Paşinyan açıkladı: Vahagn Asatryan öldürüldü! 6 köy daha Ermenistan'ın işgalinden kurtarıldı

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattındaki gerilimde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Ermenistan sivil alanları bombalarken, Azerbaycan ordusunun operasyonu sonucu, Ermenistan ordusunda Albay olarak görev yapan Vahagn Asatryan öldürüldü. Azerbaycan ordusu, 6 köyü daha Ermenistan'ın işgalinden kurtardı

DÜNYA 15.10.2020, 17:15 15.10.2020, 17:28
96
Paşinyan açıkladı: Vahagn Asatryan öldürüldü! 6 köy daha Ermenistan'ın işgalinden kurtarıldı

27 Eylül Pazar sabahı Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başlamıştı. Azerbaycan ordusu karşı saldırı başlatmış ve çok sayıda yerleşim birimlerini işgalden kurtarmıştı. İki ülke arasında daha sonra Moskova'da yapılan görüşmede esirlerin ve cenazelerin değişimi için ateşkes kararı alınmıştı. Ancak Erivan tarafının sivil alanlara saldırıları durmuyor.

6 KÖY DAHA KURTARILDI

Azerbaycan ordusu, 6 köyü daha Ermenistan'ın işgalinden kurtardı

MEZARLIK ZİYARETİNDEKİ SİVİLLER HEDEF ALINDI

Ermenistan, Azerbaycan'ın Terter kentindeki bir mezarlığa defin işlemi sırasında bombalı saldırıda bulundu. Mezarlık ziyaretindeyken bombaların hedefinde kalan 3 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Yaralılar olay yerine çağrılan ambulanslarla tedavi edilmek üzere Berde Rayon Hastanesi'ne kaldırıldı.Ermenistan'ın sivillere yönelik alçak saldırıları devam ediyor. Son olarak Terter'de mezarlık ziyaretindeki siviller hedef alındı.Ermenistan'ın sivillere yönelik alçak saldırıları devam ediyor. Son olarak Terter'de mezarlık ziyaretindeki siviller hedef alındı.

ŞU ANA KADAR 43 ŞEHİT VAR

- Azerbaycan Başsavcılığı, 27 Eylül'den 15 Ekim'e kadar Ermenistan'ın saldırıları nedeniyle meydana gelen can ve mal kayıplarını açıkladı. Buna göre, söz konusu dönemde 43 Azerbaycanlı sivil yaşamını yitirdi, 218'i ise yaralandı. Ermenistan'ın saldırılarında 1592 ev, 79 apartman, 290 kamu binası kullanılamaz hale geldi.

ASATRYAN ÖLDÜRÜLDÜ

- Resmi Facebook hesabından açıklama yapan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan ordusunda Albay olarak görev yapan Vahagn Asatryan'ın öldürüldüğünü doğruladı. Paşinyan ayrıca, Vahagn Asatryan'a ülkenin en yüksek nişanı olan "Ermenistan Ulusal Kahramanı" unvanının verileceğini belirtti.

ERMENİSTAN GÜÇLERİ GERİ ÇEKİLMEYE DEVAM EDİYOR

- Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 14 Ekim'i 15 Ekim'e bağlayan gece saatlerinde Ağdere, Ağdam, Fizuli, Hadrut ve Cebrayıl yönünde cephe hattındaki gergin durumun devam ettiği aktarıldı. Açıklamada gece boyunca Ermenistan güçlerinin Azerbaycan ordusunun mevzilerine çeşitli yönlerinde saldırdığı ve Azerbaycan birlikleri tarafından karşılık verilmesiyle Ermenistan tarafının kayıplar vererek geri çekildiği belirtildi. Azerbaycan ordusunun yürüttüğü operasyonlar sonucunda cephenin farklı yönlerinde Ermenistan’a ait 2 T-72 tankı, 1 Tor-M2KM uçaksavar füze sistemi, 4 BM-21 Grad çok namlulu roketatar, 1 D-20, 1 D-30, 2 D-1 obüs, birkaç İHA ve askeri araçların imha edildiği bildirildi.

BUNUN ADI ALÇAKLIK! FOSFOR VE MİSKET BOMBASI KULLANDILAR

- Ermenistan ordusunun, Azerbaycan'da sivillere ve sivil yerleşim yerlerine yönelik misket bombası ve fosfor gazı kullandığının tespit edildiği bildirildi. Azerbaycan Hukuki ve insan Hakları Meseleleri Daire Başkanı Yarbay Samet Aliyev yaptığı açıklamada, "Ermenistan tarafından atılan Fuzuli, Yevlax, Goranboy, Gence ve Terter arazilerinde 88 adet patlamayan bomba, 863 mühimmat, 2 drone, 178 roket mermisi bulundu. Bunun yanında Ermenistan SKAT, Tocka-u roket sistemi, misket bombası ve fosfor gazı kullanıyor. Misket bombası ve fosfor gazı silahlı kuvvetlerimiz tarafından etkisiz hale getirildi" dedi.

