Ortadoğu'da bir nesil yok oluyor

Filistin ve Suriye'de yaşanan savaşta yaklaşık 15 bin çocuk hayatını kaybetti.

Ortadoğu'da bir nesil yok oluyor

Ortadoğu'da büyük bir savaş yaşanıyor. Hergün bombalar patlıyor, savaş uçakları erkek kadın, genç yaşlı demeden öldürüyor. Yaşanan iç savaşlarda binlerce insan hayatını kaybetti. Yüz binlerce insan ise yaralandı. Evleri yıkıldı ve ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. 

YAKLAŞIK 15 BİN ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

Suriye'de olayların başladığı Mart 2011'den bu yana rejim güçlerinin operasyonlarında ve çıkan çatışmalarda 200 bine yakın insan hayatını kaybetti. Savaştan en çok etkilenen, savaşın acı yüzünü en çok hisseden ise çocuklar. Çünkü hayatını kaybedenlerin büyük bir kısmını çocuklar oluşturuyor. Yani savaşlarla birlikte bir nesil de yok olup gidiyor. 

Suriye'de 15 Mart 2011'de fitili ateşlenen protestolarla başlayan iç savaşta, bugüne kadar 14 bine yakın çocuk hayatını kaybetti. Ülkede 2.1 milyon çocuğun gıda ve sağlık sıkıntısı yaşadığı, 93'ü rejim hapishanelerinde işkence altında olduğu glene bilgiler arasında.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) raporunda da Suriye'deki iç savaştan etkilenen çocukların sayısının son bir yılda iki kat arttığı bildirilmişti. 

İKİ SAATTE BİR ÇOCUK ÖLÜYOR

Raporda, her saat başı 6 kişinin öldüğü Suriye'de, günde ortalama 135 kişinin hayatını kaybettiği, ortalama 2 saatte bir çocuğun, 3 saatte de 1 kadının öldüğü kaydedildi.

Olayların başladığı günden bu yana rejim güçlerinin 215 bin kişiyi tutukladığı aktarılan raporda, 80 binden fazla kişinin de kayıp olduğu belirtildi. Raporda, tutuklular arasında 9 bin çocuk ile 5 bin kadının yer aldığı, hapishanelerde rejim güçlerinin tutuklulara işkence edip, aç ve sussuz bıraktığı ifade edildi. 

İSRAİL KATLİAM YAPIYOR

Ortadoğu'da savaşın acımasız yüzünü gösterdiği ülkerlerden biri de Filistin. İsrail'in saldırıları sonucu çatışmaların başladığı günden bu güne kadar Gazze'de 121 çocuk hayatını kaybetti.

İsrail saldırıları sonucunda Gazze'de 18 sağlık merkezinin hasara uğradığı, sağlık malzemeleri ve ilaç konusunda da büyük sıkıntılar yaşandığını elimize ulaşan bilgiler arasında.

İsrail'in Gazze'ye, Esed'in ise Suriye halkına düzenlediği saldırılarda 15 bine yakın çocuk hayatını kaybetti. Toplamda ise Suriye'de 200 bine yakın insan hayatını kaybederken, Gazze'de İsrail'in yaptığı katliamda şuana kadar 635 kişi yaşamını yitirdi. Binlerce ise yaralı var.


Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2014, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER