Sağlık reformunda başarılı ülkeler

Sağlık reformunda başarılı ülkeler

Sağlık reformunda başarılı ülkeler
Sağlık otoritelerine göre 2000’li yıllardan sonra dünyada sağlık reformu yapmış ve başarılı olmuş birkaç ülke var. Bunlar içinde en göze çarpanlarından ikisi Türkiye ve Meksika’dır. Ancak Meksika’nın sağlık reformunda başaramadığı birkaç husus bulunmaktadır. Örneğin Meksika sağlık sistemini iyileştirdi ama yıkıcı sağlık harcamaları konusunda hâlâ büyük risk taşıyor. Türkiye sağlık reformlarında birçok hususta ciddi yol aldı. Bebek ölüm hızlarının azaltılmasında Avrupa’nın 30 yılda aldığı yolu 8 yıl gibi kısa bir sürede başardı. Temel sağlık hizmetlerinde Avrupa standartlarına ulaştık. Hatta şu anda aşılama hizmetlerinde Avrupa’nın bile önündeyiz diyebiliriz.

Temel sağlık göstergelerindeki bu başarılara rağmen çok yakın bir gelecekte Avrupa’nın ve Türkiye’yi bekleyen büyük bir sağlık sorunu yaşam standartlarının ve ekonomik gelişmişliğin bir bedeli olarak karşımızda duracaktır: Obezite, hareketsiz yaşam ve buna bağlı gelişen kronik hastalıklar.
Dünya Sağlık Örgütü, obeziteden dolayı insanoğlunun var oluşundan beri ilk defa yaşam süresinin azalacağı riskiyle karşı karşıya olduğunu bildiriyor. Aynı zamanda obezite ve buna bağlı ortaya çıkan hastalıklar gelecekte sağlıkta finansal sürdürülebilirliği de ciddi şekilde tehdit edecektir. Bu durum sağlık hizmetleri kalitesini doğrudan etkileyen büyük bir unsur. Sağlık Bakanlığı bu tehlikeyi çoktan görmüş ve buna bağlı eylem planları ortaya koymuş ve uyguluyor. Şu anda da Bakanlık aktivasyonlarında obezite ve hareketsiz yaşamın tehlikeleri, önemli yer tutmakta.
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu obezite ve hareketsiz yaşam için önemli çalışmalar yapıyor. Ancak obezite gibi küresel bir tehlike; sadece Sağlık Bakanlığı’nın gayretinde ve uhdesinde çözülebilecek bir sorun değildir. Obezite, bir ülkenin sağlık sistemlerinin kalitesi ve sürdürülebilirliği için en büyük tehlikelerden birisini oluşturmaktadır. Meclis’i, hükümeti, siyasi partileri, yerel yönetimleri, STK’ları ile topyekûn mücadele edilmesi gereken bir sorundur.
Birkaç mülki amir örnek olacak, asansör kurallarının değişmesi, çayda şeker düzenlemesi gibi uygulamalar başlattı. Ancak yukarıda saydığım kurumlar doğrudan mücadelenin sahipleri olmadıkça Sağlık Bakanlığı'nın yoğun gayretine rağmen istediğimiz sonuçlara ulaşmakta gecikebilir hatta başarısız olabiliriz.  

akşam
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2015, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER