aktarıldı.

İrlanda’nın Yunanistan Büyükelçisi Orla O’Hanrahan, eşi Zoe ile balayında olan Brian O’Callaghan-Westrop’un yangında hayatını kaybettiğini açıkladı. Yunanistan terörle mücadele birimi ise yangınla ilgili açıklamalarda bulundu. Reuters’ın haberinde, terörle mücadele biriminin olayla ilgili soruşturma başlattığı ve yangınlardan birinin kasten çıkarıldığını tespit ettiklerini açıkladı. Reuters’ın haberinde bölgede ormanların kasten yakıldığı ve daha sonra bu arazilerin imara açıldığı vurgulandı.

EPA'nın servis ettiği fotoğraflarda ekiplerin ev ev dolaşarak evlerin içinde mahsur kalarak hayatını kaybedenleri aradığı görüldü.

Yetkililer, henüz net olarak kayıp sayısı veremediklerini açıklarken bu sebeple ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

Yangını yaşayan Mati sakini Agni Gantona, “Biz otomobile atladık vedeniz kenarına gittik fakat birçok insan bunu yapamadı. Yaklaşık 5 saat suda kaldık ve teknelerin bizi kurtarmasını bekledik. Yaklaşık 250-300 kişiydik. Bazılarının vücudunda yanıklar vardı ve bazıları baygındı. Önümüzü göremediğimiz için el ele tutuşarak birbirimizin adını bağırıyorduk” dedi.

Reuters’ın haberinde, şiddetli rüzgar, çam ağaçları, ateş ve paniğin bir araya gelmesiyle felaketin geldiği ifade edildi ve olası bütün kurtarma ve acil durum planlarının bu korkunç kombinasyonla gerçekleştirilemediği belirtildi.

YUNANİSTAN'DAKİ YANGINDA KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarında meydana gelen yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 76'ya yükseldi.

Son dakika... Yunanistan'ın başkenti Atina'da yangın! En az 50 ölü...

Atina'yı kuşatan orman yangınları söndürülemiyor, geceden bu yana can kaybı arttı. Olağanüstü hal ilan edilen bölgede binlerce kişi alevlerden kaçıyor.

Yunan mevkidaşını arayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara'nın her türlü yardıma hazır olduğunu belirtti.

Yunanistan'ın başkenti Atina'yı saran alevler, en az 50 kişinin ölümüne yol açtı.

Pazartesi öğleden sonra başlayan orman yangınları, akşam saatlerinde şiddetli rüzgarın etkisiyle yayıldı.

Yüzlerce itfaiyeci ve askerin durduramadığı alevler, yerleşim yerlerine ulaştı.

Onlarca ev ve araç kül olurken, ölü sayısı gece saatlerinde 24 olarak açıklandı. Ancak sabah korkunç haber geldi.

Yunan Kızıl Haç'ının Başkanı Nikos Economopoulos, bu sabah televizyonda yaptığı açıklamada, "Maalesef, iki evde 26 cesed bulduk" dedi.

Hayatını kaybedenlerin çoğu, sahil kasabası Mati'den. Atina'nın 40 kilometre kuzeydoğusundaki Mati, cehennemi yaşadı. Yerel kaynaklar, evlerinde veya arabalarında mahsur kalan köylülerin diri diri yandığını bildiriyor.

Yaralı sayısı ise 100'den fazla. Aralarında çocukların da bulunduğu 11 yaralının durumu ağır.

Yetkililer, binlerce insana evlerinden ayrılıp bölgeyi terk etmesi için emir verdi. Sahil kasabalarında mahsur kalanlar ise, botlarla tahliye edilebildi.

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, yangın nedeniyle Bosna Hersek ziyaretini yarıda kesip ülkesine döndü.

Atina'yı da kapsayan Attiki bölgesinde olağanüstü hal ilan edilirken, Yunanistan Avrupa Birliği'nden yardım istedi. İlk etapta Fransa, Almanya, İtalya ve Polonya yardım gönderdi.

3 günlük yas!

Aleksis Çipras, "Yangınları kontrol altına alabilmek için insanoğlunun kapasitesindeki herşeyi yapacağız" dedi. Daha sonra da ülkede 3 günlük yas ilan edildiğini açıkladı.