"FOSFOR GAZI BOĞULMAYA NEDEN OLUR! MİSKET BOMBASI GENİŞ BİR ALANDA TAHRİBAT YARATIR"

Aliyev sözlerini şöyle sürdürdü: "Ermenistan tarafından yapılan saldırılarda zaman zaman patlamamış bombalara ve mühimmatlara da rastlanıyor. Bombalar içerisinde savaş hukukunda kullanılması yasak olan misket bombası ve fosfor gazının kullanıldığı tespit edildi. Ermenistan kanunları çiğneyerek sivilleri hedef alıyor. Fosfor dumanının teneffüs edilmesi ciğerlerde ani yaralar oluşmasına ve teneffüs eden kişinin havasızlıktan boğulmasına yol açmaktadır. Hemen sonraki aşamada insan vücudu içten dışa doğru yanmaktadır. Çoğu kez, beyaz fosforla yanan kişinin elbiselerinde fazla iz meydana gelmemekte, yanma reaksiyonu vücut içinden cilde kadar sürmektedir. Misket bombası ise "Salkım bomba" olarak da anılır. Bomba içinde bombalar barındıran bu silah atıldığı yerde çok geniş alana yayılarak büyük zarar vermektedir."

1

​​​​​

Dağlık Karabağ’da ilan edilen insani ateşkesi hiçe sayarak, Gence’de sivil katliamı yapan Ermenistan ordusu cephede ağır kayıplar vermeye devam ediyor.

2

​​​​

Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, ateşkesi bozan Ermenilerin Goranboy, Terter, Ağdam ve Ağcabadi bölgelerine saldırdığını açıkladı.

3

​​​​

Azerbaycan ordusu Ermenistan ordusuna kayıp verdirmeyi sürdürdü. Azerbaycan ordusunun, Ermenistan ordusunun saldırı girişimlerini önlediği ve Ermenistan güçlerine ciddi kayıplar verdirdiği bildirildi.

4

​​​​​​

Ermenistan'ın ateşkesi ihlal ederek devam ettiği saldırılarda cephede uğradığı yenilgi ise bizzat başbakan tarafından kabul edildi.

Paşinyan, dün akşam televizyondan yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Ermeni güçlerinin cephede ağır kayıplar verdiğini açıklayarak birliklerinin hem kuzey hem de güney yönlerinde geri çekilmek zorunda kaldığını itiraf etti.

6

Açıklamasında çatışmalardaki durumu 'Çok ciddi' olarak nitelendiren Paşinyan Ermeni güçlerine birlik çağrısı da yaptı.

7

​​​

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ise bu sabah yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın, Azerbaycan ordusu karşısında cephenin bazı yerlerinde geri çekildiğini ifade etti.

8

​​​​​

Bakanlık, Ağdere ile Ağdam ve Fizuli, Hadrut, Cebrayil bölgelerinde çatışmaların devam ettiğini ifade etti. Açıklamada, Ermenistan’ın gece boyunca saldırmaya devam ettiği ve Azerbaycan Ordusu'nun karşılık vermesi üzerine bazı yerlerde Ermenilerin geri çekilmek zorunda kaldığı belirtildi.

9ERMENİ ASKERİ KAYIPLARININ BİLANÇOSU

​​​​​

ERMENİ ASKERİ KAYIPLARININ BİLANÇOSU 

Azerbaycan Ordusu'nun Ermeni askeri birliklerinin saldırılarına verdiği karşılık sonucunda iki T-72 tankı, bir Tor-M2KM karadan havaya füze (SAM), dört BM-21 Grad MLRS, bir D-20, Bir D-30 ve iki D-1 top obüsünün yanı sıra düşmanın birkaç İHA ve askeri aracı imha edildi.

10ERMENİLER YAKIT SIKINTISI ÇEKİYOR

​​​​​

ERMENİLER YAKIT SIKINTISI ÇEKİYOR 

Cepheden gelen bilgilere göre işgal altındaki topraklarda geçici olarak bulunan Ermenistan silahlı kuvvetleri ve teçhizatı ciddi şekilde tahrip edildi ve hasar gördü.

Savunma Bakanlığı, Ermeni askeri birliklerinin askeri teçhizat ve yakıt sıkıntısı yaşadığını ifade edildi.

ALİYEV'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev dün, Azerbaycan ordusunun 8 köyü daha Ermenistan'ın işgalinden kurtardığını açıklamıştı.

1

​​​​​​

Aliyev, Twitter hesabından, "Kahraman Azerbaycan ordusu Fuzuli ilinin Karadağlı, Hatunbulak, Karakollu, Hocavend ilinin Bulutan, Melikcanlı, Kemertük, Teke, Tağaser köylerini işgalden kurtardı. Yaşasın Azerbaycan ordusu. Karabağ, Azerbaycan'dır." paylaşımında bulunmuştu.

14

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ateşkese rağmen devam eden çatışmalarla ilgili yaptığı açıklamada işgal altındaki toprakları özgürleşene kadar Dağlık Karabağ'daki askeri operasyonlara devam edeceklerini söyledi.

15SONUÇLARI ERMENİSTAN İÇİN YIKICI OLUR

​​​​​

'SONUÇLARI ERMENİSTAN İÇİN YIKICI OLUR' 

Aliyev, Dağlık Karabağ'la ilgili müzakerelerde Türkiye'nin de yer alması gerektiğine dair görüşlerini de yeniledi. Aliyev, Ermenistan'ın doğalgaz boru hatlarına saldırması ve kontrolü ele geçirmeye çalışması durumunda Azerbaycan'ın karşılık vereceğini ve sonucun Ermenistan için yıkıcı olacağını sözlerine ekledi.

İlham Aliyev yaptığı açıklamada Türk F-16'larının Azerbaycan'da bulunduğunu ancak Karabağ'daki çatışmalarda kullanılmadığını açıkladı.

17BÜTÜN TESİSLERİ YOK EDECEĞİZ

​​​​​

'BÜTÜN TESİSLERİ YOK EDECEĞİZ'

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ise Azerbaycan'ın sivil hedeflere saldıran bütün Ermeni askeri tesislerini yok edeceğini açıkladı.

18

​​​​​​

Azerbaycan ve Ermenistan Rusya'nın öncülüğünde gerçekleşen ateşkes görüşmelerinde anlaşmış ancak cumartesi başlayan ateşkesten sonra Ermenistan sivil hedeflere saldırılarını sürdürmüş, Azerbaycan da saldırılara karşılık vermişti.

ERMENİSTAN'IN BALİSTİK FÜZE SİSTEMLERİ YOK EDİLDİ 

Azerbaycan ordusu, sivil yerleşim birimlerine saldırı hazırlığında bulunan Ermenistan'a ait balistik füze sistemlerini imha etti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan'da konuşlu iki balistik füze sisteminin birinin dün yerel saatle 01.00 civarında diğerinin de 08.36'da nokta atışı ile imha edildiği bildirildi.

21

​​​​​​

İmha edilen füzelerin Azerbaycan'ın sivil yerleşim birimlerine saldırı hazırlığında olduğu, dolayısıyla Ermenistan arazisinde konuşlanmalarına rağmen Azerbaycan ordusu için yasal hedef haline geldiği kaydedildi.

ERMENİSTAN MİSKET BOMBASI KULLANDI!

Öte yandan Ermenistan ordusunun, Azerbaycan’da sivillere ve sivil yerleşim yerlerine yönelik misket bombası ve fosfor gazı kullandığının tespit edildiği bildirildi.

Azerbaycan Hukuki ve insan Hakları Meseleleri Daire Başkanı Yarbay Samet Aliyev “Ermenistan misket bombası ve fosfor gazı kullanıyor. Misket bombası ve fosfor gazı silahlı kuvvetlerimiz tarafından etkisiz hale getirildi” dedi.

24

​​​​​

Yarbay Aliyev, “Ermenistan tarafından atılan Fuzuli, Yevlax, Goranboy, Gence ve Terter arazilerinde 88 adet patlamayan bomba, 863 mühimmat, 2 drone, 178 roket mermisi bulundu. Bunun yanında Ermenistan SKAT, Tocka-u roket sistemi, misket bombası ve fosfor gazı kullanıyor. Misket bombası ve fosfor gazı silahlı kuvvetlerimiz tarafından etkisiz hale getirildi” ded

SİVİL KAYIPLARIN BİLANÇOSU 

Öte yandan Ermenistan'ın sivil hedeflere yönelik saldırılarının bilançosu ortaya çıkmaya başladı.

26

​​​

Ermenistan ordusunun, geçici ateşkese rağmen Azerbaycan yerleşim birimlerine gerçekleştirdiği top atışlarında 1 sivilin daha yaşamını yitirmesiyle bugüne kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 43'e çıktı.

27AZERİ ANNEDEN ERMENİ ANNELERE ÇAĞRI​​​​​

AZERİ ANNEDEN ERMENİ ANNELERE ÇAĞRI 

Ermenistan’ın balistik füze ile vurduğu Gence’deki apartmanda yaralanan çocukların anneleri Ermeni annelere seslendi. Azeri anneler, ağlamasını istemedikleri Ermeni annelere, ivedi bir şekilde çocuklarını Karabağ’dan çekmeleri çağrısında bulundu.

8ERMENİSTAN TERTERDE GAZETECİLERİ HEDEF ALDI

ERMENİSTAN TERTER'DE GAZETECİLERİ HEDEF ALDI

Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın Terter kentinde sivillere yönelik saldırıları takip eden Azerbaycan Devlet Televizyonu (AZTV) ekibini hedef aldı. Saldırıda gazetecileri taşıyan aracın şoförü yaralandı.

Yorumlar (0)
11°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:47
Güneş 08:15
Öğle 13:21
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Alanyaspor 19 31
6. Hatayspor 19 31
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 19 12