Türkiye yardıma hazır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Koçias’ı arayarak Yunanistan’daki yangından dolayı üzüntülerini ve taziyelerini iletti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yangın söndürme uçakları ve helikopterlerimiz ihtiyaç halinde Yunanistan'a hareket için hazır" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de "Mevkidaşımla konuştum. İzmir'de yangın söndürme uçakları bekletiliyor. Uçakları  geri çekmedik ancak şu an için talep söz konusu değil. Talep gelirse 45 dakikada Atina'da olabilir" ifadesini kullandı.

AB'DEN DESTEK İSTENDİ

İtfaiye Teşkilatının açıklamasında ayrıca, yoğun ve geniş bir bölgeyi etkileyen yangınlar sebebiyle, Avrupa Sivil Savunma Mekanizmasından hava ve karadan yardım desteği talep edildiği belirtildi.

Atinalıların yazlık evlerinin, otel ve turistik tesislerin bulunduğu Mati semtindeki ormanlık arazide bilinmeyen nedenlerle başlayan yangın, kısa sürede yayıldı ve yerleşim merkezlerine sıçradı.

Yangının ardından gece yarısı yapılan resmi açıklamada, 2 kişinin öldüğü açıklanmıştı. Ancak Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopulos sabah saat 03.00’de ölü sayısının 20’yi geçtiğini açıkladı. Ölenler arasında küçük çocuklar ve gençler de bulunuyor. Cesetler tamamen yanmış durumda. Kimlik tespitleri ancak DNA testi ile yapılabilecek.

YÜZLERCE EV KÜL OLDU

Yüzlerce ev ve aracın kül olduğu yangınlar nedeniyle binlerce kişi bölgeden tahliye edildi. Yangından kaçarak Rafina Limanı'na ulaşan yüzlerce kişi, Sahil Güvenlik botları ve özel feribotlarla bölgeden uzaklaştırıldı. Dün öğleden sonra Atina'ya yaklaşık 20 kilometre mesafedeki ormanlık alanda çıkan yangınlar, şiddetli ve yön değiştiren rüzgar nedeniyle hızla yayılarak geniş bir bölgeyi etkisine aldı. Rafina yakınlarındaki yangınlara yaklaşık 200 itfaiyeci, çok sayıda gönüllü ve yüze yakın araçla karadan, uçak ve helikopterlerle de havadan müdahale ediliyor.

Yunan İtfaiye Teşkilatından yapılan açıklamada, başkentin 50 kilometre batısındaki Kineta bölgesinde çıkan bir diğer orman yangınını söndürmek için de 150 itfaiyeci ve 74 yangın söndürme aracının çalıştığı kaydedildi. Bu bölgede çıkan yangın sebebiyle oluşan duman Atina'da gökyüzünü kaplarken, Atina'yı Mora Yarımadası'na bağlayan otoyol saatlerce trafiğe kapalı kaldı.

İKİ EV ARASINDA 26 CESET

Yunanistan'ın başkenti Atina'nın doğusundaki Mati bölgesinde dün akşam başlayan orman yangınında, daha önce öldüğü belirlenen 24 kişinin ardından, 26 kadar ceset daha bulunduğu açıklandı. Yunan Kızılhaç başkanı Nikos Economopoulos, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "Ne yazık ki, iki ev arasında 26 yanmış ceset bulduk" dedi.

Yangına karadan 300’e yakın itfaiyeci, 100’ü aşkın itfaiye aracı, yaya birlikleri ve gönüllülerle, havadan ise 7 Canadair uçağı ve 10 helikopterlerle müdahale edildiğini açıklayan Canakopulos, Avrupa Sivil Savunma Mekanizması’ndan hava ve karadan yardım desteği talep edildiğini, Kıbrıs ve İspanya'nın olumlu yanıt verdiğini söyledi.

Bölgede binlerce dönüm arazi, yüzlere ev ve yüzlerce araç da yandı. İtfaiye ekipleri henüz yanmış evlere girmedi. Dolayısıyla ölü sayısının daha fazla olmasından endişe ediliyor.

Mati ve civardaki Nea Makri, Kokikino Limanaki ve Zumberi gibi sahil köylerinde alevlerin yaklaşmasından korkarak paniğe kapılan yüzlerce kişi denize koştu.

Sahillere kaçanlar, yangının geçtiği her yeri kül etmesi nedeniyle, geri dönemediklerinde mahsur kaldılar. Sahil Güvenlik botları, civar sahillerde mashur kalan 710 kişiyi, alevlerin ulaşamadığı yakındaki Rafina limanına nakletti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER